Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Liga a III-a

Bucovina Pojorâta este noul lider, după victoria dramatică în meciul cu Rădăuți

Etapa cu numărul 13 din seria I a Ligii a III-a la fotbal a adus sâmbătă, față-n față, cele două reprezentante ale județului Suceava, într-un derby la finalul căruia Bucovina Pojorâta a trecut pe primul loc în clasament. Elevii antrenorului Dănuț Mândrilă s-au impus pe teren propriu în fața Bucovinei Rădăuți după un meci dramatic în care au fost conduși cu 1 - 0 și 2 – 1, dar pe final și-au asigurat victoria cu 3 – 2. Meciul a început cu o dominare a gazdelor, care nu au fructificat mai multe ocazii, iar scorul a rămas neschimbat până în minutul 32, când în urma unei neînțelegeri în apărarea gazdelor, Zaremba a prins un șut de excepție de la 35 de metri în vinclul porții lui Turiță, scor 0 – 1. Cu un minut înainte de pauză, Pădurariu a restabilit egalitatea cu un euro-gol, după o preluare cu spatele și un voleu din întoarcere de la 27 de metri, la care mingea s-a dus în vinclul porții lui Butnariu, scor la pauză 1 – 1. La reluare, Pojorâta a continuat să caute golul care s-o aducă în avantaj, dar rădăuțenii au trecut din nou în avantaj după un contraatac în minutul 67, la finalul căruia Zaremba și-a trecut în cont dubla, după o minge șutată printre picioarele lui Turiță. Conduși pe tabelă, fotbaliștii lui Dănuț Mândrilă au pus presiune pe adversari în ultimele 20 de minute și au reușit să se impună în final, grație celor două goluri reușite de Cherariu, din două faze fixe în minutele 79 și 82, scor final 3 – 2 pentru Bucovina Pojorâta, care bifează a 7-a victorie și trece pe primul loc în clasament.

„Așa cum ne-am așteptat am avut un meci greu în fața unei echipe care a venit foarte motivată să câștige și care merită să fie mai sus în clasament. Am ratat mult până la primul lor gol și asta ne-a costat, dar mă bucur că am revenit și am reușit să câștigăm, acesta fiind al patrulea meci când întoarcem rezultatul și asta înseamnă că putem să ne concentrăm în momentele decisive, chiar dacă suntem conduși. Ne-am făcut singuri meciul greu și în afara faptului că am luat două goluri pe greșeli de juniori, am ratat mult în ambele reprize. Sperăm să ne menținem pe prima poziție și după ultimul meci din tur și să continuăm panta ascendentă pe care ne aflăm”, a declarat antrenorul Dănuț Mândrilă.

Rădăuțenii cred că au scăpat printre degete o victorie la Pojorâta

La finalul meciului dramatic dintre cele două reprezentante ale județului în Liga a III-a, managerul rădăuțenilor, Manuel Costache, a fost de părere că gazdele au câștigat meritat un meci pe care echipa sa l-a pierdut pe final, deși l-a avut în mână.

„Am avut victoria în mână, dar am pierdut trei puncte pe final. Deși este o victorie meritată a Pojorâtei, chiar dacă este cu noroc, cred că nu am știut să gestionăm avantajul pe final, atunci când gazdele au pus presiune pe noi și au marcat de două ori”, a declarat Manuel Costache.

Bucovina Pojorâta a început derbiul județean în formula: Turiță, Prundean, Pasca, Răzlog, Kuruc, Duțică, Stănescu, Ioniță, Pădurariu, Buhăceanu și Rus, în teren intrând și Cherariu, Vârlan, Tivodar și Cuciureanu.

De cealaltă parte, oaspeții de la Bucovina Pojorâta au început meciul în formula: Butnariu, Cezar Ciurlă, Aghorghicesei, Hrimiuc, Sabie, Vitu, Popescu, Păsăilă, Netbai, Ionesi și Zaremba, în teren intrând și Negruț, Julei și Andrei Ciurlă.

8. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc                 10  4  1  5  15 – 17  13
9. FC Zagon                                              10  2  3  5    9 – 13    9
10. Sporting Liești                                   10  2  1  7  13 – 23    7
11. Bucovina Rădăuți                               10  1  4  5  11 – 23    7
12. Ceahlăul II Piatra Neamț                    10  0  2  8    7 – 25    2
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bucovina Pojorâta este noul lider, după victoria dramatică în meciul cu Rădăuți.
 | Nota curentă: 5.0 din 1 vot
Bucovina Pojorâta este noul lider, după victoria dramatică în meciul cu Rădăuți5.051