Inacceptabil

Fălticeniul, prizonier al bandelor de scandalagii



Printre persoanele săltate de mascați se numără și Florin Lefter
Printre persoanele săltate de mascați se numără și Florin Lefter

Orgoliile și mințile înfierbântate din Fălticeni sunt tot mai greu de ținut în frâu, iar bandele de scandalagii încep să facă legea în acest oraș sub privirile hipnotizate ale unor polițiști depășiți de situație.
O bătaie care a avut loc acum mai bine de trei săptămâni și-a găsit o rezolvare de moment abia zilele trecute, când o parte dintre persoanele implicate în scandal au fost săltate cu mascații și duse la audieri.
Iar dacă nu ar fi intervenit și polițiștii de la Serviciul de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Suceava probabil că nici până astăzi nu se mișca un deget. Tot ceea ce se petrece în Fălticeni ridică mari semne de întrebare vizavi de capacitatea polițiștilor din acest oraș de a menține situația sub control, asta cu atât mai mult cu cât persoanele implicate sunt cunoscute de ani și ani de zile ca făcând legea străzii.
Ultima „revoltă”, care s-a lăsat cu bătăi serioase, inclusiv cu bâte și alte obiecte folosite în luptele de stradă, a avut loc în noaptea de 8 spre 9 noiembrie în fața discotecii La Lăutarii. În acea noapte, doi tineri, unul din Fălticeni și celălalt din Bogdănești, au avut o discuție contradictorie cu Florin Lefter, agent de pază la o firmă de profil din Fălticeni. Acesta le-a cerut celor doi tineri să plece din discotecă, așteptându-i la ieșire împreună cu alți prieteni.
Tinerii au fost ciomăgiți serios, iar după ce au reușit să scape cu fuga s-au întors la discotecă împreună cu prietenii lor. Aceștia l-au chemat afară pe Florin Lefter pentru a da explicații despre agresarea celor doi tineri, dar fără un rezultat anume.
A doua zi, Claudiu Mandiuc, un prieten al lui Florin Lefter care a participat la violențele din noaptea de 8 spre 9 noiembrie, a fost prins pe o stradă din Fălticeni și bătut de gruparea adversă, dar de teama unei alte răzbunări nu a depus nici o plângere.
Tensiunile au continuat și în zilele următoare, iar pentru că polițiștii fălticeneni s-au dovedit incapabili să le rezolve, pe fir au intrat judiciariștii de la Suceava, care i-au identificat pe agresori și i-au reținut în ziua de 28 noiembrie.
În urma informațiilor adunate au fost puse în aplicare șase mandate de aducere.
În fața procurorului au fost aduse în final cinci persoane, respectiv Florin Lefter, de 38 de ani, Cătălin Mandiuc, de 36 de ani, Alexandru Iordăchioae, de 19 ani, Claudiu Hlușcu, de 41 de ani, toți din municipiul Fălticeni, și Lucian Atănăsoaie, de 32 de ani, din comuna Bogdănești. Cei cinci au fost reținuți pentru 24 ore, iar ulterior procurorul de caz a dispus măsura controlului judiciar și interdicția de a părăsi localitatea de domiciliu.
A șasea persoană vizată de anchetă nu a fost găsită la domiciliu, dar în momentul în care polițiștii o vor identifica va avea parte de același tratament ca și ceilalți cinci indivizi.
Nu este pentru prima dată când în Fălticeni se petrec astfel de scene, iar nu de puține ori printre protagoniști s-a numărat și Florin Lefter, împotriva sa fiind deschise de-a lungul vremii mai multe dosare penale.



Recomandări

Deputatul AUR Florin Pușcașu îi solicită premierului Bolojan să micșoreze TVA la energie electrică și gaz la 5%

Deputatul AUR Florin Pușcașu îi solită premierului Bolojan să micșoreze TVA la energie electrică și gaz la 5%
Deputatul AUR Florin Pușcașu îi solită premierului Bolojan să micșoreze TVA la energie electrică și gaz la 5%

În Vatra Dornei a fost inaugurat noul ambulatoriu integrat cu 17 specializări al Spitalului Municipal, care va deservi întregul bazin al Dornelor

În Vatra Dornei a fost inaugurat noul ambulatoriu integrat cu 17 specializări al Spitalului Municipal, care va deservi întregul bazin al Dornelor
În Vatra Dornei a fost inaugurat noul ambulatoriu integrat cu 17 specializări al Spitalului Municipal, care va deservi întregul bazin al Dornelor