Studenții Universității „Ștefan cel Mare” Suceava (USV) care vor să participe la o serie de training-uri în domeniile Marketing, Comunicare, IT și Inginerie alimentară și totodată să experimenteze ce înseamnă cu adevărat modul de lucru într-o companie suceveană se pot înscrie la „AIESEC Academy”, proiect inițiat de organizația AIESEC.
Aflat la cea de-a III-a ediție în Suceava, „AIESEC Academy” oferă studenților un cadru non-formal de dezvoltare, facilitând interacțiunea lor cu mediul de afaceri de pe plan local.
Potrivit Alexandrei Ciortan, membru AIESEC Suceava, „proiectul constă într-o serie de training-uri livrate de persoane ce lucrează în domeniile vizate, seminarii ce vor avea loc în weekendurile 16-17 mai și 23-24 mai, la USV, urmate mai apoi de o perioadă de practică în cadrul unor societăți sucevene cu care am încheiat parteneriate”.
Aceasta a mai arătat că în cadrul programului se pot înscrie atât studenți, cât și masteranzi ai USV, indiferent de anul de studiu.
Anul trecut, 63 de studenți suceveni s-au înscris în acest program, organizatorii așteptându-se ca la ediția din 2014 să participe circa 100 de tineri.
Înscrierile se fac până pe 13 mai
Alexandra Ciortan a mai menționat că acest proiect de educație non-formală le oferă studenților oportunitatea de a își completa atât cunoștințele teoretice acumulate în facultate, dar și de a le pune în aplicare în cadrul stagiilor de practică oferite de societățile care au acceptat să colaboreze în acest proiect. Astfel, prima etapă a proiectului, cea de training-uri, își propune să dezvolte cunoștințele studenților în domeniul ales prin discuții și prezentări ale unor persoane din domeniile respective. Cea de-a doua etapă, cea de practică, oferă tinerilor participanți oportunitatea de a cunoaște îndeaproape și de a se familiariza cu atmosfera mediului economic sucevean.
Printre companiile care au răspuns pozitiv propunerii membrilor AIESEC de a se implica în acest proiect se numără Killer, Herbalife, E-advertising, Assist Software, Suceava Live etc., dar și Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Suceava. Studenții Universității Suceava care sunt interesați să se înscrie în proiect o pot face completând un formular pe care îl pot găsi pe www.aiesec-suceava.ro. Înscrierile se fac până la data de 13 mai.