O societate de prelucrare a lemnului din orașul Broșteni a efectuat tranzacții la negru de peste 300.000 de lei în cursul anului trecut, a reieșit în urma unui control efectuat zilele trecute la respectiva firmă de polițiști din cadrul Biroului pentru combaterea delictelor silvice.
Controlul s-a desfășurat joi, polițiștii constatând că administratorul societății, Ion C., în vârstă de 54 de ani, a livrat în perioada ianuarie – decembrie 2013 cantitatea de 840 de metri cubi rășinoase, în valoare de aproximativ 312.280 de lei.
„Toate livrările s-au făcut fără a înregistra în evidențele contabile avizele, facturile și chitanțele aferente, sustrăgându-se de la plata obligațiilor fiscale către stat, respectiv impozitul pe profit și TVA”, a declarat subcomisarul Ionuț Epureanu, precizând că în cauză sunt continuate cercetările, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală.