Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Handbal masculin

Sucevenii au început cu stângul play-out-ul pentru menţinerea în Liga Naţională

CSU Suceava a pierdut cu scorul de 21-23 primul meci cu HCM Baia Mare, contând pentru faza întâi a play-out-ului Ligii Naţionale. Eşecul a venit în primul rând ca urmare a prestaţiei palide din prima repriză, încheiată la o diferenţă de 6 goluri, 15-9, în favoarea echipei vizitatoare. Tineri handbalişti pregătiţi de Răzvan Bernicu au părut copleşiţi de importanţa partidei, arătând fără reacţie în apărare şi afişând lipsă de de clarviziune pe faza ofensivă, în condiţiile în care contraatacul şi atacul pe faza a doua, specialitatea casei, n-au funcţionat mai deloc. Aşa se face că avansul oaspeţilor pe tabela de marcaj a crescut încet dar sigur, cel mai mare ecart fiind consemnat în minutul 27, scor 6-14. Muştruluiţi probabil la cabine de Răzvan Bernicu, sucevenii au revenit mult mai motivaţi pe teren şi dispuşi la efort, astfel că în minutul 37 băimărenii mai aveau doar două goluri avans, scor 13-15. În condiţiile unui joc pe contre, devenit deosebit de tensionat, echipa oaspete începuse să dea primele semne de slăbiciune, moment în care a intrat în scenă experimentatul Andrei Grasu, golgeterul la zi al campionatului. Acesta a început să marcheze numai în situaţiile cheie, astfel că după alte 10 minute tabela arăta din nou un avantaj liniştitor în favoarea băimărenilor, 15-22. Sucevenii au meritul că au crezut în şansa lor până la capăt, având forţa să mai declanşeze un forcing pe final. În minutul 55 s-a petrecut poate momentul psihologic al întâlnirii, atunci când Alin Roşu a irosit o lovitură de la 7 metri, într-un moment în care „studenţii” se apropiaseră la 3 goluri, scor 19-22, şi totul devenea posibil.

CSU Suceava: Ilii, Spiridon – Panait, S. Mihai, Burlacu (4 goluri), Eros (2), Târzioru (7), Petrea (1), I. Tcaciuc, A. Roşu, Lăzurcă, Neniţă (1), Dumitraş, Bahan (2), Ciubotariu (3), Negruşeri (1). Antrenor: Răzvan Bernicu.

HCM Baia Mare: Drăghici, Viman – Udriştoiu, Popescu (3), Gavrilovic (3), Grasu (5), Acsinia, Busecan (2), Baican, Munea, Fotache (1), Crăciun, B. Mihai(1), Sabou (3), Bondar (5), Bera. Antrenor: Adi Popovici.

Meciul retur va avea loc la Baia Mare, sâmbătă, pe 26 aprilie. În cazul în care sucevenii vor izbuti să-şi ia revanşa după înfrângerea de la Suceava, jocul decisiv se va disputa tot la Baia Mare, o zi mai târziu, pe 27 aprilie.

Răzvan Bernicu ne asigură că echipa n-a depus armele

Aşa cum era şi normal, la finalul partidei starea de spirit în cele două tabere era complet diferită. „Din păcate ne-am trezit prea târziu. După o primă repriză mai puţin reuşită, în care nu am jucat ce ne-am dorit, a urmat o parte secundă în care ne-am bătut pentru orice minge. Cred că meritam cel puţin un rezultat de egalitate, în condiţiile în care finalul ne-a aparţinut în totalitate. E clar că echipa din Baia Mare porneşte favorită în meciul al doilea, dar noi suntem hotărâţi să ne batem până la capăt”, a declarat antrenorul sucevenilor, Răzvan Bernicu.

De partea cealaltă, tehnicianul băimărenilor a început prin a-i felicita pe elevii săi pentru modul în care au evoluat în partida de la Suceava. „Jucătorii mei au respectat în totalitate indicaţiile, au făcut un meci foarte bun, aşa că merită lăudaţi. A fost un meci plăcut ochiului, pe care l-am condus de la un capăt la celălalt. Felicit şi echipa Sucevei pentru dăruirea cu care a luptat, am văzut aici 3-4 jucători de certă perspectivă”, a precizat Adi Popovici.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii au început cu stângul play-out-ul pentru menţinerea în Liga Naţională.
 Vizualizări articol: 1916 |