În perioada sărbătorilor de Paști, polițiștii Serviciului Rutier, împreună cu colegii de la Circulație din județ, au organizat o acțiune pe linia combaterii excesului de viteză și a depășirilor neregulamentare, fiind aplicate nu mai puțin de 339 de sancțiuni contravenționale, din care 269 de amenzi au fost primite de conducătorii auto care au apăsat prea tare pedala de accelerație.
Acțiunea, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, a avut loc în perioada 19-21 aprilie, pe DN 2 și DN 17.
Valoarea totală a amenzilor a fost de aproximativ 96.000 de lei, fiind reținute 18 permise de conducere (14 pentru viteză peste limita legală, patru pentru depășiri neregulamentare) și retrase două certificate de înmatriculare.
Totodată, polițiștii au constatat în cele trei zile ale acțiunii și șase infracțiuni.
Printre cei sancționați, exemplifică reprezentanții IPJ Suceava, s-a numărat și un tânăr în vârstă de 29 de ani, din municipiul Câmpulung Moldovenesc, prins conducând un moped pe strada Dimitrie Cantemir din localitate. Respectivul circula cu un moped neînmatriculat, nu avea permis de conducere și a refuzat să i se recolteze probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Radare pe șosele
Aproape 270 de șoferi sancționați de Paște, pentru depășirea vitezei legale
