Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Handbal

Universitatea a obținut primul punct în fața campioanei României

Click aici pentru VIDEO

Ieri seară, handbaliștii Universității Suceava au reușit să remizeze în fața actualei și viitoarei campioane a României, acesta fiind primul punct obținut în partidele oficiale cu HCM Constanța, scor 24 – 24. Universitarii nu au ținut cont că au în față mulți dintre titularii naționalei și au început foarte bine acest meci, astfel că după nouă minute aveau un avantaj de trei goluri, scor 4 – 1.

Din păcate, în jocul Universității au apărut greșelile, mai ales la finalizare, și timp de nouă minute sucevenii nu au mai înscris, astfel că în minutul 21 Constanța avea patru goluri avans, scor 10 – 6. Încurajați frenetic de o sală arhiplină la LPS, universitarii au rezistat jocului dur din apărarea Constanței și s-au apropiat încet, iar după patru reușite consecutive au egalat când mai era un minut, Chiruț stabilind scorul la pauză, cu cinci secunde înaintea fluierului, 13 – 13.

Echilibrul din teren s-a menținut și în partea a doua, paradele lui Șelaru ținându-i în joc pe suceveni. Campionii nu au reușit să se desprindă la mai mult de trei goluri și Universitatea spera în continuare la un rezultat bun. Elevii lui Răzvan Bernicu s-au apărat din ce în ce mai bine și au alergat după egalare până în minutul 51, când, după trei reușite consecutive, scorul avea să devină 22 – 22.

Finalul a fost unul foarte tensionat, ambele echipe având șansa de a câștiga

Finalul avea să-i țină în picioare, cu sufletul la gură pe suporterii suceveni. După un time-out cerut de suceveni, Universitatea a egalat din nou la 24, dar a rămas în inferioritate după ce Răzvan Bernicu a primit eliminare pentru proteste, după o fază în care un jucător de la oaspeți s-a împiedicat singur și arbitrii au dictat fault. A venit din nou rândul lui Şelaru să iasă în evidență prin două intervenții magnifice, dar Suceava nu a reușit să preia conducerea după o ratare și pași.

Când mai era doar un minut de joc, oaspeții au ratat și ei o ocazie, iar Universitatea a lungit atacul și a cerut time-out când mai erau 30 de secunde. Studenții au fost faultați de masivii jucători adverși, iar timpul se scurgea în favoarea echipei locale, care în ultima secundă a mai avut o aruncare, dar Acatrinei a lovit zidul format din toți handbaliștii Constanței, scor final 24 – 24.

Astfel, după un meci în care au muncit foarte mult în teren și nu s-au menajat nici o secundă, handbaliștii suceveni au terminat în fața campioanei cu fruntea sus și au obținut primul punct în confruntările oficiale cu HCM-ul, dar așteaptă rezultatele Odorheiului și Turdei din această etapă, care va avea loc pe 27 aprilie.

Antrenorul Răzvan Bernicu a declarat la sfârşitul partidei: „A fost un meci cum rar am mai văzut, în care am obținut un punct muncit în fața campioanei. Felicit băieții pentru faptul că au crezut într-un rezultat bun până la final, chiar dacă am fost conduși și la patru goluri, demonstrând că suntem un grup unit. Ne-am bătut în teren, iar după acest joc nu s-a văzut o prea mare diferență între noi și ei. Finalul a fost unul în care ambele echipe puteau câștiga și vreau să mulțumesc publicului minunat, care a împins echipa de la spate 60 de minute”.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a obținut primul punct în fața campioanei României.
 Vizualizări articol: 1339 |