luni, 8 apr 2013 - Anul XVIII, nr. 81 (5288)

Liga a II-a

Rapid CFR a mai făcut un pas greșit în lupta pentru evitarea retrogradării

Reprezentanta județului în Liga a II-a de fotbal, Rapid CFR Suceava, a pierdut trei puncte foarte importante pe teren propriu, chiar în fața unei contracandidate în lupta pentru salvarea de la retrogradare, Dunărea Galați, scor 0 – 1. În fața unei echipe ce s-a apărat foarte bine, sucevenii au făcut un joc destul de modest, nereușind să fructifice nici una din ocaziile de poartă. După un sfert de oră, rapidiștii au avut prima mare ocazie de a deschide scorul, dar mingea trimisă cu capul de Mircea Negru de la marginea careului mic a lovit bara transversală. Elevii lui Bogdan Tudoreanuau continuat să atace și să aibă o anumită dominare în joc, dar nu au reușit să deschidă scorul până la pauză, în fața unei echipe ce a venit hotărâtă să plece cu cel puțin un punct, scor 0 – 0. La trei minute după reluare, oaspeții au prima mare ocazie de joc, și după un luft al unui atacant gălățean, mingea ajunge la un coleg de-al său care trimite în bara laterală. Minutul 61 avea să aducă și singurul gol al partidei, la o fază în care Chipirliu este angajat foarte bine între doi fundași ai Rapidului și îl învinge pe Preda cu un șut pe lângă acesta, scor 0 – 1. Rapidiștii au alergat după egalare, dar cele mai mari ocazii le-au avut tot oaspeții, Preda fiind la post, la una din ocazii fiind salvat de starea proastă a terenului, când mingea s-a oprit în noroiul de pe linia porţii. Ultima ocazie a meciului a aparținut sucevenilor, șutul lui Preda din interiorul careului fiind reținut de portarul advers, scor final 0 – 1.

„Am făcut cel mai slab meci din acest sezon al Ligii a II-a. Nu știu ce s-a întâmplat, dar am pregătit meciul într-un fel, iar în teren am jucat altfel. Nu am avut dorință  și nu ne-a ieșit nimic în fața unui adversar ce s-a baricadat, ce ne-a taxat la prima lor fază periculoasă, după 60 de minute de joc. Dacă reușeam să înscriem în minutul 15, oaspeții ar fi fost obligați să iasă la joc și cu siguranță altfel era partida. Este o situație grea, dar trebuie s-o luăm de la capăt și să ne trezim, pentru că dacă jucăm așa și-n următoarele meciuri nu avem nici o șansă”, a explicat, la finalul meciului, antrenorul Bogdan Tudoreanu.

Rapid CFR Suceava a început partida cu Dunărea Galați cu Preda, Petrescu, Florin Plămadă, Morariu, Semeghin, Cerlincă, Velescu, Găldean, Pleniceanu, Negru și Ionuț Plămadă, pe parcursul meciului intrând în teren și Rotar, Caragea și Homneac. După acest eșec, sucevenii rămân pe penultima poziție a clasamentului și au în etapa viitoare un alt meci foarte important, de unde sunt obligați să câștige trei puncte, pe terenul ultimei clasate, Farul Constanța.