Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6664 lei

Handbal

Universitatea e tot mai aproape de cupele europene

Click aici pentru VIDEO

Echipa de handbal a Universităţii Suceava este tot mai aproape de cupele europene, după ce sâmbătă dimineaţă, în derbiul etapei a 22-a din Liga Naţională, a reuşit să se impună cu scorul de 30-26 în faţa echipei de pe locul doi din Liga Naţională, HC Odorhei. Studenţii au făcut din nou un meci foarte bun în faţa unui adversar puternic, care în acest campionat a făcut un tur aproape perfect, învingând aproape tot ce s-a putut, inclusiv campioana HCM Constanţa, echipă pe care a învins-o la nouă goluri diferenţă.

Oaspeţii au condus pe tabelă doar în debutul partidei, cu 3-1, dar universitarii au egalat în minutul 5 şi s-au distanţat pentru prima dată la trei goluri în minutul 10, scor 7-4. În debutul meciului, HC Odorhei avea să piardă cel mai valoros jucător de pe teren, al doilea marcator din Liga Naţională, Vladimir Rusia, cel care a făcut o entorsă şi nu a mai putut continua partida, după o ciocnire cu pivotul Şerban Matei. Ajutaţi din nou de foarte multe intervenţii providenţiale ale portarului Bogdan Pralea, dar şi de un joc foarte bun mai ales în apărare, studenţii şi-au păstrat avantajul, ba chiar şi l-au mărit la cinci goluri prin două reuşite consecutive ale lui Claudiu Dediu în ultimul minut, reuşind să intre la vestiare la scorul de 17-13.

Sucevenii au avut un început mai slab în repriza a doua, în care au greşit destul de mult, mai ales la finalizare, fapt de care oaspeţii, antrenaţi de Vlad Caba, au profitat şi s-au apropiat la un singur gol în minutul 40, scor 21-20. Cu trei reuşite consecutive la scorul de 23-20, echipa din Odorhei a reuşit să egaleze în minutul 48. Aşa cum ne-au obişnuit în ultimul timp, elevii antrenorilor Leonard Bibirig şi Stelian Bursuc au gestionat foarte bine finalul de meci, distanţându-se din nou la trei goluri, prin reuşitele lui Chiruţ, Acatrinei şi Mitrea, ajutaţi şi de  Bogdan Pralea, cel care a închis poarta pe  parcursul a cinci minute, scor 27-24 în minutul 56. Într-o atmosferă de mare derby făcută de suporterii veniţi la sala LPS Suceava, Universitatea a reuşit să închidă tabela la scorul de 30-26, după două reuşite semnate de Mitrea şi Gavriloaia.

Sucevenii câştigă astfel două puncte mari în faţa uneia dintre revelaţiile acestui campionat şi se apropie la un singur punct de locul doi, ocupat de echipa din Odorhei, mărindu-şi semnificativ şansele de a evolua în cupele europene şi chiar de a termina acest sezon pe podiumul Ligii Naţionale, performanţă unică în istoria clubului.

Pentru Universitatea Suceava au reuşit să marcheze sportivii: Dediu (7 goluri), Acatrinei (5), Adomnicăi şi Gavriloaia, câte 4 goluri, Ciubotariu, Pancu, Chiruţ şi Mitrea, câte două reuşite fiecare, iar Matei şi Ţuţu câte un gol.

În următoarea etapă, studenţii vor avea, miercuri, o deplasare foarte dificilă pe terenul campioanei, HCM Constanţa.

Bibirig: „Determinarea, jocul în viteză, dar şi cel colectiv ne-au adus cele două puncte”

Dacă până acum s-a ferit să remarce şansele Universităţii Suceava la cupele europene, după victoria cu HC Odorhei, antrenorul Leonard Bibirig a fost de părere că abia acum echipa sa a luat o opţiune serioasă pentru un loc de cupe europene. Tehnicianul sucevean a mai adăugat că echipa se află acum în vârf de formă şi speră să continue în acelaşi ritm pe acest final de campionat.

„A fost un meci echilibrat, între două echipe ce se cunosc destul de bine şi au oferit un spectacol handbalistic de calitate suporterilor din tribune. Un duel interesant a fost cel al portarilor, Pralea şi Varo având evoluţii foarte bune, dar şi unul al apărărilor. Pot spune că determinarea, jocul în viteză, dar şi cel colectiv ne-au adus cele două puncte”, a declarat Leonard Bibirig.

De cealaltă parte, în ciuda înfrângerii, antrenorul Odorheiului, Vlad Caba, nu le-a reproşat nimic elevilor săi, care, după părerea sa, au dat aproape maxim din potenţialul lor. Ca şi sucevenii, oaspeţii au fost nevoiţi să improvizeze, după accidentarea din debutul jocului a celui mai important jucător, Vladimir Rusia, dar şi din cauza absenţelor lui Brânză şi Dimache.

„Din păcate l-am pierdut pe Rusia la începutul meciului, un jucător de care suntem dependenţi. Acest lucru, dar şi absenţa lui Brânză şi Dimache au cântărit mult în jocul nostru, deoarece nu prea am avut soluţii la linia de nouă metri şi am dus tot meciul doar cu trei jucători. Am ratat foarte mult când aveam posibilitatea să preluăm conducerea, şi acest lucru s-a dovedit capital în faţa unei adversare ce aleargă foarte mult”, a declarat la final antrenorul Vlad Caba.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. HCM Constanţa                                        22        19        1          2          744 – 605        39

2. HC Odorhei                                               22        16        1          5          683 – 624        33

3. CS Universitatea Suceava                         22        16        0          6          674 – 597        32

4. UCM HC Caraş-Severin                           22        14        1          7          658 – 615        29

5. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu  22        14        1          7          676 – 642        29

6. Universitatea Cluj                                      22        13        1          8          651 – 602        27

7. Ştiinţa Bacău                                             21        13        0          8          594 – 565        26

8. CSM Satu Mare                                         22        11        2          9          683 – 669        24

9. Dinamo Municipal Braşov             22        7          2          13        591 – 628        16

10. CSM Bucureşti                                        22        7          1          14        631 – 689        15

11. CSA Steaua Bucureşti                             22        5          2          15        614 – 665        12

12. Univ. Poli. Municipal Timişoara 22        6          0          16        581 – 642        12

13. HC Minaur Baia Mare                             22        4          1          17        578 – 680        9

14. CSM Oradea                                           21        1          1          19        581 – 714        3

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea e tot mai aproape de cupele europene.
 Vizualizări articol: 1766 |