luni, 25 feb 2008 - Anul XIII, nr. 46 (3727)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Studenţii s-au impus clar în faţa Minaurului din Baia Mare

Ieri la amiază, în cea de-a patra etapă din returul Ligii Naţionale de Handbal, echipa locală CS Universitatea Suceava s-a impus pe teren propriu, în faţa Minaurului din Baia Mare, scor 35 – 28, după ce la pauză a fost egalitate 16 – 16.

În faţa unei săli arhipline a Liceului cu Program Sportiv, studenţii au început foarte hotărâţi să câştige acest meci, chiar dacă veneau după o înfrângere, în timp ce adversarii lor s-au impus clar în faţa celor de la UCM Reşiţa.

Partida a început într-o notă de echilibru, care nu a ţinut decât trei minute, universitarii reuşind să se distanţeze la două goluri în minutul şase, diferenţă care s-a păstrat până în minutul 16, Gavriloaia şi Adomnicăi mărind avantajul la patru goluri, scor 12 – 8.

Până la finalul reprizei, oaspeţii au profitat de câteva inexactităţi din jocul studenţilor şi s-au apropiat pe tabelă, încet, dar sigur, astfel că la pauză cele două formaţii au intrat la vestiare la scorul de 16 – 16.

„Punctele erau vitale pentru noi”

Partea a doua a jocului a început în aceeaşi notă de echilibru ca şi prima, astfel că timp de şase minute nici una din echipe nu a reuşit să se desprindă la mai mult de un gol.

În ciuda faptului că rămân în cinci oameni, elevii antrenorului Petru Ghervan se desprind la trei goluri, prin reuşitele lui Gavriloaia, Adomnicăi şi Bibirig, scor 23 – 20, acest moment fiind începutul furtunii ce avea să urmeze la poarta băimărenilor. Cu o apărare ermetică şi cu un Iulian Andrei în mare formă, sucevenii au nouă minute de joc în care înscriu şapte goluri consecutive, astfel că în minutul 48, tabela arăta scorul de 30 – 21 şi meciul era aproape jucat.

La acest scor, universitarii mai reduc din turaţie şi le permit oaspeţilor să se apropie la şapte şi mai apoi cinci goluri, dar mai erau doar trei minute de joc. Ultimele două reuşite le aparţin sucevenilor, care câştigă clar cele două puncte foarte importante în economia clasamentului, scor final 35 – 28.

„Ne-am dorit această victorie, indiferent dacă era la un gol sau chiar o jumătate de gol şi am reuşit acest lucru. Punctele erau vitale pentru noi, la fel cum vor fi şi în următoarele partide. Diferenţa s-a făcut în repriza a doua, când am fost mai proaspeţi, un avantaj fiind şi jocul pe care l-au disputat miercuri oaspeţii din Baia Mare. La final, mi-am felicitat sportivii cu rugămintea să ne bucurăm o oră, după care să ne concentrăm atenţia la următorul meci”, a declarat, la final, antrenorul sucevean Petru Ghervan.

Pentru Universitatea au evoluat Pralea, Andrei, Bibirig(6 goluri), Bursuc, Zvanciuc, Chiruţ(7), Adomnicăi(7), Gavriloaia(6), Ţuţu(1), Mitrea(2), Dospinescu, Brădăţan(3) şi Ignat(3). În următoarea etapă, studenţii vor evolua în deplasare, pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu.

7. CS Universitatea Suceava 17 8 3 6 500 – 469 19
8. Minaur Baia Mare 17 8 3 6 490 – 481 19
9. Dinamo Baumit Bucureşti 17 8 0 9 475 – 477 16
10. CS Univ. Poli. Timişoara 17 7 0 10 386 – 383 14
11. Energ. Pandurii Tg. Jiu 17 7 0 10 451 – 462 14
12. CSM D&C Oradea 17 5 2 10 464 – 491 12
13. Uztel Ploieşti 17 2 0 15 414 – 507 4
14. Romvag Caracal 17 0 0 17 395 – 515 0

* Echipă penalizată cu 1 punct (cerinţe vârstă)
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Studenţii s-au impus clar în faţa Minaurului din Baia Mare.
 Vizualizări articol: 1518 |