Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Recunoaştere

LPS Suceava şi-a premiat cei mai buni sportivi din 2009

Click aici pentru VIDEO

Anul 2009 a fost unul foarte productiv pentru Liceul cu Program Sportiv din Suceava, dovadă fiind cele 29 de medalii câştigate, performanţă ce a fost depăşită doar în sezonul 1997 – 1998, când sucevenii au adus 34 de medalii.
Ieri, la amiază, în sala de sport a liceului, LPS Suceava şi-a premiat cei mai buni sportivi, în număr de 15, la discipline precum atletism, rugby, lupte şi handbal.

Vasile Gheorghe, 10 medalii

Prima poziţie a acestui top a fost ocupată de atletul Vasile Gheorghe, pregătit de antrenorul Toader Flămând, sportiv care a câştigat la campionatele naţionale o medalie de aur, trei de argint şi şase de bronz.
Pe locul doi s-au clasat doi sportivi, rugbystul Gabriel Conache, pregătit de Dumitru Livadaru, cel care a ocupat, cu echipa under 18 a României, locul patru la europene, dar şi luptătorul Vasile Dudău, pregătit de Valerică Gherasim, sportiv care a participat la europenele de cadeţi şi a obţinut titlul de campion naţional al categoriei 42 de kilograme.
Locul trei a fost împărţit de trei sportivi, rugbyştii Ionuţ Florea şi Ionuţ Constantineanu, locul patru la europenele under 18, şi atletul Andrei Trofin, care a câştigat o medalie de aur şi trei de bronz la naţionalele şcolare, de juniori I şi de tineret.

Medaliaţi la atletism, locurile patru şi cinci

Atletismul a ocupat locurile patru şi cinci în acest clasament, prin Mihai Romaş şi Luis Lăcătuş, primul cu o medalie de aur, una de argint şi una de bronz la naţionalele de juniori III, iar al doilea cu o medalie de argint şi una de bronz la naţionalele de cros şi cele de juniori II.
Alături de Luis Lăcătuş, pe locul cinci s-a clasat şi handbalista Irina Ivan, locul 10 cu naţionala României la Campionatul European.
Poziţia a şasea a fost împărţită de handbalistele Raluca Irimia şi Andreea Polocoşer, care s-au clasat pe locul 12, cu naţionala de tineret, la europene.
Luptele greco-romane s-au situat şi pe locurile şapte şi opt, prin Ioan Burlică, locul trei la un turneu internaţional şi Ştefan Babei, cu o medalie de argint la naţionalele şcolare şi una de bronz, la juniori II. Penultima poziţie a acestui top i-a revenit atletei Iuliana Chelaru, care a câştigat argintul la naţionalele de juniori III.
În fine, locul zece al acestui clasament i-a revenit luptătorului Dan George Rotari, care a câştigat o medalie de bronz la naţionalele de juniori I.

An bogat în medalii

„Acest an a fost unul mult mai bun decât cei anteriori, unul bogat în medalii, sportivii noştri câştigând nu mai puţin de 29 de medalii, din care 19 la atletism şi zece la lupte greco-romane. În afara atletei Iuliana Chelaru, toţi ceilalţi 14 sportivi prezenţi în topul nostru sunt componenţi ai loturilor naţionale, acolo unde ne reprezintă cu onoare, atât liceul, cât şi oraşul, în competiţiile internaţionale. Premianţii au primit cadouri în valoare de peste 500 de lei, constând în echipamente sportive oferite de firma Vandeya Sport din Suceava, dar şi o geantă de voiaj din partea şcolii. Ne-am fi bucurat să oferim premii în bani, dar din păcate nu am reuşit decât aceste echipamente sportive primite din sponsorizare”, a declarat directorul LPS Suceava, Dumitru Bernicu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava şi-a premiat cei mai buni sportivi din 2009.
 Vizualizări articol: 798 |