Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Fotbal Club Cetatea

Sucevenii s-au trezit la viaţă

Fotbaliştii Cetăţii au evoluat ieri mult mai aproape de valoarea lor în confruntarea de pe teren propriu cu CFR Paşcani, obţinând cea mai categorică victorie din retur, 4-0. Revenit după o serioasă accidentare, Colban a ratat prima mare ocazie a întâlnirii în minutul 8. Celpan a trecut şi el pe lângă deschiderea scorului în minutul 21, după o combinaţie de mare rafinament cu Cojenel. Apoi, fostul portar al Forestei II, Tărăbuţă s-a remarcat la şutul violent trimis de la 20 de metri de Homneac, însă acelaşi goal-keeper nu a mai avut ce face în minutul 33, la reluarea din şase metri a lui Colban. Până la pauză, sucevenii au mai reclamat neacordarea unei lovituri de pedeapsă la un fault evident în careul păşcănean, al lui Cojocariu asupra lui Cojenel. Repriza secundă a debutat cu o mare ratare a oaspeţilor, care au fost foarte aproape de egalare prin Pintilie, însă lovitura de cap a masivului atacant advers a trecut puţin pe lângă poarta lui Roheţki. Sucevenii au trecut pe lângă desprindere în minutul 65, însă Colban a reluat de la doar 6 metri peste poartă, după ce în prealabil mingea trimisă din lovitură liberă de Celpan a izbit transversala. Cel ce avea să aducă liniştea pe banca Cetăţii a fost juniorul Stănescu în minutul 68, care a reluat din cădere în plasă un balon centrat din corner de Celpan. După o nouă ratare a formaţiei vizitatoare semnată de Covrig, sucevenii au punctat din nou prin Aileni în minutul 73, care a recuperat un balon în careul advers şi l-a învins pe Tărăbuţă cu o execuţie de fineţe. Sarabanda ratărilor a continuat cu imensă ocazie de gol irosită de Caragea, însă acelaşi jucător avea să stabilească scorul final cu zece minute înainte de final, cu un şut puternic de la 16 metri. Interesant este că autorii ultimelor trei goluri, Stănescu, Aileni şi Caragea au fost introduşi de Marian Pană pe teren pe parcursul reprizei a doua. Cel de-al patrulea fotbalist al gazdelor aruncat în luptă în partea secundă, Lupu, a fost şi el foarte aproape de gol, în două rânduri, pe finalul întâlnirii.

Cetatea a evoluat în alcătuirea Roheţki – Breniuc, Bernard, Ungureanu – Leuciuc (58 Stănescu), Cojenel, Celpan, Apetri (84 Lupu), Homneac – Tomaz (70 Aileni), Colban (75 Caragea).

Iubitorii fotbalului care nu au putut ajunge ieri după amiază pe stadionul Areni vor putea viziona înregistrarea partidei Cetatea – CFR Paşcani astăzi, de la ora 18.00, pe Plus TV.