Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   1 fişiere video

Liga a II-a

Eşec pentru Foresta la primul meci pe Areni

Meciul de debut al Forestei în faţa propriilor suporteri s-a încheiat nefericit pentru fotbaliştii pregătiţi de Adrian Iencsi. Având în faţă o echipă solidă, care în urmă cu doar două luni juca barajul pentru promovarea în Liga I, sucevenii au încercat să dea o replică pe măsură, însă au sfârşit învinşi cu 2-0 de o formaţie mai bună. Oaspeţii de la UTA Bătrâna Doamnă au oferit un joc consistent, beneficiind şi de forma excepţională a fostului dinamovist Adrian Strătilă, care a fost un ghimpe permanent în coasta letargicei apărări a Forestei. Arădenii au deschis scorul în minutul 17 prin juniorul Denis Man, care a finalizat cu un şut imparabil, din întoarcere, sub transversală, o acţiune impetuoasă a lui Strătilă, demarată pe partea dreaptă. Abia după acest gol sucevenii au început să dea semne că intră în joc, iar Matei a irosit două bune ocazii de egalare până la pauză. Mai întâi, aflat în poziţie centrală, a reluat defectuos o centrare a lui Bălan, după care a trimis cu capul, în transversală, o minge recepţionată de la Căinari.

Cu Semeghin şi Cerlincă introduşi pe teren la pauză, sucevenii au început mai avântat repriza a doua, iar la una dintre acţiuni, Burlă, fundaşul stânga al oaspeţilor, a respins defectuos un balon care s-a scurs de puţin pe lângă poarta apărată de Miron. Eforturile gazdelor aveau să fie zădărnicite de eliminarea de pe teren a lui Avram, din minutul 55, acesta fiind trimis la cabine de centralul Dan Dreve din Cluj pentru o lovitură de cot aplicată unui adversar. Cu un om în plus pe teren, UTA a avut o bună oportunitate de a-şi dubla avantajul, numai că Niga intervine salvator, în aceeaşi fază, la şuturile trimise din apropiere de Strătilă şi Curtuiuş. Impulsionaţi de cei aproximativ 3.000 de spectatori din tribunele stadionului Areni, sucevenii n-au renunţat la luptă şi au fost aproape de gol în minutul 60, atunci când Dănilă a reluat slab, cu capul, o centrare perfectă a lui Bălan. Scorul final al întâlnirii a fost stabilit în secvenţele de final de nou intratul Adr. Petre, care în cele 13 minute petrecute pe gazon a reuşit să marcheze un gol frumos, şut plasat la colţul lung, şi să încaseze două cartonaşe galbene.

Foresta: Niga - Petresc (46 Cerlincă), D. Lung, A. Mutu, Drugă (46 Semeghin) - Stănescu, Dănilă (65 Bujor) - D. Bălan, R. Avram, Căinari - Matei. Antrenor: Adrian Iencsi.

UTA Bătrâna Doamnă: B. Miron – Al. David, Al. Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (72 Cr. Costin), Chindriş, Jorza, Andor (65 Copil) – Man (77 Adr. Petre), Curtuiuş). Antrenor: Roland Nagy.

Foresta va juca duminică, 21 august, cu începere de la ora 12.30, meciul de la Timişoara, cu ASU Poli, din etapa a III-a a Ligii secunde, partida urmând să fie transmisă în direct de postul de televiziune Digi Sport.
FC Braşov – Juventus Bucureşti 1-0

1       Dacia Unirea Brăila                2       2       0       0       4-1    6
2       Chindia Târgovişte                 2       2       0       0       5-3    6
3       FC Braşov                    2       2       0       0       4-2    6
4       UTA Bătrâna Doamnă  2       1       1       0       4-2    4
5       CS Afumaţi                            2       1       0       1       16-1  3
6       Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  2       1       0       1       9-3    3
7       Olimpia Satu Mare                 2       1       0       1       5-1    3
8       FC Academica Clinceni 1       1       0       0       4-0    3
9       Dunărea Călăraşi          2       1       0       1       5-2    3
10     Juventus Bucureşti                 2       1       0       1       4-2    3
11      CS Baloteşti                           2       1       0       1       4-2    3
12     Unirea Tărlungeni                  2       1       0       1       4-3    3
13     Luceafărul Oradea                  1       1       0       0       1-0    3
14     CS Mioveni                            2       1       0       1       2-4    3
15     CSM Râmnicu Vâlcea   2       0       2       0       2-2    2
16     ASU Politehnica Timişoara    2       0       1       1       3-4    1
17     Foresta Suceava            2       0       0       2       1-6    0
18     ACS Berceni                           2       0       0       2       1-8    0
19     Metalul Reşiţa                        2       0       0       2       0-9    0
20     Şoimii Pâncota              2       0       0       2       0-23  0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Eşec pentru Foresta la primul meci pe Areni.
 Vizualizări articol: 1451 |