Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei

Fotbal

Cetatea a trecut de Ceahlăul în Cupa României

Click aici pentru VIDEO

La trei zile după înfrângerea suferită în campionat, la Progresul Bucureşti, echipa locală de fotbal, Cetatea Suceava a reuşit ieri după masă să se impună la limită pe teren propriu, scor 1 – 0 în faţa celor de la Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci contând pentru faza a patra din Cupa României.

Suceveni au fost mult îndrăzneţi în teren faţă de deplasarea din Capitală, creându-şi mult mai multe ocazii de gol pe parcursul celor 90 de minute. Jucătorii Cetăţii şi-au dorit să încheie socotelile încă din prima parte, prima ocazie de gol venind după doar două minute, când Streinu a reluat cu capul un balon ce a trecut peste poartă. Patru minute mai târziu Cojenel execută în zid o lovitură liberă, mingea fiind deviată în corner. Minutul şapte avea să aducă şi prima fază controversată în careul oaspeţilor, când un adversar a atins mingea cu mâna, dar arbitrul nu a acordat 11 metri. Martin îl pune la încercare pe portarul Ceahlăului cu un şut de la 25 de metri, dar acesta din urmă reuşeşte să reţină. Minutul 25 avea să aducă prima ocazie a nemţenilor, după un şut a lui Gafiţa. Cu trei minute înainte de pauză, Cojenel are cea mai mare ocazie a primei reprize, dar mingea şutată de el este respinsă aproape de linia porţii de au fundaş, după ce a trecut cu noroc pe sub portarul oaspeţilor. În faţa imediat următoare, Ceahlăul pleacă pe contraatac şi are şansa de a deschide scorul, după ce un atacant advers profită de ieşirea mult prea în faţă a portarului Viorel Gheorghe, dar nu nimereşte poarta.

Celpan, salvatorul sucevenilor

Prima acţiune mai periculoasă din mitanul secund o au adversarii, care scapă spre poartă, dar căpitanul Cetăţii, Nicolau, îl deposedează pe atacantul nemţean printr-o alunecare curată, de mare clasă. Pe fondul unui joc destul de echilibrat, elevii lui Florin Marin nimeresc bara porţii lui Viorel Gheorghe, cu un şut din afara careului.

În minutul 77, nemţenii rămân în zece oameni, Floricel primind al doilea cartonaş galben după un fault din spate. Cu zece minute înainte de final, Celpan, intrat în teren în minutul 69, în ciuda durerilor la spate îşi face meseria şi marchează unicul gol al partidei după un şut de la 20 de metri,  respins în plasă de portarul Savu, scor 1 – 0.

Până la final mai consemnăm câte o ocazie de ambele părţi, dar scorul rămâne neschimbat şi Cetatea merge mai departe în faza a cincea a Cupei României, unde va juca cel mai probabil cu FC Botoşani.

În această partidă Cetatea a început în următoarea formulă: Viorel Gheorghe, Nicolau, Ionescu, Streinu, Homneac, Onciu, Martin (min. 89 Duman), Cojenel, Negru (min. 69 Celpan), Ştiubei (min. 65 Bukvic), Guriţă.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Cetatea a trecut de Ceahlăul în Cupa României.
 Vizualizări articol: 589 |