luni, 10 oct 2016 - Anul XXI, nr. 237 (6350)

Liga a II-a

Foresta câştigă iar şi se menţine în trioul fruntaş

Foresta a învins ieri, cu 2-1, pe Areni formaţia CS Mioveni, într-un meci contând pentru etapa a XI-a a Ligii secunde, formaţia suceveană ajungând la a noua partidă fără înfrângere în campionat sub mandatul lui Cristi Popovici, interval de timp în care s-au strâns nu mai puţin de 25 de puncte. A fost o partidă deosebit de dificilă, în condiţiile în care şi piteştenii au demonstrat o formă bună în actualul sezon, până la meciul de pe Areni ei suferind o singură înfrângere în campionat, şi aia consemnată în chiar prima etapă.

Impulsionaţi din tribune de cei aproximativ 4.000 de spectatori, sucevenii au evoluat foarte bine în prima repriză, oaspeţii mărginindu-se în majoritatea timpului la un joc de aşteptare, în propria jumătate de teren. După două şuturi ale lui Dumitriu şi Matei în debutul partidei, reţinute fără probleme de portarul Oct. Popescu, a venit rândul lui Florescu să-i testeze reflexele lui Niga, după un sfert de oră de joc. La jumătatea primului mitan, Căinari a creat o fază de toată frumuseţea, a driblat scurt doi adversari în colţul careului de 16 metri, însă şutul care a urmat a trecut la o palmă de bara a doua a porţii argeşene. Eforturile ofensive ale sucevenilor aveau să fie răsplătite în minutul 31, atunci când Tomozei a fost forţat să greşească în urma presingului efectuat de Dumitriu şi B. Rusu, balonul a rămas în posesia atacantului Forestei, care a înscris cu o torpilă de la 14 metri, care s-a oprit în vinclul porţii apărate de Oct. Popescu. Acelaşi B. Rusu avea să realizeze dubla câteva zeci de secunde mai târziu, când a găsit o breşă în zidul advers, punctând cu un şut din lovitură liberă, de la 25 de metri.

La adăpostul acestui avantaj, „galben-verzii” au început mai reţinut repriza secundă. Chiar şi aşa, sucevenii puteau să facă 3-0 în minutul 53, atunci când şutul lui Cerlincă, din afara careului mare, a trecut puţin peste transversală. La poarta cealaltă, fostul atacant al Cetăţii, brazilianul Roberto Ayza l-a pus la încercare pe Niga cu un şut de la 12 metri, însă tânărul goal-keeper al Forestei a reţinut în doi timpi. Minutul 71 avea să aducă golul de 2-1 şi noi speranţe în tabăra argeşeană. Noul intrat A. Popa a executat o lovitură liberă de la 40 de metri, Roberto Ayza a prelungit pe spate până la Vintilă, care a înscris cu o reluare din prima, din mijlocul suprafeţei de pedeapsă. Chiar dacă finalul nu a fost fără emoţii, sucevenii au ştiut să gestioneze bine minutele rămase de jucat, trecându-şi în cont alte trei puncte, care-i ajută să se menţină în trioul fruntaş.

Pentru suceveni urmează acum un nou meci dificil, în deplasare cu FC Braşov. Partida va avea loc vineri, 14 octombrie, cu începere de la ora 17.30, şi va fi transmisă în direct de posturile de televiziune Digi Sport şi Dolce Sport.

Foresta: Niga - Mihălăchioaie, D. Lung, Masella, Semeghin - Cerlincă, Vl. Stănescu, Dumitriu (Rz. Avram '68), Căinari - Bg. Rusu (A. Mutu '86) , M. Matei (Bujor '74).
Antrenor: Cristian Popovici.

Dacia Mioveni: Oct. Popescu – Tirică, Gugu, Vişa, Tomozei (Şchiopu '75) – Rădescu, M. Galan (A. Popa '60), Biceanu, Ayza - Ed. Florescu (Boboc '38), M. Vintilă.
Antrenor: Alexandru Pelici.

Popovici: „E important pentru noi că vine atâta lume pe stadion”

La final, antrenorul Forestei, Cristi Popovici, a părut mulţumit după această nouă victorie a grupării sucevene. „Ne aşteptam la un meci greu, pentru că Mioveni este o echipă solidă, neînvinsă în ultimele 9 partide de campionat, la care se adaugă şi două jocuri câştigate în Cupa României. A fost un meci cu o încărcătură specială pentru noi, dar mă bucur că am reuşit să învingem, chiar dacă în repriza secundă, după ce oaspeţii au redus din handicap, nu a fost deloc uşor. E important pentru noi că vine atâta lume la stadion şi ne împinge de la spate. În mod sigur, dacă se va juca pe Areni meciul cu Steaua, stadionul va fi plin, însă aş dori să vină la fel de multă lume şi la viitorul joc de pe teren propriu, cu Şoimii Pâncota. Până atunci însă ne concentrăm pentru partida din deplasare, cu FC Braşov, acolo unde mergem să câştigăm”, a declarat Popovici.

De partea cealaltă, antrenorul celor de la CS Mioveni, Alexandru Pelici, a venit la conferinţa de presă cu o stare de spirit total diferită. „Ţin să felicit echipa suceveană pentru victorie. Ştiam ce ne aşteaptă pe Areni, Foresta fiind o echipă foarte bună, în mare formă. Am pierdut meciul pe două greşeli foarte mari, gazdele profitând din plin de aceste cadouri. Am revenit bine în joc în repriza a doua, dar n-am avut forţa necesară să egalăm”, a precizat Alexandru Pelici.

3       Foresta Suceava  11      8       1       2       25-15          25
4       Chindia Târgovişte       11      8       0       3       22-10          24
5       Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  11      6       3       2       23-9  21
6       CS Mioveni         11      6       3       2       15-8  21
7       Olimpia Satu Mare       11      6       2       3       26-10          20
8       UTA Bătrâna Doamnă  11      6       2       3       20-11 20
9       CS Afumaţi          11      5       2       4       29-11 17
10     Dacia Unirea Brăila      11      5       1       5       16-18          16
11      Academica Clinceni       11      4       2       5       18-20          14
12     CSM Râmnicu Vâlcea   11      3       4       4       13-14          13
13     Dunărea Călăraşi 11      3       4       4       12-13          13
14     Luceafărul Oradea         11      4       1       6       8-9    13
15     CS Baloteşti        11      3       3       5       14-16          12
16     Unirea Tărlungeni         11      3       3       5       13-17          12
17     ASU Politehnica Timişoara    11      2       2       7       13-21          8
18     Metalul Reşiţa     11      2       0       9       8-27  6
19     ACS Berceni        11      0       1       10     6-27  1
20     Şoimii Pâncota    11      0       1       10     1-73  1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta câştigă iar şi se menţine în trioul fruntaş.
 Vizualizări articol: 3634 |