Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6576 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Skandenberg

Rădăuțeanul Andrei Chipreanov a început anul la concursul Campionul Campionilor

Cel mai bun produs al skandenbergului din județul Suceava și unul din cei mai buni sportivi ai României la momentul actual, rădăuțeanul Andrei Chipreanov, a început în forță competițiile din 2014 la concursul Campionul Campionilor, care a avut loc la București și a fost transmis în direct de postul de televiziune Sport.ro. Organizat de Asociația Română de Skandenberg „Braț de Fier”, acest superconcurs a adunat la start cei mai buni opt sportivi din România. Rădăuțeanul Andrei Chipreanov, supranumit și „Glonțul”, s-a calificat din oficiu în finala acestei competiții, alături de Dănuț Borbil, Olimpiu Făt și Ștefan Tamaș, cei patru fiind considerați și cei mai valoroși în prezent.

Cele opt locuri din finala concursului au fost completate de alți patru sportivi, Sabin Bădulescu, Viorel Dobrin, Alin Sandu și Constantin Mihai, care au trecut de o etapă preliminară la care s-au înscris 12 concurenți. Deoarece Olimpiu Făt nu a putut participa la finală din cauza unei accidentări, locul său a fost luat de al cincilea clasat în preliminarii, Daniel Barbu.

„Glonțul” s-a clasat al doilea la general, după două meciuri pierdute pe greșeli de cot

Finala concursului Campionul Campionilor s-a desfășurat în sistem open ligă, la ambele brațe, în competiție participând sportivi ce au cântărit de la 75 la 150 de kilograme. Deși are doar 85 de kilograme, Andrei Chipreanov a făcut un concurs bun la ambele brațe, fiind foarte aproape de câștigarea titlului în clasamentul general, unde în final s-a clasat al doilea, după 14 meciuri în care s-a impus în 11 dintre ele. În concursul rezervat brațului stâng, Andrei a pierdut un singur meci în fața lui Ștefan Tamaș, unul controversat, în care rădăuțeanul consideră că arbitrii au greșit când l-au penalizat cu două greșeli de cot. Competiția la brațul stâng a fost câștigată de Dănuț Borbil, cel pe care Andrei Chipreanov l-a învins, dar care a adunat două puncte în plus, deoarece a pierdut spre finalul concursului. În competiția de la brațul drept, pentru „Glonțul” scenariul s-a repetat, și în meciul cu Ștefan Tamaș a pierdut tot pe greșeli de cot. În ultimul meci al galei, Andrei a pierdut în fața câștigătorului de la dreapta și lider în clasamentul general, Sabin Bădulescu, indiferent de rezultatul acestei confruntări.

„Din păcate, am pierdut ambele meciuri cu Ștefan Tamaș după greșeli de cot. La brațul stâng a recunoscut și el că nu a existat așa ceva, iar părerea mea e că am pierdut pe greșeli de arbitraj. Dacă aș fi câștigat cele două confruntări, terminam pe locul întâi la stânga și probabil și la general. Acum nu vreau să caut scuze, dar cred că puteam mai mult în acest concurs puternic care a adunat cei mai buni sportivi din țară, excepție făcând Olimpiu Făt, ce a fost accidentat. Până la urmă a fost o competiție foarte utilă, la începutul unui an în care mi-am propus rezultate peste cele de anul trecut. Vreau să mulțumesc celor ce sunt alături de mine și mă susțin, avocat Traian Andronachi, doctor Bogdan Halus, Casa Vatră, Egger și CMI Dr. Oșean”, a declarat Andrei Chipreanov.

Rădăuțeanul se pregătește în continuare pentru naționale, dar și europene și mondiale,  unde și-a propus să urce din nou pe podium.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rădăuțeanul Andrei Chipreanov a început anul la concursul Campionul Campionilor.
 Vizualizări articol: 2971 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rădăuțeanul Andrei Chipreanov a început anul la concursul Campionul Campionilor0.05