luni, 25 mar 2013 - Anul XVIII, nr. 69 (5276)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Universitatea Suceava s-a calificat în semifinalele Challenge Cup

Handbaliștii echipei Universitatea Suceava au reușit pentru a doua oară în istoria clubului să acceadă în penultimul act al Challenge Cup, prima oară în sezonul 2008 – 2009, când au pierdut cupa în finala cu Reșița. Elevii antrenorului Răzvan Bernicu s-au calificat în semifinale în acest an, după două victorii în fața turcilor de la BB Ankaraspor, 36 – 33 în turul din Turcia și 30 – 27 în returul disputat sâmbătă la amiază, în sala Liceului cu Program Sportiv. Așa cum se așteptau, sucevenii au întâlnit pe teren propriu o echipă ce nu a venit într-o simplă excursie, mai ales că avea un moral ridicat după ce săptămâna trecută s-a calificat în semifinalele Cupei Turciei, în detrimentul rivalei de la Beșiktaș Istanbul, adversara Bacăului din grupele Cupei EHF. În fața unei săli pline, ce a încurajat tot timpul echipa suceveană, primul sfert de oră a fost mai echilibrat, cu un ușor avantaj de partea turcilor, care au profitat de mai multe greșeli din tabăra echipei locale. Totuși, Universitatea a rămas în joc, ajutată în mare măsură de intervențiile portarului George Șelaru, care din nou a făcut un meci de zile mari și a demonstrat din nou că nu a fost convocat degeaba la naționala mare. Treptat, studenții s-au apărat mult mai bine, au recuperat multe mingi surprinzându-și adversarii pe faza a doua sau contraatac și după 18 minute aveau un avans de cinci goluri, scor 12 – 7. Cu un joc foarte dur, mai ales în apărare, turcii au mai redus din diferență cu două minute înainte de finalul primei reprize, dar Universitatea a intrat la vestiare cu un avans de patru goluri, scor 17 – 13.

Turcii nu au mai reușit să se apropie la mai puțin de trei goluri

Repriza a doua a fost la fel de disputată ca și prima, doar că de această dată, sucevenii au condus tot timpul și nu le-au permis adversarilor să se apropie la mai puțin de trei goluri. Portarul Șelaru a făcut din nou spectacol și și-a exasperat adversarii prin intervențiile sale, din situații 1 la 1, din șapte metri sau din aruncările de la 9 metri ale turcilor. Când mai erau opt minute de joc, Universitatea conducea la cinci goluri, scor 28 – 23 și spectatorii deja se pregăteau să sărbătorească o calificare meritată în semifinale a favoriților. În minutul 54, Stănescu apără un 7 metri, dar primește o eliminare de 2 minute pentru provocarea adversarului și Universitatea rămâne în 4 jucători la semicerc, dar chiar și așa reușește să înscrie prin Gavriloaia și să ducă scorul la 29 – 24. Pe finalul de joc, Răzvan Bernicu a introdus în teren și jucătorii ce nu au evoluat, dar chiar și așa turcii nu au mai reușit să se apropie decât la 3 goluri, scor final 30 – 27. La finalul partidei, jucătorii Universității s-au bucurat de calificare alături de suporteri și așa cum ne-au obișnuit în ultimul timp au făcut turul de onoare și au dat mâna cu o mare parte din suporterii aflați din tribune. În partida de la Suceava, Universitatea a evoluat cu un lot format din sportivii, Șelaru, Stănescu-Mitrea(8 goluri), Chiruț(7), Acatrinei(5), Gavriloaia(5), Bursuc(3), Starikov(1), Roșu, Amihăesi, Țuțu, Țigănașu, Burlacu și Petrea.

Antrenorul Răzvan Bernicu crede că Universitatea s-a calificat meritat în semifinale

La finalul returului câștigat în fața turcilor de la Ankaraspor, tehnicianul Răzvan Bernicu crede că echipa sa s-a calificat meritat, mai ales că a dominat în mare parte ambele partide.

„Una peste altă este o calificare meritată, pentru că și acolo am dominat tot meciul, am condus și acolo în marea majoritate a timpului și zic eu a mers mai departe echipa mai bună. Cu siguranță meciul de astăzi a fost unul dur din punct de vedere fizic și băieții au resimțit asta, dar mă bucur că nu avem accidentați și mergem cu un moral bun la Timișoara. Am reușit să-i analizăm foarte bine, chiar și înainte de meciul tur, dar mai ales după meciul jucat acolo și astfel nu au avut cu ce să ne surprindă, doar cu câteva goluri de la 9 metri, dar e normal într-un joc să mai marchezi și de acolo. Am preferat să facem schimbări în timpul jocului și să nu cerem decât un time-out, tocmai pentru a menține un ritm susținut”, a declarat după meciul de sâmbătă, Răzvan Bernicu.

Unul din cei mai buni jucători de pe teren, ale cărui intervenții au ținut Universitatea în cărți, portarul George Șelaru s-a bucurat că a putut ajuta echipa, aceasta fiind prima semifinală europeană pentru el.

„Mă bucur foarte mult de această calificare, prima pentru mine și pentru mai mulți colegi, dar și cea mai mare performață la seniori. La Constanța am fost campion, dar am jucat mult mai puțin decât aici. La Suceava simt că am ajutat mult mai mult echipa și am îndeplinit un prim obiectiv, semifinalele Challenge Cup, așteptăm Cupa României, iar în campionat nu depinde doar de noi, Odorheiul are un program mai ușor, dar locul cinci e puțin probabil că-l vom mai scăpa. Publicul a fost extraordinar și le mulțumim suporterilor că au venit într-un număr atât de mare la meci și sperăm să fie așa și în semifinală și finală”, a explicat Șelaru.

Jocul dur al turcilor a lăsat urme vizibile pe trupul handbaliștilor suceveni

Jocul foarte dur al turcilor a fost simțit din plin de universitari, mai ales extrema Răzvan Gavriloaia, jucător ce la finalul meciului avea leziuni foarte vizibile pe gât.

„Și acolo și aici au fost două meciuri dure și de aceea am fi vrut să fim și noi mai bărbătoși și să le facem ce ne-au făcut acolo, dar arbitrajul nu ne-a permis. Speram să ne revanșăm nu doar la goluri, ci și la partea fizică, dar una peste alta calificarea contează, ne-am îndeplinit un obiectiv și sperăm să atingem și finala. Data trecută când am ajuns în semifinale avem un lot puțin mai omogen, aveam mai mulți ani jucați împreună și cred că am întâlnit echipe puțin mai tari. Anul ăsta am avut noroc și la tragerea la sorți, deoarece echipele mai tari sunt pe cealaltă parte a panoului. Dacă vom ajunge în finală vom avea un meci extrem de dificil”, a explicat Gavriloaia.

Universitatea a aflat sâmbătă și adversarul din semifinale, mai exact echipa luxemburgheză Handball Esch, ce s-a impus în ambele manșe împotriva belgienilor de la Initia Hasselt, la două goluri în deplasare, scor 28 - 26  și respectiv un gol pe teren propriu, scor 28 – 27. Prima manșă din semifinale va avea loc la Suceava, pe 20 sau 21 aprilie, iar returul din Luxemburg pe 27 sau 28 aprilie.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Suceava s-a calificat în semifinalele Challenge Cup.
 Vizualizări articol: 944 |