Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Fotbal

Rapid CFR Suceava a remizat cu Aerostar Bacău, în al patrulea meci de pregătire

Click aici pentru VIDEO

După trei meciuri de pregătire disputate pe terenurile din județ, ieri la amiază, echipa de fotbal Rapid CFR Suceava a evoluat pentru prima dată în acest an pe stadionul Areni. În cel de-al patrulea meci test din această pauză competițională, jucătorii antrenați de Bogdan Tudoreanu au întâlnit formația Aerostar Bacău, echipă ce ocupă locul șase în seria I din Liga a III-a. Prima ocazie a aparținut rapidiștilor în debutul meciului, când Golofca a tras puțin pe lângă. În minutul șase, oaspeții deschid scorul după un corner și un șut deviat de spătar în propria poartă, scor 0 – 1. La numai patru minute după, Aerostarul face 2 – 0, după o centrare de pe stânga și o deviere  a balonului în colțul lung a fostului fotbalist sucevean Tudor Homneac, 2 – 0. Pe un teren înghețat, pe care balonul era greu de controlat, Buziuc a redus din diferență în minutul 13, după un balon lobat peste portarul advers, ieșit în întâmpinarea sucevenului. Partida a continuat cu faze la ambele porți, în minutul 15 oaspeții având o mare ocazie, dar Sava a scos balonul cu capul din drumul spre plasă, după ce Rohețki nu a mai ajuns un balon lobat de un atacant advers. În minutul 18, rapidiștii reușesc egalarea, la o fază în care Marinkovic primește o pasă excelentă la marginea careului și șutează la colțul scurt pe lângă portarul băcăuan, scor 2 – 2. Rohețki a apărat mai apoi un șut în situație de unul la unul, Buziuc l-a întins serios pe portarul Aerostarului, iar Gheorghiciuc a trimis în altă fază, puțin pe lângă bară. În minutul 38, oaspeții preiau din nou conducerea după o incursiune pe partea stângă, un dribling la fundaș și un șut la colțul lung la care Rohețki a atins mingea, dar n-a putut respinge în corner, 2 – 3. Rapid CFR a avut șansa să termine la egalitate prima repriză, după un penalty scos de Golofca și executat de Buziuc, la care portarul Bacăului a avut o intervenție excelentă și a respins în bara transversală.

Repriza secundă a fost mai săracă în ocazii decisive

În partea a doua, sucevenii au alergat după egalare și și-au creat mai multe ocazii, dar nefinalizate. La mijlocul reprizei, Bacăul a avut un șut foarte bun la poarta suceveană, dar Pascal s-a întins și a scos excelent. Cu 12 minute înainte de final, Semeghin centrează excelent de pe stânga, iar moldoveanul Tiron se înalță foarte bine în spatele unui fundaș advers și trimite mingea cu capul în plasa porții, scor 3 – 3. Până la final, rapidiștii au forțat golul patru și au avut o ocazie foarte mare când Buziuc a rămas singur cu portarul și a șutat din unghi la colțul lung, dar mingea a fost deviată până la Semeghin, ce a șutat bine dintr-o poziție incomodă, iar portarul advers a salvat un gol cu prețul unei accidentări, scor final 3 – 3.

„Azi am făcut un joc mai prost, mai ales în prima repriză, dar cred că a apărut și o oarecare stare de oboseală, după ce săptămâna trecută am avut un joc la două zile, iar în această săptămână jucăm la fel. Velescu va lipsi cel puțin o lună și jumătate, iar Negru a avut o răceală și va reveni la meciul de joi. Mă bucur că am jucat un meci și aici pe Areni, deoarece cred că nu vom mai avea ocazia până la începerea campionatului. Sper să reglăm ce nu merge până la jocul cu Slobozia, iar de la meciul de sâmbătă, de la Piatra Neamț să încep conturarea unui prim 11. Săvoaia va rămâne în lot și cred că este un câștig, mai ales pe viitor, mai ales că este tânăr, are calități și cred că ne va ajuta. Buziuc cred că-l va înlocui cu brio pe Matei, dar acum este la început, dar mai are timp să se acomodeze cu noii colegi și să se integreze în lot”, a declarat după meci antrenorul Bogdan Tudoreanu.

Rapid CFR a început meciul cu Aerostar în formula, Rohețki-Bălan, Sava, Plecanciuc, Spătar, Sfrijan, Golofca, Gheorghiciuc, Apostol, Buziuc și Marinkovic, iar după pauză formula echipei a fost, Pascal, Vornicu, Ferariu, Sava, Semeghin, Sumanariu, Săvoaia, Tiron, Bîgu, Apostol și Buziuc.  Din lotul rapidiștilor a lipsit Velescu, jucător accidentat la meciul cu Pojorâta ce va lipsi cel puțin o lună și jumătate, dar și Mircea Negru, ce a fost răcit.

Mâine, la o oră ce nu a fost stabilită încă, echipa suceveană va avea un nou meci, pe stadionul din Ițcani în compania celor de la FCM Dorohoi, iar sâmbătă va avea un amical de lux, pe terenul echipei din prima ligă, Ceahlăul Piatra Neamț.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid CFR Suceava a remizat cu Aerostar Bacău, în al patrulea meci de pregătire.
 Vizualizări articol: 963 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rapid CFR Suceava a remizat cu Aerostar Bacău, în al patrulea meci de pregătire0.05