vineri, 21 nov 2008 - Anul XIII, nr. 275 (3956)

Antrenament cu Oradea înaintea meciului cu Bologna

Într-un meci restanţă, contând pentru etapa a zecea din Liga Naţională, echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava s-a impus lejer în faţa penultimei clasate, CSM Oradea, scor final 37 – 26. Jocul de aseară a început într-o notă de echilibru, astfel că, timp de 13 minute, oaspeţii s-au ţinut de suceveni, profitând de câteva inexactităţi din jocul Universităţii. Studenţii şi-au adus aminte că au mare nevoie de cele două puncte puse în joc şi au călcat pedala de acceleraţie, fapt ce s-a simţit şi pe tabelă. Cu nouă minute înainte de pauză, la scorul de 13 – 9, antrenorul oaspeţilor, Sorin Toaxen, coleg la naţională cu tehnicianul Petru Ghervan, a cerut primul time-out al meciului, pentru a mai stopa din avântul universitarilor. Mai bine de o jumătate din prima repriză, antrenorii suceveni au odihnit titularii, în ciuda acestui fapt, jucătorii din lina a doua s-au comportat exemplar, mărind avantajul de pe tabelă, astfel că la pauză Universitatea a intrat la vestiare la scorul de 20 – 12.

Având un avantaj considerabil, în partea a doua a jocului, elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au mai încetinit motoarele, conştienţi că duminică au meci foarte greu în cupele europene. Astfel, jocul s-a mai echilibrat, dar fără prea mare succes pentru oaspeţi, care s-au văzut conduşi şi la 13 goluri, în minutul 58, scor 37 – 24. În ultimele două minute, orădenii au mai înscris de două ori, stabilind şi scorul final, 37 – 26, şi astfel cele două puncte rămân la Suceava. Fără prea multe eliminări, jocul a fost unul fără durităţi, ambele echipe terminând fără accidentări.

Antrenorul Sorin Toaxen se aştepta să piardă la Suceava

Coleg cu Petru Ghervan la naţionala de seniori a României, antrenorul celor de la CSM Oradea, Sorin Toaxen, a declarat la finalul meciului că de ce s-a temut nu a scăpat în această deplasare. Prietenia dintre cei doi tehnicieni s-a simţit şi în declaraţia lui Toaxen, cel care a lăudat echipa suceveană şi i-a urat succes în confruntarea din Challenge Cup.

„A fost un meci fără istoric, în care ceea ce ştiam despre Suceava s-a adeverit. A fost un galop de sănătate al sucevenilor, care sper să le prindă bine şi pentru meciul cu Bologna, pe care le doresc să-l câştige şi să se califice mai departe, deoarece până la urmă reprezintă România. În urma acestei victorii, sunt convins că a crescut şi moralul în rândul elevilor domnului Ghervan, foarte important în abordarea unui joc în Europa”, a declarat antrenorul Sorin Toaxen.

Ghervan, încântat de evoluţia jucătorilor din linia a doua

Vizibil bucuros după cele două puncte câştigate cu Oradea, tehnicianul Petru Ghervan le-a mulţumit jucătorilor pentru jocul prestat şi a lăudat mai ales jucătorii din linia a doua, care s-au descurcat bine, în cea mai mare parte a partidei, cât s-au odihnit titularii.

„Cred că, în acest joc, câştig de cauză a avut echipa care a alergat mai mult, diferenţa făcându-se prin voinţa exemplară şi pregătirea fizică a jucătorilor noştri. Nu a fost uşor, mai ales la început, când jocul echilibrat nu ne-a dat voie să ne distanţăm decisiv. Trebuie să mulţumesc orădenilor pentru fair-play-ul de care au dat dovadă şi datorită căruia nu au fost accidentări şi putem aborda cu tot lotul meciul cu Bologna. Nu avem super jucători şi de aceea, duminică, rezultatului jocului va depinde în mare măsură de felul în care vom reuşi să ne desprindem în viteză de adversari”, a menţionat tehnicianul Petru Ghervan.

11. Pandurii Târgu Jiu  10  2  2  5  253 – 260   7
12. Minaur Baia Mare  10  3  1  6  244 – 275   7
13. CSM Oradea                    10  2  0  8  250 – 298   4
14. CS Piteşti                          10  0  2  8  245 – 288   2
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Antrenament cu Oradea înaintea meciului cu Bologna.
 Vizualizări articol: 654 |