luni, 30 mar 2015 - Anul XX, nr. 73 (5885)

Etapa cu numărul 24 din Liga Naţională de Handbal a adus echipei Universităţii Suceava prima victorie din retur şi a treia din acest sezon. Echipa pregătită de antrenorii Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu a câştigat sâmbătă trei puncte foarte importante în faţa uneia dintre echipele cu care se va întâlni şi-n turneul play-out, Steaua Bucureşti, scor final 31 – 29.

Încurajaţi de suporterii veniţi la sala LPS, sucevenii au început foarte bine acest meci şi s-au distanţat la trei goluri după patru minute de joc. Oaspeţii au echilibrat balanţa şi au egalat la trei, cele două echipe mergând cap la cap până la mijlocul reprizei, când studenţii s-au dus la două goluri. Pe fondul unei superiorităţi, dar şi a câtorva greşeli în tabăra suceveană, steliştii au marcat de trei ori la rând şi au preluat pentru prima dată conducerea în minutul 20, scor 10 – 9. Deşi au primit goluri destul de uşoare în mai multe momente, universitarii au avut o eficienţă bună în atac, atât în poziţional, cât şi pe faza a doua şi contraatac. Pe finalul primei părţi, Universitatea a preluat din nou conducerea şi a intrat la vestiare cu un avantaj minim, 16 – 15.

La trei minute după reluarea jocului, Salinas primeşte a doua eliminare de două minute, dar protestează şi arbitri îi dau încă o eliminare şi implicit cartonaşul roşu. Echilibrul se păstrează până pe finalul jocului, mai exact până în minutul 52, când sucevenii reuşesc să se apere mult mai bine şi să puncteze de patru ori la rând, iar scorul devine 29 – 26, când mai erau cinci minute de joc. Aflat într-o formă foarte bună, principalul marcator al universitarilor, Gabriel Burlacu, reuşeşte golul cu numărul 30 al echipei sale şi al 11-lea personal, iar scorul devine 30 – 27, când mai erau două minute de joc. Finalul a fost unul foarte încins, cu o ratare a sucevenilor şi două goluri ale oaspeţilor ce i-a ţinut în suspans pe spectatorii prezenţi în sală. Când mai erau 20 de secunde, Mihai Sandu reuşeşte golul ce avea să închidă tabela la scorul de 31 – 29.

Gabriel Burlacu a fost cel mai bun marcator al sucevenilor

Internaţionalul de tineret al sucevenilor, Gabriel Burlacu, a fost principala gură de tun a universitarilor în meciul cu Steaua, mai ales de la 9 metri, dovadă fiind şi cele 11 reuşite, din 13 aruncări la poarta oaspeţilor. În continuarea listei marcatorilor s-au aflat cinci jucători cu câte trei goluri fiecare, Târzioru, Petrea, Preda, Davidovic şi Mihai Sandu, în timp ce Olariu şi Trifkovic au marcat de două ori fiecare, iar Bursuc a înscris un gol.

La finalul partide, preşedintele secţiei de handbal a clubului Steaua Bucureşti, Andrei Cian, i-a felicitat pe suceveni pentru o victorie pe care, după părerea sa, au meritat-o.

„Felicit echipa gazdă pentru o victorie meritată. A fost un meci cu multe răsturnări de scor, în care câştigătoarea s-a decis pe final, când Suceava a reuşit să gestioneze mai bine jocul, pe fondul ratărilor şi greşelilor noastre, nepermise pentru nivelul de experienţă al echipei şi pretenţiilor jucătorilor tineri. Încă o dată se dovedeşte faptul că pentru a câştiga un meci trebuie mai mult decât prezenţa în teren, mulţi jucători de la noi crezându-se deja în vacanţă”, a explicat Andrei Cian.

Autorul ultimului gol al sucevenilor, Mihai Sandu, speră ca echipa să continue în acelaşi ritm şi la meciurile viitoare.

„A fost un meci foarte dificil şi foarte epuizant. Mă bucur foarte mult că am reuşit să câştigăm şi sper să facem o figură frumoasă şi la Constanţa, apoi la Timişoara. Sper să avem aceeaşi evoluţie bună şi-n meciurile importante din play-out, astfel încât să rămânem în Liga Naţională”, a declarat Mihai Sandu.

Antrenorul Petru Ghervan este mulţumit de felul în care echipa a gestionat finalul de joc

La finalul partidei câştigate în faţa Stelei, antrenorul sucevenilor, Petru Ghervan, a declarat că speră ca echipa să confirme forma bună în care se află şi prin rezultate pozitive la partidele viitoare.

„Astăzi a fost un joc reuşit pentru noi, dar nu trebuie să ne bucurăm foarte mult pentru această victorie. Suntem în plină competiţie şi va trebui să legăm victorii şi să găsim resurse pentru a putea face finaluri de joc ca cel de astăzi, când, după părerea mea, am dominat fizic şi entuziasmul jucătorilor a purtat echipa spre acest succes în faţa unei echipe ce are jucători experimentaţi. Victoria este foarte importantă dacă ne gândim că aceste trei puncte vor conta mai departe şi sper ca traiectoria noastră ascendentă să se confirme în rezultate”, a explicat Petru Ghervan.

Mâine, în penultima etapă a returului, sucevenii vor juca la Constanţa, iar miercuri, pe 8 aprilie, vor încheia sezonul regulat cu o partidă pe teren propriu cu Poli Timişoara.

Etapa a 24-a

HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui       34 – 25(14 – 14)
CSM Bucureşti – HCM Constanţa            21 – 25(9 – 12)
CSU Suceava – Steaua Bucureşti              31 – 29(16 – 15)
Dunărea Călăraşi – HC Odorhei               29 – 25(16 – 8)
Ştiinţa Bacău – Poli Timişoara                  25 – 21(13 – 9)
Dinamo Bucureşti – Energia Pandurii Târgu Jiu (duminică, 29 martie, ora 18.00)
Potaissa Turda a stat.

Clasamentul Ligii Naţionale

1. HCM Constanţa                                        22        14        3          5          630 – 578  45
2. HCM Minaur Baia Mare                           22        14        3          5          596 – 547  45
3. HC Odorhei                                               22        14        3          5          594 – 566  45
4. CSM Bucureşti                                          22        12        4          6          613 – 581  40
5. Dinamo Bucureşti                                      21        12        3          6          561 – 531  39
6. Dunărea Călăraşi                                       22        13        0          9          585 – 570  39
7. Ştiinţa Bacău                                             23        11        4          8          585 – 571  37
8. HC Vaslui                                                  23        8          4          11        616 – 640  28
9. Potaissa Turda                                           22        8          3          11        596 – 615  27
10. Poli Timişoara                                          22        7          1          14        604 – 601  22
11. Steaua Bucureşti                                      22        6          1          15        568 – 625  18*
12. Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu        21        5          0          16        512 – 561  15
13. CS Universitar din Suceava                    22        3          3          16        522 – 596  12

* - echipă penalizată cu 1 punct pentru folosirea unui jucător fără drept de joc

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a câştigat trei puncte foarte importante în duelul cu Steaua Bucureşti.
 | Nota curentă: 4.0 din 2 voturi
Universitatea a câştigat trei puncte foarte importante în duelul cu Steaua Bucureşti4.052