Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Cei mai buni

Skandenberg-ul din România, dominat de sportivii suceveni

Sportivii Clubului Skandenberg Rădăuţi s-au întors acasă cu un sac de medalii de la Campionatul Naţional care a avut loc la Bucureşti în perioada 22-24 martie. Mai precis, sportivii legitimaţi la clubul înfiinţat de Dan Vatră au reuşit să obţină 18 medalii, atât la seniori, cât şi la juniori. Vedeta echipei a fost, şi de această dată,  Andrei Chipreanov „Glonţul”, care este atât antrenor cât şi sportiv al Clubului Skandenberg Rădăuţi. „Glonţul” şi-a confirmat calităţile care l-au făcut remarcat în acest sport şi a obţinut trei medalii de aur la seniori, din care cea mai valoroasă este la open braţul stâng, competiţie în care a învins sportivi foarte valoroşi. La fel de importante sunt şi celelalte două medalii de aur ale lui Andrei Chipreanov, respectiv braţul stâng seniori, categoria 85 de kg, şi aur braţul drept seniori, categoria 85 kg.

Un alt sportiv care a fost în centrul atenţiei competiţiei de la Bucureşti este Marius Jurovschi. La doar 19 ani, el a obţinut 4 medalii de aur (braţul stâng juniori – 75 kg, braţul stâng seniori – 75 kg, braţul drept juniori – 75 kg, braţul drept seniori – 75 kg) şi una de bronz (braţul drept open).

Cu medalii s-au mai întors de la Campionatul Naţional de Skandenberg Emanuel Sorin Nicolaescu, care a obţinut un aur (braţul stâng juniori – 80 kg), un argint (braţul drept juniori – 80 kg) si un bronz (braţul stâng tineret), Dorin Burciu, medaliat cu aur (braţul stâng tineret– 65 kg), dar şi Vasile Slusarec, medalie de aur (braţul stâng tineret– 60 kg). Pe podium au mai urcat şi Ionuţ Domniţei, cu două medalii de argint (braţul stâng juniori – 70 kg, braţul drept juniori – 70 kg), Lucian Petru Lucan, medalie de argint (braţul stâng juniori – 75 kg), Vasile Ghetes, medalie de argint (braţul stâng juniori – 65 kg) şi Ionel Vasilovschi, medalie de bronz (braţul drept tineret– 85 kg).

„Prin titlurile obținute se dovedește fără tăgadă că acest sport face ca județul nostru sa fie numărul unu în România. Sper ca prin aceste rezultate sa sensibilizam autoritățile si iubitorii de sport din județ deoarece anul acesta urmează competiții de anvergură la nivel european şi mondial”, a declarat consilierul local Traian Andronachi, care a însoţit delegaţia rădăuţeană la concursul de la Bucureşti.

Deplasarea la Campionatul Naţional de Skandenberg a fost fost posibilă cu ajutorul SC Iosimar SRL, SC Farmarom SRL, SC Nicolis SRL, SC Univega Construct SRL şi doctorul Bogdan Halus.

Rezultate excelente au obţinut şi sportivii din Gura Humorului, care se antrenează sub îndrumarea lui Ionuţ Strugar, la clubul Ex-str-em Gym Gura Humorului. Astfel, Cristian Constantin Piticari a reuşit să plece acasă cu două medalii de aur (braţul stâng şi braţul drept tineret – 85 kg), Dumitru Tanu a luat şi el un aur (braţul drept tineret- 65 kg), în timp ce Paul Titian a obţinut două medalii, una de aur (braţul drept juniori, categoria +80 kg) şi una de bronz (braţul stâng juniori, categoria +80 kg).

Sportivii din Gura Humorului au fost ajutaţi de Casa Pariurilor, Hotel Aldi şi SC Danilevici CarmPord SRL Gura Humorului

„Este un rezultat bun, mai ales că au întâlnit sportivi foarte valoroşi şi sperăm să obţinem performanţe foarte bune şi la Europenele din Lituania şi Mondialele din Polonia”, a declarat Ionuţ Strugar.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Skandenberg-ul din România, dominat de sportivii suceveni.
 Vizualizări articol: 2550 |