joi, 18 apr 2013 - Anul XVIII, nr. 90 (5297)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Universitatea II a trecut la șapte goluri de Poli Iași

Echipa de handbal Universitatea II Suceava a contabilizat a 11-a victorie din acest sezon al Diviziei A, într-un meci disputat ieri dimineață la sala LPS în compania celor de la Poli Iași, scor 33 – 26. Elevii antrenorului Dumitru Bernicu au început foarte bine această partidă și după un sfert de oră conduceau la cinci goluri, scor 9 – 4. Până la pauză, oaspeții au reușit să se apere mult mai bine și să se apropie la două goluri în spatele Universității II, scor 14 – 12. Ritmul foarte bun s-a păstrat și în partea a doua a jocului, ieșenii reușind să se apropie și la un gol diferență în minutul 41, scor 18 – 17. Sucevenii s-au mobilizat mult mai bine în continuare și și-au folosit cu succes armele, faza a doua și contraatacul și cu 10 minute înainte de final conduceau din nou la cinci goluri, scor 26 – 21. Până la final, Universitatea II și-a mărit avantajul la șapte goluri și s-a impus cu scorul de 33 – 26. Cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Ștefan Târzioru, handbalist ce a înscris mai mult de jumătate din golurile marcate de echipa sa, mai exact 17 reușite, fiind urmat de Alin Smeu, cu 4 goluri, Marius Olariu, Dan Negrușeri și Gabriel Burlacu, câte 3 goluri fiecare, Mihai Sandu(2), Răzvan Dumitraș(1).

„Un meci destul de încrâncenat, având în vedere tradiția întâlnirilor dintre Suceava și Iași, pornind de la juniorii cei mai mici până la seniori. Până la urmă a ieșit bine, noi am avut o deplasare grea la Târgoviște, iar refacerea nu a fost așa cum ne-am dorit. Importantă este evoluția unora dintre componenții echipei, ce zicem noi că în maximum câteva luni vor accede la prima echipă fără nici o problemă”, a declarat antrenorul Dumitru Bernicu.

Unul din cei mai buni jucători de la echipa a doua a Universității, Ștefan Târzioru a „mitraliat” poarta adversă în acest meci, dovadă fiind cele 17 goluri marcate din aproape orice poziție, dar mai ales pe contraatac.

”Am făcut un meci bun în care am alergat mult și cred că s-a văzut pregătirea fizică mai bună decât a adversarilor . Sperăm în continuare s-o ținem tot așa, numai cu victorii. Eu am jucat pentru echipă, nu am vrut să dau cele mai multe goluri și sper că vom face pasul la prima echipă cât mai repede”, a explicat Ștefan Târzioru.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea II a trecut la șapte goluri de Poli Iași.
 Vizualizări articol: 981 |