joi, 27 apr 2017 - Anul XXII, nr. 94 (6510)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Universitatea a câştigat fără probleme disputa de acasă cu CSM Făgăraş

Universitatea Suceava a reuşit ieri, în etapa a 4-a din play-out-ul din Liga Naţională de Handbal, a doua victorie din această fază, după ce s-a impus pe teren propriu cu scorul de 24 – 18 în disputa cu CSM Făgăraş. Începutul de meci a fost unul cu multe greşeli de ambele părţi, primul gol fiind marcat în minutul 6 de oaspeţi. Cu portarul Cristian Tcaciuc în mare formă, Universitatea a reuşit să se distanţeze la trei şi mai apoi la patru goluri, la pauză studenţii intrând la vestiare cu un avantaj de cinci goluri, scor 11 – 6. În partea a doua a jocului, sucevenii au fost mai incisivi în atac şi s-au apărat bine, ajutaţi din nou de Cristi Tcaciuc, în faţa unei echipe ce părea deja resemnată şi împăcată cu acest eşec. Cu 11 minute înainte de final, gazdele au stabilit şi cea mai mare diferenţă de scor, 21 – 11. Adrian Chiruţ a rulat tot lotul, iar oaspeţii au redus din diferenţă în ultimele şase minute, când au marcat şase goluri, scor final 24 – 18.

„Sunt trei puncte importante câştigate de echipa noastră. Am început ambele reprize mai reţinut şi am avut multe greşeli de prindere-pasare, mai ales că s-a şi alunecat şi nu ştiu ce s-a întâmplat cu suprafaţa de joc. Vreau să uităm repede acest meci, aşa cum l-am uitat pe cel de la Steaua, deoarece în două zile vom avea un meci important şi dificil la Satu Mare, de unde trebuie să ne întoarcem neapărat cu trei puncte. Sunt bucuros că nu avem accidentări şi vreau să-i felicit pe băieţi pentru că încep să înţeleagă importanţa meciurilor din play-out”, a declarat antrenorul sucevean, Adrian Chiruţ.

În meciul cu CSM Făgăraş, pentru Universitatea Suceava au marcat sportivii: Ștefan Târzioru (7 goluri), Florin Ciubotariu (4), Gabriel Burlacu (3), Dusan Sipka, Alin Petrea, Cătălin Costea şi Sasa Puljuzovic, câte două goluri fiecare, precum şi Adrian Preda şi Bogdan Baican, cu câte un gol fiecare.

În celalalt meci, Steaua a câştigat la Focşani, scor 27-20.

Sâmbătă, în ultima etapă din turul play-out-ului, Universitatea Suceava va juca pe terenul celor de la CSM Satu Mare.

Clasament play-out

1. CSA Steaua Bucureşti       12        8          3          1          334 – 274        27
2. CSU Suceava                     11        8          0          3          282 – 262        24
3. CSM Focşani 2007            11        6          1          4          263 – 262        19
4. CSM Făgăraş                     11        3          1          7          249 – 282        10
5. CSM Satu Mare                 11        0          1          10        255 – 303        1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a câştigat fără probleme disputa de acasă cu CSM Făgăraş.
 Vizualizări articol: 1543 |