Lovitură grea pentru contrabandiștii de țigări. Polițiștii de frontieră suceveni au capturat țigări de peste 70.000 de euro și un microbuz, care fuseseră abandonate lângă graniță. Potrivit celor afirmate de ofițerul pentru relații publice de la Serviciul Teritorial al Poliției de Frontieră Suceava, comisar-șef Ilie Poroch Serițan, ieri dimineață, în jurul orei 03.00, o patrulă din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Rădăuți a descoperit, pe direcția localității Vicovu de Sus, la aproximativ 600 de metri de frontiera de stat, un microbuz marca Ford Tranzit, abandonat, în care se aflau șapte colete ce conțineau țigări.
La fața locului s-a deplasat o echipă operativă care la cercetarea terenului a mai descoperit încă 60 de colete cu țigări din același lot. Autoturismul și coletele au fost duse la sediul sectorului, unde în urma inventarierii au fost înregistrate 32.850 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană și rusească, în valoare de peste 328.000 de lei.
Pe timpul cercetărilor s-a constatat că autoturismul folosit în activitatea infracțională avea număr fals de înmatriculare, acesta fiind indisponibilizat la sediul Poliției de Frontieră.
Tot ieri, în Punctul de Trecere a Frontierei Siret, lucrătorii de la graniță au descoperit în două autoturisme ucrainene, în locașuri special amenajate, sub bancheta din spate, în bagajele personale și în bordul autoturismelor, 662 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană, în valoare de 808 lei, țigări care au fost ridicate în vederea confiscării. Șoferii mașinilor au fost sancționați contravențional cu amenzi în valoare de 5.000 de lei fiecare, iar unul dintre autoturisme a fost indisponibilizat de lucrătorii vamali până la plata amenzii.