luni, 30 nov 2009 - Anul XIV, nr. 281 (4267)

Universitatea a urcat pe locul patru în Liga Naţională

Echipa locală de handbal Universitatea Suceava a reuşit sâmbătă seară să obţină cea de-a cincea victorie consecutivă, scor 32 – 26 cu Poli Timişoara şi să urce pe poziţia a patra în clasamentul Ligii Naţionale, la un punct diferenţă de locul trei. Fără înfrângere în ultimele patru meciuri, Timişoara a venit la Suceava hotărâtă să plece acasă cu cele două puncte puse în joc, fapt ce s-a văzut în teren mai mult de o repriză. Începutul de joc a aparţinut sucevenilor, care au condus pe tabelă, graţie a patru goluri înscrise de Cristian Adomnicăi, dar nu s-au putut distanţa la mai mult de trei goluri. Cu un Bogdan Pralea în formă foarte bună, Universitatea a condus cu 6 – 3, în minutul 7 şi mai apoi cu 10 – 7, după 17 minute de joc. Pe fondul câtorva greşeli în atac ale studenţilor, oaspeţii au recuperat diferenţa, egalând cu nouă minute înainte de pauză, scor 10 – 10. Elevii antrenorului Leonard Bibirig au revenit şi au intrat la vestiare cu două goluri în avantaj, 14 – 12, scor ce anunţa o repriză secundă foarte dinamică.
Începutul reprizei a doua a aparţinut timişorenilor lui Nedeljko Vuckovic, care au egalat din nou la 14 şi mai apoi la 16, şi pentru prima şi ultima dată au reuşit să conducă pe tabelă, scor 17 – 16. Încurajaţi de spectatorii veniţi la sala LPS, sucevenii au reuşit trei goluri consecutive, două dintre ele înscrise de Răzvan Gavriloaia şi astfel Universitatea conducea din nou în minutul 42, scor 19 – 17. Mult mai proaspeţi, universitarii au luat asalt poarta timişorenilor, dar s-au apărat şi mult mai bine, un aport important avându-l portarul Pralea, fapt ce le-a permis să se distanţeze la şase goluri, asta chiar dacă au evoluat la un moment dat şi în patru jucători la semicerc, scor final 32 – 26. Pentru Universitatea au reuşit să înscrie, Gavriloaia (8 goluri), Adomnicăi (6), Mitrea (4), Bursuc, Chiruţ şi Acatrinei, câte trei goluri fiecare, în timp ce Dospinescu, Tcaciuc, Dediu, Şoldănescu şi Grigorie, au marcat câte un gol fiecare. Pentru suceveni urmează un final de tur foarte greu, cu două meciuri în deplasare, joia şi duminica viitoare, la Cluj şi la Roman, cu Bacăul, iar în ultima etapă vor întâlni acasă UCM Reşiţa.