Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Liga a II-a

Rapid revine de la 0-2 şi smulge un punct în duelul cu Farul

Fără victorie în campionat de 11 etape, rapidiştii şi-au pus mari speranţe într-un succes în confruntarea de ieri cu Farul, contând pentru runda a XXI-a a Ligii a II-a, însă până la urmă trebuie să se declare mulţumiţi cu rezultatul final de 2-2, în condiţiile în care sucevenii au revenit de la 0-2, iar golul egalării a venit abia în minutul 90.

Duelul de pe stadionul Areni s-a disputat în primul mitan sub semnul echilibrului. Dobrogenii au ameninţat pentru prima dată poarta lui Niga după un sfert de oră de joc, prin Vezan, tânărul goal-keeper sucevean având mai apoi o intervenţie reuşită şi la reluarea din întoarcere a lui Tigoianu. Dintre „ceferişti”, cel mai aproape de gol a fost Boiciuc, căruia nu i-a lipsit mult să-l învingă pe portarul Farului, Negrilă, cu un şut plasat, de la marginea careului de 16 metri.

În repriza a doua rapidiştii au făcut pasul înapoi, ceea ce le-a permis constănţenilor să aibă o posesie mai bună şi să devină din ce în ce mai periculoşi pe faza ofensivă. C. Neagu, Pătulea şi V. Munteanu le-au dat emoţii celor aproximativ 1.000 de spectatori din tribune, suceveni ripostând ulterior prin Golofca, care a ales un dribling în plus în locul unei finalizări din poziţie foarte bună, şi Gheorghiciuc, care l-a pus la încercare pe Negrilă cu un şut de la 20 de metri. Deschiderea scorului avea să se producă în minutul 64, când Niga a avut o intervenţie imprudentă asupra lui Fl. Popa, ce a fost penalizată de centralul întâlnirii cu lovitură de la 11 metri. Pătulea a fost cel care a transformat cu siguranţă penalty-ul acordat, aducându-şi echipa în avantaj. Sucevenii au părut să resimtă acest şoc, încasând golul al doilea în minutul 77, dintr-un şut surprinzător al lui V. Munteanu, de la 28 de metri. Mai mult, peste câteva zeci de secunde oaspeţii au avut şansa să-şi majoreze din nou avantajul, numai că Pătulea a irosit o lovitură de pedeapsă acordată gratuit de această dată, pentru un fault inexistent al lui Bălan asupra lui Tigoianu.

Ce a urmat mai departe nu a făcut decât să confirme o dată de în plus de ce în fotbal 2-0 este considerat cel mai periculos scor. Exasperat de lipsa de coordonare a colegilor săi pe faza de atac, „veteranul” Bălan a plecat vijelios pe banda dreaptă în minutul 84, l-a îngenuncheat din dribling pe Murgoci şi a pasat în spate pentru Boiciuc, care a preluat pe poziţie viitoare şi a înscris cu un şut plasat, la firul ierbii. A venit apoi minutul 90, când a ieşit la rampă celălalt „veteran” al Rapidului, Dorin Semeghin. Fotbalistul care va împlini 37 de ani pe 29 martie a executat perfect o lovitură liberă, mingea a lovit încheietura barelor şi a revenit la Tudorache, care a adus un punct nesperat în contul grupării sucevene, cu o lovitură de cap.

Stări de spirit diferite la final, în cele două tabere

Ţinând cont de desfăşurarea ostilităţilor din teren, antrenorul Rapidului, Costel Ilie, a trebuit să se mulţumească la final cu această remiză. „Mă bucur că echipa a dat dovadă de caracter, izbutind să revină de la 0-2. Băieţii au arătat ca un grup unit, nu au cedat şi au crezut în şansa lor până la final. Boiciuc a făcut un meci bun la debut şi reprezintă un câştig pentru echipă. Din păcate Semeghin a încasat un cartonaş galben şi nu vom putea conta pe aportul lui în meciul de sâmbătă, de la Ceahlăul”, a declarat tehnicianul Rapidului.

De partea cealaltă, omologul său de pe banca Farului, Constantin Gache, şi-a găsit cu greu cuvintele la conferinţa de presă de după meci „Am scăpat victoria printre degete, pe mâna noastră. Conduceam jocul, am avut 2-0, am irosit un penalty şi alte câteva ocazii de gol. Este nepermis pentru o echipă cu pretenţii ca noi să greşim de maniera asta. N-aveam voie să luăm acele goluri, practic le-am făcut cadou gazdelor un punct”, a precizat Constantin Gache.

Rapid CFR: Niga - D. Bălan, Cl. Velescu, D. Ciobanu, D. Semeghin – Golofca (69 Bîgu), Sfrijan, G. Apostol (69 Tudorache), Plămadă - M. Negru (54 Gheorghiciuc), Boiciuc. Antrenori: Costel Ilie, Mihai Guriţă şi Laurenţiu Andrieş.

Farul: Negrilă - Ţăranu, Fl. Pătraşcu, Fl. Popa, Murgoci - V. Munteanu, Vezan, Ad. Ionescu, Tigoianu (89 Pungă) - Pătulea, C. Neagu (83 Milea). Antrenor: Constantin Gache.

Arbitru: Sergiu Popa (Aiud); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca).

1       Rapid Bucureşti   19     13     4       2       29-8 43
2       Dunărea Călăraşi          19     11      6       2       40-11          39
3       Dacia Unirea Brăila      20     11      5       4       27-17          38
4       FC Academica Clinceni          19     11      3       5       35-19          36
5       FC Farul Constanţa      19     9       5       5       32-24          32
6       SC Bacău   20     9       2       9       22-22          29
7       ACS Berceni        19     8       4       7       25-27          28
8       Gloria Buzău       19     8       2       9       20-31          26
9       Rapid CFR Suceava      20     6       5       9       20-28          23
10     CS Baloteşti        19     4       6       9       15-25          18
11      Bucovina Pojorâta        20     3       7       10     26-37          16
12     Oţelul Galaţi        20     3       3       14     10-29          12
13     Ceahlăul Piatra Neamţ 19     2       4       13     11-34          10
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid revine de la 0-2 şi smulge un punct în duelul cu Farul.
 Vizualizări articol: 2962 |