vineri, 13 feb 2015 - Anul XX, nr. 35 (5847)

Fotbal

Rapid CFR a bifat a doua remiză în meciurile de pregătire

Ieri, în al 5-lea meci de pregătire din această pauză competiţională, echipa de fotbal Rapid CFR Suceava a remizat, scor 1 – 1, în compania colegei din Liga a II-a FCM Dorohoi. După trei victorii, acesta este cel de-al doilea meci test terminat la egalitate de suceveni, după cel de miercuri, de pe stadionul Areni, în compania Aerostarului din Bacău, scor 3 – 3. Partida de ieri, jucată pe stadionul „1 Mai” din Iţcani, a fost una destul de încrâncenată pentru perioada de pregătire şi fragmentată din cauza infracţiunilor de joc. Prima mare ocazie de gol le aparţine elevilor lui Bogdan Tudoreanu, la o fază în care Tiron pasează excelent de pe stânga şi-l găseşte singur în mijlocul careului pe Golofca, fotbalist ce trage pe colţul lung, dar portarul advers respinge în corner. Patru minte mai târziu, acelaşi Golofca primeşte o centrare excelentă de la Spătar şi şutează cu latul la colţul lung din marginea careului mic, dar portarul Dorohoiului se opune din nou şi tabela rămâne neschimbată. Oaspeţii au şi ei o lovitură liberă de pe stânga, la care un atacant trimite mingea cu capul peste poarta lui Pascal. În minutul 36, Apostol vede direct cartonaşul roşu la un fault la mijlocul terenului, dar fiind un meci amical, Bogdan Tudoreanu îl trimite în teren în locul său pe Sfrijan, jucător ce trebuia să intre de la pauză. Ultima ocazie a primei părţi îi aparţine lui Tiron, care şutează din careu puţin pe lângă stâlpul din dreapta portarului advers.

Oaspeţii au deschis scorul după o minge deviată din corner de Marin, jucător venit de la Berceni

Începutul reprizei secunde le-a aparţinut oaspeţilor, care au fost mai proaspeţi şi au pus de mai multe ori în pericol poarta apărată de Roheţki. Portarul sucevean s-a remarcat în trei rânduri în aceeaşi fază, la şuturile trimise periculos de jucătorii Dorohoiului. Marinkovic are şi el o şansă de gol şi, după un duel cu un fundaş advers, acesta din urmă trimite o minge dificilă spre propriul portar, care vrea să facă un stop pe piept şi riscă să scape mingea-n poartă. După 15 minute din partea a doua, fostul jucător al Berceniului, Marin, deviază o minge trimisă din corner şi-l învinge pe Roheţki, la o fază în care atacantul Dorohoiului cade pe Plecanciuc, suceveanul fiind nevoit să părăsească terenul de joc, scor 0 – 1. Cu un sfert de oră înaintea finalului de partidă, Golofca pătrunde foarte bine în careul advers şi rămas singur cu portarul, şutează balonul sub transversală, scor 1 – 1. Până la final, rapidiştii mai au două ocazii de a trece în avantaj, cea mai mare fiind a lui Mircea Negru, care primeşte o minge în mijlocul careului, dar şutează cu latul puţin pe lângă bara din dreapta portarului advers, scor final 1 – 1.

„Cred că am făcut o primă repriză bună, dar în a doua parte, după părerea mea, a fost un joc prea dur pentru un meci amical. E şi terenul greu şi e dificil de construit, dar până la urmă a fost un antrenament bun. Este păcat de noile accidentări ce au apărut, pe fondul unui joc în care s-a simţit şi o stare de oboseală. Următoarele două partide vom evolua pe terenuri mai bune, la Piatra Neamţ, şi sper ca jocul să fie altfel. Pe Moroşanu o să-l vedem şi sâmbătă, dar prima impresie e una destul de bună, are ceva calităţi, dar vrem să-l mai vedem şi la jocurile viitoare”, a declarat după meci antrenorul sucevenilor, Bogdan Tudoreanu.

La acest meci, din lotul Rapidului au lipsit Semeghin, jucător care este răcit, Velescu, ce ieri s-a operat la claviculă, dar şi Bîgu, fotbalist care are din nou probleme la genunchi şi va lipsi aproximativ trei săptămâni. Din păcate, în meciul de ieri s-au mai accidentat doi jucători, Ferariu, care în minutul 60 a acuzat o problemă la gleznă, dar şi Plecanciuc, care a ieşit după faza golului în care masivul atacant de la Dorohoi i-a căzut peste genunchi.

Rapid CFR Suceava a început prima repriză a meciului cu Dorohoiul în formula Pascal, Bălan, Ferariu, Spătar, Plecanciuc, Apostol, Tiron, Sumanariu, Golofca, Buziuc şi Moroşanu, iar în partea a doua a evoluat cu un 11 format din Roheţki, Bălan, Ferariu, Sava, Spătar, Vornicu, Sfrijan, Gheorghiciuc, Săvoaia, Negru şi Marinkovic.

Sâmbătă, de la ora 16.00, rapidiştii vor avea un nou meci de pregătire, la Piatra Neamţ, în compania formaţiei din prima ligă Ceahlăul, iar miercuri, tot la Piatra Neamţ, vor juca cu ACS Bacău.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid CFR a bifat a doua remiză în meciurile de pregătire.
 Vizualizări articol: 919 |