Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

Liga a II-a

Rapid câştigă meciul cu Brăila după o revenire fantastică

Meci cu final imprevizibil sâmbătă, pe Areni, între Rapid Suceava şi CF Brăila, în etapa a XIV-a a Ligii a II-a. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, însă sucevenii au revenit senzaţional şi s-au impus cu 2-1 pe final, în condiţiile în care evoluau şi în inferioritate numerică. Referitor la jocul propriu-zis, trebuie să recunoaştem că „alb-vişiniii” n-au reuşit cea mai bună prestaţie a lor, dar au meritul că au luptat şi au crezut în şansa lor până la capăt, chiar dacă la un moment dat părea că şansa le este potrivnică.

Cu o echipă slăbită de indisponibilităţilor unor jucători importanţi precum Negru, Sumanariu, Bâgu sau Tiron şi cu Plecanciuc şi Matei în teren incomplet restabiliţi, rapidiştii au început jocul moale, ceea ce le-a permis oaspeţilor să prindă mai mult curaj odată cu trecerea timpului. Astfel, brăilenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 38, în urma execuţiei norocoase şi în acelaşi timp spectaculoase reuşite de Dima, şut din drop, fără preluare, de la marginea careului de 16 metri, care l-a lăsat „mască” pe portarul Roheţki. Prima mare ocazie de gol a reprizei secunde le-a aparţinut tot oaspeţilor, în minutul 57, când „veteranul” Onofraş a luat la ţintă transversala.

După două tentative anemice de finalizare încercate de Velescu şi Gheorghiciuc, sucevenii se văd în situaţia de a evolua în ultimele 25 de minute în inferioritate, ca urmare a eliminării de pe teren a lui Marinkovic, pentru un fault dur asupra lui Olenic. Cu un om în plus pe gazon, brăilenii ajung din nou în situaţie de gol prin acelaşi Dima, însă Roheţki intervine salvator. Iar când nimeni nu se mai aştepta, se produce minunea: Bălan ia o acţiune pe partea dreaptă, centrează pe jos în gura porţii adverse, Sfrijan şi Olenic se aruncă în disperare asupra balonului, care în urma acestui carambol se scurge în poartă. Era minutul 87. Brăilenii resimt şocul, fac pasul înapoi, aşa că în minutul 90 pică şi golul de 2-1: Semeghin aruncă în careul lui Mitrea o minge din lovitură liberă, iar după două tentative nereuşite ale apărătorilor adverşi de a îndepărta pericolul, balonul ajunge la acelaşi Semeghin, care îl catapultează în plasă, aproape de vinclu, cu un vole de zile mari, de la 16 metri. Aşadar, trei puncte mari obţinute de suceveni în urma unei victorii muncite şi la un moment dat nesperate, rezultat care are darul să-i urce pe locul al treilea în ierarhia Seriei I.

Rapid CFR Suceava:Roheţki - D. Bălan, Plecanciuc (31 Golofca), Velescu, Semeghin - G. Apostol (46 Marinkovic), Ferariu, Sfrijan - Cerlincă, M. Matei (75 Spătar), Gheorghiciuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

CF Brăila: Cr. Mitrea - Spiridon, Olenic, Ghiocel, Stănciulescu - M. Dima, L. Ivan, Petean, Frunză – Onofraş (68 S. Nicoliţă), Puşcaşu (76 Spătaru). Antrenor: Alin Pânzaru.

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); Asistenţi: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa) şi Ciprian Petre Geambazu (Buşteni).

1       FC Voluntari        14     11      1       2       40-13          34
2       ACS Academica Argeş Piteşti          14     8       3       3       25-14          27
3       Rapid CFR Suceava      14     6       7       1       25-14          25
4       Săgeata Năvodari          14     7       3       4       18-16          24
12     FCM Dorohoi      14     2       3       9       11-30          9
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid câştigă meciul cu Brăila după o revenire fantastică.
 Vizualizări articol: 1401 |