luni, 24 oct 2016 - Anul XXI, nr. 249 (6362)

Fotbal, Liga a II-a

Foresta a făcut un antrenament cu public, în victoria la 14 goluri cu Pâncota

Sâmbătă, în etapa cu numărul 13 din Liga a II-a de fotbal, echipa Foresta Suceava a reușit a noua victorie din sezon, după ce s-a impus cu 14 – 0 în disputa de pe Areni, cu Șoimii Pâncota. Elevii antrenorului Cristi Popovici au întâlnit un adversar ce a ajuns la Suceava cu patru mașini și a intrat cu 10 jucători în teren, astfel încât să nu fie excluși din campionat, deoarece au o primă neprezentare. La Suceava, Șomii au ajuns cu o echipă ce din cauza incertitudinilor nu s-a mai antrenat de două săptămâni, jucătorii fiind luați de acasă, din mai multe localități din țară. În 13 etape, echipa patronată de italianul Angelo Massone a obținut un singur punct și are un golaveraj incredibil 1 la 90, după un început dezastruos de campionat cu două eșecuri la scor, 0 – 16 la Afumați și 0 – 18 la Juventus București.

Foresta Suceava a abordat acest meci cu patru jucători noi în primul 11 față de etapa trecută și a deschis scorul în minutul 4 după un șut deviat a lui Bujor. După trei minute, sucevenii fac 2 – 0 prin Lucian Dumitriu, cu un lat de la 12 metri. În minutul 13, gazdele înscriu din nou prin Alin Mutu, care înscrie cu o lovitură de cap după o centrare a lui Semeghin. Până la pauză, Foresta mai reușește un gol prin Bujor, care profită de o minge scăpată în 2 metri de portarul advers, scor 4 – 0 după 45 de minute.

Sucevenii au marcat 10 goluri în partea a doua a jocului

Repriza a doua avea să fie un galop de sănătate pentru suceveni, în fața unui adversar resemnat de situația dificilă în care se află. După un minut de joc, Bogdan Rusu duce scorul la 5 – 0 după o centrare a lui Bujor. În minutul 50, oaspeții au prima ocazie, dar șutează peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. În minutul 58, Dumitriu își trece în cont dubla, după o pasă primită pe culoar. Au urmat alte două bare ale sucevenilor, care au lovit de șase ori barele porții adverse în cele 90 de minute, iar în minutul 64, Strugariu face 7 – 0, două minute mai târziu venind și golul opt, Bujor ajungând la golul trei. În minutul 60 scorul devine 9 – 0, Matei reușind să înscrie și-n minutul 82, între cele două reușite ale lui fiind consemnat un autogol al dorneanului Dulap, jucător ce a plecat la vestiar în minutul 82, scor 12 – 0. Când mai erau câteva minute de joc, oaspeții vor să iasă din teren, dar până la urmă hotărăsc să termine partida. În minutul 88, gazdele primesc un penalty, iar Daniel Lung face 13 – 0, iar în minutul 90, Alin Mutu închide tabela la scorul de 14 – 0.

Grație acestui succes și a eșecului celor de la FC Brașov la Brăila, Foresta Suceava a trecut pe locul doi în clasament, la egalitate cu de puncte cu a treia clasată.

Cristi Popovici se bucură că Foresta a trecut pe locul II

La finalul meciului cu Șoimii Pâncota, antrenorul Cristi Popovici a declarat că nu s-a putut bucura la goluri, deoarece este prima dată în carieră când se confruntă cu o astfel de situație.

„Nu m-am mai confruntat cu așa situații și practic nu aveam puterea să mă bucur la goluri, deoarece este ceva inedit pentru mine. Adversarul a venit și a intrat din prima în teren în 10 jucători, fără nici o rezervă și n-am avut satisfacția victorie. În schimb este de apreciat că am reușit să marcăm foarte multe goluri și coroborat cu rezultatul de la Brăila am trecut pe locul doi și așa cum și alte echipe au adunat trei puncte cu acest adversar, a venit și rândul nostru și le-am luat. La 12-0, Pâncota a vrut să iasă din teren, dar jucătorii lor nu cunoșteau regulamentul, deoarece rezultatul rămâne cel din teren. Adversarii au promis că rămân dacă nu mai primesc goluri, dar eu le-am zis jucătorilor să joace până la capăt. Urmează meciul cu Steaua, care e pe buzele tuturor, după care ne așteaptă opt partide foarte dificile până la pauza de iarnă”, a declarat antrenorul sucevean, Cristi Popovici.

Acesta a mai adăugat că se bucură că a avut posibilitatea de a evolua mai mult unor jucători ce au făcut-o mai puțin de la începutul sezonului.

Foresta a început acest meci în formula: Hînţăscu - Mihălăchioae, A. Mutu, D. Lung, Semeghin (cpt.) - Cerlincă, L. Dumitriu, Dănilă, Căinari - Bujor, Bogdan Rusu, în teren fiind trimiși pe parcurs și Strugariu, Aeroaiei și Matei.

Chindia Târgovişte – CS Afumaţi                               1 – 0

1. Juventus Bucureşti                         13        11        1          1          45-3     34
2. Foresta Suceava                             13        9          1          3          40-17   28
3. FC Braşov                                      13        8          4          1          25-13   28
4. Chindia Târgovişte                        13        9          0          4          23-12   27
5. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe         13        7          4          2          24-9     25
6. CS Mioveni                                               13        7          4          2          17-8     25
7. Olimpia Satu Mare                         13        7          3          3          30-11   24
8. UTA Bătrâna Doamnă                   13        7          2          4          22-14   23
9. CS Afumaţi                                               13        6          2          5          33-12   20
10. CSM Râmnicu Vâlcea                 13        5          4          4          19-14   19
11. Dacia Unirea Brăila                      13        6          1          6          17-20   19
12. Dunărea Călăraşi                          13        4          4          5          13-15   16
13. Luceafărul Oradea                       13        5          1          7          10-12   16
14. FC Academica Clinceni               13        4          3          6          22-25   15
15. CS Baloteşti                                 13        3          4          6          14-18   13
16. Unirea Tărlungeni                        13        3          4          6          15-20   13
17. Metalul Reşiţa                              13        3          1          9          11-29   10
18. ASU Politehnica Timişoara          13        2          3          8          14-27   9
19. ACS Berceni                                13        0          1          12        6-32     1
20. Şoimii Pâncota                             13        0          1          12        1-90     1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta a făcut un antrenament cu public, în victoria la 14 goluri cu Pâncota.
 Vizualizări articol: 2937 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foresta a făcut un antrenament cu public, în victoria la 14 goluri cu Pâncota0.05