Nimic nu-i de pomană

1.000 de lei și funcția de director adjunct la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava, oferta pentru frauda de la Evaluarea Națională în cazul fiului primarului din Salcea



Ilie Lungu, primarul din Salcea, rămâne sub control judiciar
Ilie Lungu, primarul din Salcea, rămâne sub control judiciar

Monitorul de Suceava prezintă în numărul de astăzi alte detalii din dosarul fraudei de la Evaluarea Națională în care a fost implicat fiul primarului din orașul Salcea. În ediția de astăzi – de la ce a plecat totul, dar și despre temerile fostei directoare a Școlii Gimnaziale Plopeni vizavi de Cătălin Huțu, omul care a colaborat cu procurorii DNA și a oferit date importante pentru clarificarea traseului celor două lucrări înlocuite. Frauda de la Evaluarea Națională în care tezele reale ale elevului Ioan Ștefan Lungu au fost înlocuite cu altele scrise de specialiști nu ar fi putut fi posibilă fără largul concurs al profesoarei de română Nicoleta Zettel, respectiv al profesorului de matematică Mihai Gîză.
Din informațiile existente la dosar se pare că soția primarului din Salcea a vizitat-o pe secretara Școlii Gimnaziale Salcea și a întrebat-o dacă „se poate aranja ceva” pentru examenul de la Evaluarea Națională. Aceeași secretară a relatat că înainte de probele de examen a fost vizitată de primarul Ilie Lungu și consilierul local Mihai Gîză, care era și profesor de matematică la Școala Gimnazială Plopeni. Și de această dată întrebarea a fost „dacă se poate face ceva”.
Lucrurile nu s-au oprit aici, iar în săptămâna de dinaintea examenului, Cătălin Huțu, director la acea vreme al Școlii Gimnaziale Salcea, a fost căutat de Mihai Gîză, care i-a comunicat că vine „din partea primarului Ilie Lungu”.
La această întâlnire față în față, Gîză i-a transmis lui Huțu că primarul din Salcea ar oferi suma de 1.000 de lei și funcția de director adjunct la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava pentru soția directorului din Salcea.
Zettel: „Gîză e un nebun, un moșneag în pragul pensiei, cine pune bază pe ce spune el?”
Pe lângă discuțiile ambientale înregistrate de fostul director al Școlii Gimnaziale Salcea cu ocazia întâlnirilor pe care le-a avut cu Nicoleta Zettel și Mihai Gîză, la dosar există și alte înregistrări.
Extrem de vigilentă și bănuitoare, Nicoleta Zettel a simțit că se întâmplă ceva. Principala persoană care i-a trezit suspiciuni a fost chiar Cătălin Huțu. Întâlnirea pe care a avut-o cu acesta și care s-a soldat cu înregistrările ambientale în care fosta directoare a Școlii Gimnaziale Plopeni stabilea ce trebuie făcut pentru a nu „transpira” nimic și cum s-a încercat fără succes mușamalizarea situației i-a ridicat semne de întrebare.
Așa se face că la scurt timp după întâlnirea și discuția cu Huțu, Nicoleta Zettel s-a întâlnit cu un coleg de la Școala Gimnazială Plopeni, în care a semnalat că „s-a simțit trasă de limbă”.
Coleg: Cum a fost discuția?
Zettel: Ciudată!
Coleg: Da?
Zettel: Îhî. Mi s-a părut că … nu știu, că vrea să …
Coleg: Deci care…?
Zettel: … să mă tragă de limbă, habar n-am.
Zettel: A stat el așa, s-a gândit … „Da de Gîză cu banii?”, Care-i faza cu Gîză cu banii …? Deci mi-a pus niște întrebări, știi?
Coleg: Aha.
Zettel: Zic: măi, Gîză e un nebun, un moșneag în pragul pensiei, cine pune bază pe ce spune el? „Da, dar știi că atuncea cu banii?” Zic: băi, nu știu nimic! Ăsta vorbește vrute și nevrute, toată lumea știe că-i într-o ureche!
Zettel: Cumva a amintit niște nume, știi?
Coleg: Da, e suspectă treaba!
Zettel: Toate, toate numele …
Coleg: Dar eu … Mie mi se pare, așa din întrebările care mi le-au spus tu, mi se pare într-adevăr …
Zettel: Deci când mi-a zis de Gîză și de bani … Ce bani, băi, care bani? Zic: a văzut cineva ceva, a venit …? Gîză, zic, tu știi că iese numai beat umblând.
Zettel: Nu, poate avea ceva la el, în ideea că mai târziu să le folosească, știi?
Coleg: Mai târziu, sau da … sau să fi … trebuie … să fi fost și să fi vorbit cu cineva și avea nevoie de niște probe … e și varianta asta, știi?
Ilie Lungu, primarul din Salcea, cei doi profesori și femeia de serviciu de la Școala Plopeni rămân sub control judiciar
Ilie Lungu, primarul orașului Salcea, Nicoleta Zettel, profesoară de limba română și fost director al Școlii Gimnaziale Plopeni, Mihai Gîză, profesor de matematică, și Mariana Rață, femeie de serviciu la aceeași unitate de învățământ, rămân sub control judiciar. Plângerile depuse de cei patru s-au judecat ieri la Tribunalul Suceava, iar magistrații de drepturi și libertăți care au analizat cererile au ajuns la concluzia că nu se justifică ridicarea acestei măsuri.
Controlul judiciar impus de procurorul de caz de la Direcția Națională Anticorupție, Serviciul Teritorial Suceava, este valabil pentru o perioadă de 60 de zile. Măsura a fost luată vineri, 16 septembrie, după ce cu o zi mai devreme, joi, 15 septembrie, cei patru au primit ordonanțe de reținere pentru o perioadă de 24 de ore. Totuși, Lungu, Zettel, Gîză și Rață nu au stat în arestul Inspectoratului de Poliție al Județului Suceava decât câteva ore, și asta pentru că structura centrală a DNA a revocat ordonanțele de reținere, o măsură care a uimit pe toată lumea, inclusiv pe avocații cu state vechi de plată în domeniu.
Care sunt consecințele faptelor celor patru
Primarul Ilie Lungu este cercetate pentru patru acuzații. Față de acesta s-a început urmărirea penală pentru comiterea infracțiunilor de cumpărare de influență, dare de mită (două fapte) și constituire de grup infracțional organizat.
Fosta directoare a Școlii Gimnaziale Plopeni Nicoleta Zettel este acuzată de aderare la grup infracțional organizat, luare de mită, complicitate la permiterea accesului unor persoane neautorizate la informații nedestinate publicității în scopul obținerii pentru sine sau altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, fals în înscrisuri oficiale, uz de fals și sustragerea sau distrugerea de înscrisuri. Aceleași acuzații i se aduc și profesorului de matematică Mihai Gîză, în timp ce Mariana Rață, femeia de serviciu de la Școala Plopeni, este cercetată pentru aderare la grup infracțional organizat, complicitate la permiterea accesului unor persoane neautorizate la informații nedestinate publicității în scopul obținerii pentru sine sau altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, complicitate la fals în înscrisuri oficiale, complicitate la uz de fals, complicitate la sustragerea sau distrugerea de înscrisuri. În acest dosar mai are calitatea de inculpat și Cătălin Huțu, dar față de acesta nu s-a luat nici o măsură restrictivă.
După instituirea măsurii controlului judiciar, pe lângă măsurile clasice de a se prezenta la Poliție săptămânal și de a nu lua legătura cu martorii, față de Nicoleta Zettel și Mihai Gîză s-au luat și alte măsuri.
Zettel are interdicția de a exercita activitatea de director de unitate școlară, precum și profesia de profesor de limba și literatura română, în exercitarea cărora a săvârșit faptele. Interdicția de a-și exercita profesia a fost instituită și față de Mihai Gîză.
Între timp, Nicoleta Zettel și-a prelungit concediul de creștere a copilului și nu a mai dat pe la Școala Gimnazială Plopeni, în timp ce Mihai Gîză va alege cel mai probabil să se pensioneze.
Mesajul lui Cătălin Huțu de pe Facebook
Ieri, după apariția în ziar a materialului despre ceea ce s-a întâmplat cu tezele elevului Ioan Ștefan Lungu, fostul director al Școlii Gimnaziale Salcea, Cătălin Huțu, a transmis un mesaj pe contul său de Facebook. Mesajul integral îl redăm mai jos: „Îmi pare rău că v-am dezamăgit pe voi – elevi, părinți, colegi, apropiați, colaboratori, rude! Uneori în încercarea de a face bine se poate întâmpla să greșești! Sunt cu cugetul împăcat că nu am târâit în acest scandal persoane nevinovate și că nu am așteptat nimic în schimb decât liniște pentru mine și angajații școlii! Mi-aș fi dorit să nu se fi întâmplat vreodată acest incident. Voi plăti pentru greșelile mele!”
Elev mediocru cu note la Evaluare extrem de mari
Ancheta DNA Suceava a plecat de la o sesizare prin care se semnala că una din lucrările de la Evaluarea Națională ale fiului primarului din Salcea ar fi fost înlocuită. Suspiciunea viza teza la limba română, la care Ioan Ștefan Lungu a primit nota 10, în condițiile în care în cei patru ani de gimnaziu nu s-a dovedit un elev strălucit, iar la simulările pentru Evaluarea Națională nota a fost de-a dreptul catastrofală.
Ulterior, s-a constatat că și cea de-a doua teză, la matematică, la care a obținut nota 8,25, a fost scrisă de altcineva, iar apoi înlocuită. Cu cele două note, Ioan Ștefan Lungu s-a plasat în fruntea clasamentului absolvenților școlii din Prelipca. Ca fapt divers, fiul primarului din Salcea a terminat cei patru ani de gimnaziu cu media 7,96, cu mult mai mică decât media de la evaluarea națională.
Media de admitere în liceu a elevului Lungu a fost 8,83, punctaj ce i-a permis să intre la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava, secția Științe Sociale, prima lui opțiune în ceea ce privește admiterea la liceu.
Între timp, notele lui Ioan Ștefan Lungu au fost anulate, iar el a primit nota 1 pentru ambele teze, fiind totuși admis la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava.



Recomandări

Educație pentru un viitor verde – experiență Erasmus+ pentru trei profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Educație pentru un viitor verde - experiență Erasmus+ pentru trei profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava
Educație pentru un viitor verde - experiență Erasmus+ pentru trei profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Experiențe Erasmus+ în domeniul formării profesionale la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Experiențe Erasmus+ în domeniul formării profesionale la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava
Experiențe Erasmus+ în domeniul formării profesionale la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Prof. de matematică Constantin Sîrghi, fost director al școlii „Miron Costin”, a plecat la ceruri

Prof. de matematică Constantin Sîrghi, fost director al școlii „Miron Costin”, a plecat la ceruri
Prof. de matematică Constantin Sîrghi, fost director al școlii „Miron Costin”, a plecat la ceruri