Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Teodora Munteanu - independent

Rugby

CSM Suceava a pierdut la scor în fața echipei din SuperLigă Universitatea Cluj

Click aici pentru VIDEO

Așa cum se așteptau, în cea de-a doua etapă din grupa Moldova a Cupei României, sucevenii au pierdut la o diferență mare de scor în fața unei echipe profesioniste ce evoluează în SuperLigă, Universitatea Cluj, scor final 9 – 66. Partida a avut două reprize total diferite, prima fiind una în care oaspeții au dominat la toate capitolele și au reușit majoritatea eseurilor și o a doua parte în care jocul a fost mai echilibrat. Clujenii au început tare acest meci și după șase minute aveau deja trei eseuri marcate, pe fondul unui joc în viteză, foarte bine organizat pe ambele compartimente. Sucevenii au respins cu succes destul de multe atacuri ale oaspeților, dar din păcate au încasat mai multe eseuri stupide, la faze în care s-au oprit și au așteptat ca arbitrul să fluiere infracțiuni de joc, dar acest lucru nu s-a întâmplat, iar oaspeții au ajuns nestingheriți în terenul de țintă de mai multe ori, una din încercări fiind reușită de humoreanul Andrei Nistor. Până la pauză, oaspeții și-au creat un avantaj confortabil având o diferență de 49 de puncte, scor 54 – 3, singurele puncte ale sucevenilor fiind reușite dintr-o lovitură de pedeapsă de Dumitru Ștefăroi.

În partea a doua, jocul s-a mai echilibrat, ambele echipe făcând mai multe schimbări, oaspeții introducând în teren și sportivii ce au evoluat mai puțin, în timp ce sucevenii au fost nevoiți să facă acest lucru din cauza accidentărilor. Jocul celor de la CSM Suceava şi-a mai revenit după intrarea experimentatului Ovidiu Bursuc, care a adus un plus de prospețime gazdelor, mai ales la capitolul placaje, dar și la acțiunile de pe linia de trei sferturi. Până la final, sucevenii au mai reușit două lovituri de pedeapsă prin același Dumitru Ștefăroi, în timp ce clujenii au mai marcat două eseuri, fructificând doar o transformare, scor final 66-9.

Antrenorul Constantin Vlad se aștepta la un eșec, dar la o diferență mai mică

La finalul meciului din Cupa României dintre CSM Suceava și Universitatea Cluj, tehnicianul sucevean Constantin Vlad a recunoscut superioritatea adversarilor din Cluj, o echipă profesionistă ce joacă într-o ligă mult superioară eșalonului secund.

„Nu mă așteptam la o asemenea diferență, mă așteptam la o înfrângere, dar la o diferență mai mică. Ne-au lipsit foarte mulți jucători, unii dintre ei accidentați sau cu probleme profesionale. Am încercat să facem față cu lotul pe care l-am avut, în compania unei echipe profesioniste ce a învins pe final Steaua și CSM București în deplasare. Repriza a doua a fost puțin mai echilibrată, dar am greșit foarte mult în prima parte, probabil că am fost timorați și ne-a lipsit concentrarea, și așa s-a ajuns la diferența asta”, a declarat Constantin Vlad.

De cealaltă parte, antrenorul oaspeților, Bogdan Cantor, s-a arătat nemulțumit de jocul echipei sale în repriza a doua, mai ales că știe ce diferență există între cele două eșaloane.

„Un meci bine-venit după pauza din SuperLigă, în care am vrut să văd câțiva jucători ce nu prea au evoluat în campionat sau care i-am transferat de curând. Am avut o primă repriză foarte bună și o a doua de care nu sunt mulțumit de unii jucători care ar trebui să se gândească la faptul că încă e o diferență foarte mare între primul și al doilea eșalon, și trebuie să fie concentrați tot timpul pentru a evolua la nivel înalt”, a declarat antrenorul Bogdan Cantor. Tehnicianul clujean a mai adăugat că speră ca echipa sa să joace finala Cupei României pe Cluj Arena, dar va fi foarte greu după noul sistem competițional.

Sâmbătă, de la ora 13.00, sucevenii vor juca tot pe teren propriu în Cupa României, într-o partidă în care vor întâlni CS Poli Agro Iași.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava a pierdut la scor în fața echipei din SuperLigă Universitatea Cluj.
 | Nota curentă: 5.0 din 1 vot
CSM Suceava a pierdut la scor în fața echipei din SuperLigă Universitatea Cluj5.051