luni, 1 sep 2014 - Anul XIX, nr. 202 (5711)

Liga a II-a

Rapidiştii n-au bătut drumul degeaba până pe Litoral

Rapid Suceava a început cu un rezultat pozitiv sezonul 2014-2015 al Ligii secunde. Fotbaliştii pregătiţi de Bogdan Tudoreanu au terminat la egalitate pe Litoral, 1-1, confruntarea cu Farul Constanţa, după un meci în care „ceferiştii” au evoluat aproape o oră în inferioritate numerică. Jucătorii gazdă, încurajaţi de pe banca tehnică de fostul antrenor al Cetăţii Marian Pană, au început mai curajos partida, însă dominarea lor teritorială a fost una sterilă, săracă în faze de poartă.

Singurul constănţean care i-a dat de furcă lui Roheţki în prima jumătate de oră a fost Băjan, însă goal-keeper-ul sucevean a fost la post. În minutul 36 s-a produs însă un moment de cumpănă pentru Rapid, Cerlincă fiind eliminat de pe teren după ce a încasat al doilea cartonaş galben. Sucevenii au trecut însă cu brio peste această încercare, au strâns şi mai mult rândurile, iar la 10 minute de reluare au izbutit chiar să treacă în avantaj prin golul marcat de Matei, voleu din 12 metri, din centrarea lui Apostol. Cum era şi normal, la acest scor presiunea Farului s-a intensificat şi mai mult, iar golul egalizator a picat în minutul 70, când Enciu a reluat cu capul în plasă o minge venită de pe partea dreaptă, de la Bardu.

Având avantajul omului în plus pe teren, constănţenii au forţat cu toate liniile victoria, însă apărarea suceveană s-a descurcat admirabil. Mai mult, în secvenţele de final, într-un moment în care egalitatea numerică de pe teren fusese restabilită după ce Băjan a fost trimis şi el mai repede la cabine de către centralul întâlnirii, Semeghin a fost foarte aproape să-i îngroape definitiv pe constănţeni, când şutul său din lovitură liberă a fost respins cu mare greutate în corner de către portarul advers.

Farul Constanţa: Vl. Neagu - Băjan, Miulescu, Straton, Szalkai - Bardu, Ochia, V. Ion, R. Neagoe - Pâslaru, Igiroşanu.
Antrenor: Marian Pană.
Rapid Suceava: Roheţki - D. Bălan, Cl. Velescu, Plecanciuc, Semeghin - Cerlincă, G. Apostol, Sfrijan, V. Tiron (80 Bâgu) - M. Negru (46 Marinkovic), M. Matei (88 Golofca).
Antrenor: Bogdan Tudoreanu.