joi, 16 apr 2015 - Anul XX, nr. 86 (5898)

Universitatea a câştigat trei puncte mari în debutul turneului play-out

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a început ieri cu dreptul lupta directă pentru menţinerea în Liga Naţională, după o victorie muncită în faţa propriilor suporteri în detrimentul celor de la Pandurii Târgu Jiu, scor 26 – 21. Aşa cum era de aşteptat, miza foarte mare a meciului pentru ambele formaţii şi-a pus amprenta pe joc, unul în care s-a făcut o mare risipă de energie, tensiunea din teren transmiţându-se pe băncile de rezervă şi în tribune.

Oaspeţii au profitat de mai multe greşeli ale sucevenilor şi s-au distanţat la trei goluri după 10 minute, graţie şi intervenţiilor fostului portar al Sucevei, George Şelaru. Universitarii au alergat după egalare şi au reuşit-o cu 4 minute înainte de pauză, după două goluri consecutive ale lui Davidovic. După 30 de minute de joc, cele două formaţii erau la egalitate, scor 10 – 10, şi se anunţa o repriză mult mai încinsă. După opt minute, Trifkovic înscrie după o aeriană şi îşi aduce echipa la două goluri în faţa adversarilor, 15 – 13. Cu un Spiridon într-o zi foarte bună în poartă, universitarii se desprind la trei goluri în minutul 48, moment în care oaspeţii cer time-out. Mult mai proaspeţi, sucevenii se duc la patru goluri în minutul 53, iar gorjenii au o ultimă răbufnire de orgoliu şi se apropie la două goluri, după mai multe momente în care au tras de timp cu accidentările, pentru a-şi mai reveni. Finalul aparţine în totalitate studenţilor, iar internaţionalul sucevean Gabriel Burlacu închide tabela cu o torpilă la vinclu, acesta fiind al patrulea gol consecutiv pentru el, scor 26 – 21.

În meciul cu Târgu Jiu, Gabriel Burlacu a fost cel mai bun marcator al sucevenilor, cu 8 reuşite, urmat de Davidovic (5), Trifkovic (4), Gavrilovic şi Târzioru, câte 3 goluri fiecare, în timp ce Bursuc, Popovici şi Preda au marcat câte un gol fiecare.

Petru Ghervan le-a mulţumit jucătorilor pentru dăruire şi publicului sucevean pentru atmosfera extraordinară din tribune

La finalul partidei câştigate în faţa gorjenilor, antrenorul sucevean Petru Ghervan a ţinut să mulţumească jucătorilor pentru dăruirea din teren, dar şi publicului ce a sprijinit echipa şi a împins-o spre victorie.

„Un joc cu un foarte mare consum de energie fizică şi psihică, un joc de mare uzură pentru că ambele echipe erau obligate să câştige, mai ales noi pentru că eram pe teren propriu şi orice punct pierdut acasă te duce mai aproape de retrogradare. Echipa noastră este în creştere şi avem marele avantaj al vârstei fragede a unora dintre jucători, ce ne-a ajutat astăzi. Astfel, prospeţimea pe final de joc ne-a ajutat şi cred că tot ce a însemnat oboseală sau stări de nemulţumire a jucătorilor din cauza programului dens s-a compensat cu o pregătire foarte bună şi meritul este al jucătorilor. După o repriză în care am ratat mult, am avut luciditate şi am marcat din situaţiile clare şi îi felicit pe băieţi pentru dăruirea din teren”, a explicat Petru Ghervan. Tehnicianul sucevean a mai adăugat că bucuria victoriei va ţine doar o seară, deoarece duminică echipa are un meci mai important la Steaua.

De cealaltă parte, antrenorul gorjenilor, Liviu Andrieş, s-a arătat nemulţumit de modul în care au tratat elevii săi acest meci.

„Ce mai e de spus după o asemenea înfrângere, decât să felicit echipa gazdă pentru victorie. Play-out-ul se anunţă foarte disputat, orice punct va conta extrem de mult. Suceava şi-a îndeplinit obiectivul de astăzi, iar noi am crezut după euforia finalei de cupă că totul se rezolvă doar prin simpla prezenţă în teren, dar nu a fost aşa. Ştiam că Suceava a avut în ultimul timp rezultate bune şi era clar că nu ne aştepta un meci uşor aici. Despre public, jos pălăria şi chiar dacă sala este mică spectatorii au fost extraordinari”, a explicat Liviu Andrieş.

În celălalt meci din play-out, Politehnica Timişoara a reuşit să se impună pe teren propriu în faţa steliştilor cu 27 – 22, după 14 – 10 la pauză.

În etapa a doua, Universitatea Suceava va juca duminică, de la ora 18.00, pe terenul steliştilor, iar sâmbătă, HC Vaslui va primi vizita timişorenilor.

Clasamentul turneului play-out

1. HC Vaslui                           8       6       1       1       227-217      19
2. Poli Timişoara                     9       5       1       3       267-240      16
3. CSU Suceava                     9       4       1       4       251-260      13
4. Pandurii Tg. Jiu                  9       3       0       6       213-218      9
5. Steaua Bucureşti                9       2       1       6       198-216      7
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a câştigat trei puncte mari în debutul turneului play-out.
 Vizualizări articol: 1378 |