luni, 23 feb 2009 - Anul XIV, nr. 43 (4029)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Suceava are, în premieră, o echipă în sferturile unei cupe europene

Echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava a obţinut o calificare istorică pentru sportul sucevean în sferturile de finală ale Challenge Cup, după ce a câştigat dubla întâlnire cu portughezii de la Liberty Sao Bernardo. Sâmbătă, în întâlnirea tur, studenţii s-au impus cu 34 – 29 (18 - 14), în timp ce ieri, în meciul din retur, şi-au adjudecat victoria cu scorul de 28 – 27(13 - 12) şi în acelaşi timp calificarea, cu scorul general de 62 – 56. Ambele partide s-au jucat la sala LPS din Suceava, portughezii preferând această variantă pentru a economisi bani, situaţie în care universitarii au fost scutiţi astfel de o deplasare obositoare.

Universitarii au avut şi 10 goluri avantaj

Cu tot lotul valid, sucevenii au început foarte bine meciul tur de sâmbătă, cu două intervenţii salvatoare ale lui Pralea, una din ele în care a rămas singur cu adversarul. Veteranul şi antrenorul secund al Universităţii, Leonard Bibirig reuşeşte să înscrie de trei ori în primele şase minute şi echipa sa conducea cu scorul de 5 – 2. Urmează cinci minute în care sucevenii sunt de neoprit, dovadă fiind şi cele cinci goluri marcate consecutiv, moment în care antrenorul oaspeţilor este nevoit să ceară time-out, pentru a opri asaltul la poarta elevilor săi. La reluarea jocului, îngerul păzitor al porţii sucevene, Bogdan Pralea iese din nou la rampă şi se opune unui gol ca şi făcut şi Universitatea reuşeşte să se desprindă la nouă goluri, scor 11 – 2.

Portughezi mai reduc din diferenţă, dar studenţii revin şi menţin avantajul de şapte-opt goluri până în minutul 25, când scorul era 17 – 9. Finalul de repriză aparţine oaspeţilor, cei care profită de câteva inexactităţi din jocul Universităţii şi se apropie la patru goluri, diferenţă cu care se intră la vestiare, scor 18 – 14.

În debutul reprizei secunde, portughezii se apropie la trei goluri, dar doar pentru moment, deoarece Universitatea îşi măreşte avantajul chiar şi în cinci oameni, scor 23 – 16 în minutul 38. Spiritele se încing în teren după o eliminare în tabăra oaspeţilor, minutul următor aducând alte două eliminări, câte una de fiecare echipă, în urma unui contact între doi jucători, urmat de reacţii de nemulţumire din partea acestora la adresa arbitrului. În minutul 46, la scorul de 29 – 19 pentru studenţi, antrenorul oaspeţilor, Ricardo Tavares cere din nou timp de odihnă pentru sportivii săi, acesta dovedindu-se unul util de această dată. Oaspeţii revin în joc, profitând de lipsa de concentrare din tabăra suceveană şi reuşesc să înscrie de opt ori, faţă de numai două goluri pentru studenţi şi astfel, cu două minute înainte de final tabela arăta scorul de 31 – 28.

Ultimele două minute aparţin Universităţii, care se îşi măreşte avantajul la cinci goluri şi câştigă cu 34 – 29. Ca şi în prima repriză, ultimul atac aparţine sucevenilor, Dospinescu înscriind la o secundă după fluierul arbitrului.

Pentru Universitatea au evoluat Pralea, Andrei, Bibirig (6), Tcaciuc, Bursuc (8), Zvanciuc, Chiruţ (8), Adomnicăi (3), Gavriloaia (1), Ţuţu, Mitrea(6), Dospinescu, Brădaţan şi Ignat (2).

Al doilea meci, mult mai echilibrat

Duminică, meciul retur dintre Universitatea şi Sao Bernardo avea să fie unul mul mai echilibrat, dar şi mai tensionat, atât în teren, cât şi pe băncile de rezerve. Sucevenii ratează două atacuri şi cei care deschid tabela sunt oaspeţii. Sucevenii joacă mult pivotul şi acest lucru se dovedeşte benefic, Marius Ignat trecându-şi în cont trei reuşite consecutive, după ce Iulian Andrei reuşeşte să închidă poarta, chiar şi la lovituri de la 7 m. La mijlocul reprizei, portughezii sunt nevoiţi să ceară time-out, la scorul de 9 – 4 pentru Universitatea, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă a meciului. Deciziile arbitrilor nu mai sunt deloc pe placul portughezilor, mai ales a celor de pe bancă, care stau mai mult în picioare şi vociferează, tensiune ce s-a transmis şi în rândul jucătorilor, dovadă fiind jocul mai dur din teren. Cu o apărare mai avansată, dar şi contraatacuri rapide sau acţiuni individuale, oaspeţii reuşesc să se apropie periculos pe tabelă, întrând la cabine cu un handicap de doar un gol, scor 13 – 12. Partea a doua începe cu un 7 metri apărat de Pralea, sucevenii menţinându-şi un avantaj de două goluri până la mijlocul reprizei. Minutul 14 avea să aducă şi egalarea pe tabelă, scor 21 – 21, scor la care oaspeţii încep să spere că vor întoarce rezultatul din primul meci.

Ultimele 10 minute din meci aveau să fie şi cele mai încordate, portughezii reuşind chiar să preia conducerea în minutul 53, scor 25 – 26, dar fără a-şi mări avantajul. Sucevenii rămân în cinci după ce Bibirig este eliminat, dar Andrei apără lovitura de la 7 metri. Universitatea trece din nou în avantaj şi când mai erau 45 de secunde, la scorul de 28 – 27, Iulian Andrei se evidenţiază din nou, şi se parează o minge aruncată de un portughez rămas singur la semicerc. Cu 45 de secunde înainte de final, studenţii reiau atacul, nu reuşesc să mai înscrie, dar oricum erau calificaţi deja.

Totuşi partida se opreşte din cauza protestelor băncii sucevene, pentru că tabela arăta scorul de 28 – 28. Situaţia se rezolvă într-un final, dar oaspeţii nu reuşesc să egaleze, partida terminându-se la un gol în favoarea Universităţii, scor 28 – 27.

Pentru Universitatea au evoluat sportivii Andrei, Pralea, Bibirig, Tcaciuc, Acatrinei, Bursuc (3), Chiruţ (9), Adomnicăi (3), Gavriloaia (2), Ţuţu (1), Mitrea (2), Dospinescu, Brădăţan (2) şi Ignat (6).

Nervi în drum spre vestiare

Din păcate, tensiunea de pe banca portugheză, dar şi cea din teren, mai ales în a doua repriză nu s-a risipit nici în drumul jucătorilor spre vestiare, motiv pentru care au apărut dueluri verbale atât între sportivii celor două echipe, dar şi cu oficialii oaspeţilor. Din fericire a fost doar atât, iar lucrurile nu au degenerat într-o bătaie ce ar fi umbrit succesul obţinut în premieră pentru sportul de echipă din judeţ, de echipa Universităţii din Suceava.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suceava are, în premieră, o echipă în sferturile unei cupe europene.
 Vizualizări articol: 626 |