Școala Postliceală Sanitară Centrul de Studii „Ștefan cel Mare și Sfânt” Suceava a fost gazda unui eveniment „cu implicații majore pentru formarea și evoluția profesională a cursanților săi”, după cum afirmă reprezentanții instituției.
Erica Massimini din Munchen, landul Bavaria, Germania, a fost oaspete al școlii postliceale, în calitate de mesager al unei oferte de efectuare a stagiului clinic al cursanților acestei școli în spitale și clinici din Germania. Potrivit acesteia, o condiție importantă este, pe lângă o bună pregătire teoretică și practică, cunoașterea limbii germane la nivelul B2.
Școala Postliceală Sanitară Centrul de Studii „Ștefan cel Mare și Sfânt” Suceava mai are parteneriate de acest fel cu organizații din Belgia, Franța și Italia, dar parteneriatul cu Germania, pe lângă că oferă posibilitatea cursanților de a efectua stagiul clinic în spitale din Germania, la finalizarea studiilor propune celor doritori contracte legale de muncă în aceleași condiții ca și absolvenților din Germania.
Această ofertă unică în rândul școlilor postliceale sanitare sucevene a fost făcută și filialelor din Câmpulung Moldovenesc, Pașcani și Rădăuți, a subliniat Mihaela Irimia, director al școlii postliceale.
„La Suceava, Școala Postliceală Sanitară Centrul de Studii «Ștefan cel Mare și Sfânt» funcționează de patru ani, iar în această vară a absolvit prima generație de asistenți medicali generaliști și, spre mândria noastră, unii s-au și angajat în sistemul național de sănătate”, spun reprezentanți ai școlii.
Centrul de Studii „Ștefan cel Mare și Sfânt” are specializările de asistent medical generalist, asistent medical de farmacie și asistent de balneo-fizio-kinetoterapie și recuperare.
Concursul interjudețean „Să ajutăm”
Totodată, în a doua jumătate a lunii noiembrie, cursanții școlii postliceale au participat la concursul interjudețean de asistență medicală „Să ajutăm!”, competiție organizată la Pașcani. Întrecerea a reunit nouă echipaje de la școli postliceale sanitare din țară – Centrele de Studii Europene și „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Piatra Neamț, Bacău, Botoșani, Suceava, Fălticeni, Pașcani, Rădăuți, Câmpulung Moldovenesc și București. Cursanții școlii sucevene, alături de colegii din centrele din Fălticeni, Câmpulung Moldovenesc și Rădăuți, au prezentat, în cadrul secțiunii I, un proiect al unei campanii de prevenire a unor comportamente nocive, iar la secțiunea a II-a au redactat materiale sub formă de slogan, cu mesaje pentru un stil de viață sănătos. Potrivit conducerii școlii, elevii suceveni au primit trofee, medalii, cărți, instrumentar medical, precum și două burse de studii a zece zile în landul Bavaria, Germania.
Învățământ
Stagii clinice în Germania, pentru elevii Școlii Postliceale Sanitare Centrul de Studii „Ștefan cel Mare și Sfânt”
