Doi localnici din comuna Sadova, vecini, au reclamat la poliție că locuințele le-au fost vizitate de hoți, în aceeași zi, cât timp ei au lipsit de la domiciliu.
Ambele furturi au fost comise pe timp de zi, în intervalul 11.00-15.00, în urmă cu două zile.
Un localnic în vârstă de 36 de ani a fost primul care a sesizat poliția, după ce s-a întors la domiciliu și a găsit mai multe bunuri răvășite prin casă.
După ce a făcut un scurt inventar, și-a dat seama că i-au fost furate bijuterii, documente și un telefon mobil, valoarea prejudiciului fiind de aproximativ 1.000 de lei.
Hoții, au stabilit polițiștii, au intrat în locuință pe un geam de la baie pe care persoana vătămată l-a lăsat deschis la plecare.
În timp ce făceau cercetări la fața locului, polițiștii au fost sesizați de un localnic în vârstă de 71 de ani, care locuiește în apropiere, că și lui i s-au furat bunuri din casă.
I-au dispărut bijuterii și bani, prejudiciul fiind estimat la 600 de lei.
„Din verificări, polițiștii au stabilit faptul că autorii au pătruns în locuință prin folosirea cheii de la ușa principală, cheie ce a fost lăsată de proprietar pe tocul ușii unei anexe”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, precizându-se că în ambele cauze s-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate pentru identificarea autorilor și recuperarea prejudiciului.