joi, 2 apr 2009 - Anul XIV, nr. 76 (4062)

Universitatea a pierdut în faţa Stelei, după un meci de infarct

Handbaliştii suceveni nu au scăpat de complexul Steaua nici în meciul disputat ieri seară, la sala LPS, după ce au fost învinşi în ultimul minut de joc, la un gol diferenţă, scor 25 – 26. În aplauzele unei săli ce s-a dovedit şi de această dată neîncăpătoare, Universitatea Suceava a început partida, hotărâtă să facă un meci mare în faţa campioanei en-titre, Steaua Bucureşti. În ciuda oboselii acumulate în deplasarea din Austria, dar şi a unei stări gripale ce a afectat mai mulţi jucători, sucevenii au avut un start bun de partidă, distanţându-se la trei goluri în minutul 7, scor 5 – 2, graţie şi câtorva intervenţii salvatoare ale portarului Iulian Andrei. Minutul 14, la scorul de 6 - 4 avea să aducă şi primul time-out, cerut de stelişti, timp de odihnă ce se pare că le-a prins bine oaspeţilor. O anumită lipsă de concentrare a studenţilor, atât la recepţia mingii, cât şi la finalizare a adus egalitatea pe tabelă în minutul 17, bucureştenii preluând conducerea un minut mai târziu, după mai multe ratări ale Universităţii, dar şi câteva decizii ciudate ale arbitrilor. Cele două echipe merg cap la cap până în minutul 26, când scorul de pe tabelă era egal, 10 – 10. Până la pauză, oaspeţii marchează cinci goluri, faţă de numai două de partea sucevenilor şi intră la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 12 – 15.

Decizii ciudate pe final ale arbitrilor

Partea a doua a jocului avea să fie pentru Universitatea o cursă continuă de urmărire a steliştilor, una în care sucevenii s-au apropiat încet şi sigur pe tabelă, reuşind egalarea la mijlocul reprizei, scor 20 – 20, moment în care oaspeţii au cerut al doilea time-out. Încurajaţi de un public de nota 10, studenţii au reuşit să preia conducerea pe tabelă în minutul 44, şi chiar să se distanţeze la două goluri, scor 23 – 21. În ultimele 10 minute din joc, tensiunea din teren, de pe bancă, dar şi din tribune a atins cote maxime, cele două formaţii trecând foarte repede de la agonie la extaz. În ciuda unei apărări foarte agresive şi a câtorva intervenţii ale lui Iulian Andrei, oaspeţii reuşesc două goluri şi astfel egalarea, scor 24 – 24, când mai erau doar şase minute de joc. Timp de trei minute, cele două echipe se întrec în ratări, mai ales sucevenii care puteau să se distanţeze din nou la cel puţin două goluri. Bucureştenii sunt cei care înscriu primii, dar din fericire în acelaşi minut 57, Universitatea restabileşte egalitatea şi se anunţau trei minute de foc. La scorul de 25 – 25, ultimul minut de joc avea să aducă şi cele mai controversate faze, prima în care Dospinescu este faultat în 7 metri din aruncare, iar arbitrii nu acordă nimic, iar a doua, atunci când un stelist comite paşi şi este faultat în aruncare, iar arbitrii îşi aduc aminte de ce au venit la Suceava şi dictează 7 metri, când mai erau doar câteva secunde din joc. Oaspeţii marchează şi meciul se încheie cu o victorie la limită a Stelei, ce putea fi foarte bine şi de partea sucevenilor, Universitatea neputând profita de pasul greşit făcut de principala candidată la locul şase, HC Odorhei. Pentru Universitatea au reuşit să marcheze sportivii, Bibirig(3), Bursuc(1), Ţuţu(2), Gavriloaia(1), Dospinescu(4), Adomnicăi(6), Chiruţ(6) şi Ignat(2).

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. HCM Constanţa                              21        18        0          3          605      493      36
2. UCM Reşiţa                                    22        16        1          5          675      572      33
3. Dinamo Baumit Bucureşti              21        15        2          4          644      597      32
4. Steaua MFA Bucureşti                   22        14        2          6          692      626      30
5. Ştiinţa Municipal Bacău                  21        14        0          7          610      588      28
6. HC Odorhei                                    22        11        1          10        601      607      23
7. CS Universitatea Suceava               22        10        2          10        649      601      22
8. HC Minaur Ştiinţa Baia Mare         22        9          1          12        561      609      19
9. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu    22        8          3          11        572      569      19
10. Universitatea Cluj                         21        8          2          11        610      642      18
11. CSM Medgidia                             22        8          1          13        564      583      17
12. Univ. HCM. Timişoara                 22        6          3          13        559      603      15
13. CSM D&C Oradea                       22        3          0          19        608      724      6
14. CS H&V Piteşti                            22        2          2          18        538      674      6
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a pierdut în faţa Stelei, după un meci de infarct.
 Vizualizări articol: 1342 |