Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6386 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   8 imagini |   ø fişiere video

Performanţă

Dansatori suceveni, pe podium la Concursul de dans sportiv “Bucovina Open”

Mai multe perechi de dansatori suceveni au urcat pe podium, la finalul Concursului de dans sportiv “Bucovina Open”, desfăşurat, sâmbătă şi duminică, la Liceul cu Program Sportiv Suceava. Rezultate foarte bune au obţinut perechile Sarina Iurea şi Flavius Gruşcă, locul I la open standard, 12 – 15 ani, Mario Bujorean şi Ilinca Darabă, locul III la E 10 – 11 ani, Darius Mazilu şi Daria Maria Flisc, locul IV la E 10 – 11 ani, Sebastian Zvarici şi Ana Brădăţan, locul II la E 10 – 11 ani, Andrei Sumănariu şi Adriana Bîrdu, locul III la E 14 – 15 ani, Laurenţiu Şpac şi Ramona Larion, Locul III – standard şi Locul III - latino la E 16 – 35 de ani, perechi antrenate de instructorul de dans Dorin Mârnea, iniţiatorul Fly Dance Studio.

Toate aceste perechi au fost premiate în prima zi de concurs. În zilele de 20 şi 21 septembrie, aceste perechi vor concura la Campionatul Mondial de tineret şi Transylvanian Grand Prix, care se va desfăşura la Braşov.

Felicitări pentru perfomanţă

Tot de la Fly Dance Studio s-au remarcat, în a doua zi de concurs, la fete solo – Locul I – Elisabeta Rusu (4 – 7 ani), fete solo, Locul III – Karolina Longher (8 – 9 ani), iar la perechi, 8 – 9 ani, Eliza Rusu şi Andrei Curic, care au obţinut Locul II la categoria două dansuri şi Locul III la categoria un dans. Tot la categoria 8 – 9 ani, a obţinut rezultate deosebite şi perechea Peter Ştefura şi Karolina Longher, un loc II la categoria două dansuri, şi un loc III la categoria un dans.

Instructorul Dorin Mârnea a ţinut să felicite toate perechile sucevene care au intrat în Concursul „Bucovina Open”, nu numai perechile antrenate de el, completând că merită felicitaţi şi părinţii acestor copii care fac performanţă, pentru că şi ei au renunţat la concedii în această vară, pentru a fi alături de copiii lor, de a-i sprijini în tot ce înseamnă dans sportiv.

De remarcat este şi evoluţia perechii Ştefana Radu (din Gura Humorului) şi Eric Magazin, care, după cum ne-a spus instructorul Dorin Mârnea, după doar 10 ore de antrenamente, a obţinut un meritoriu loc VI, la precompetiţional 10 – 11 ani. „Aş vrea să felicit, pentru evoluţia în concurs, şi perechile Iustin Mureş şi Bianca Palaghiciuc, care a obţinut locul V la D 14 – 15 ani.

Toate felicitările şi pentru perechea Cătălina Guriuc şi Emanuel Aramă, care a obţinut un meritoriu loc I, la basic, 14 -15 ani. Nu în ultimul rând, aş vrea să mulţumesc unui om care iubeşte perfomanţa, iubeşte dansul sportiv şi care atunci când mi-a fost greu, când am rămas fără sală de antrenamente pentru copiii de la Fly Dance, a fost singurul om care ne-a înţeles şi ne-a întins o mână de ajutor. Este vorba de Mircea Petrariu, directorul Shopping City Suceava”, a mai completat Dorin Mârnea.

Perechi câştigătoare, de la “Boom Dance”

Printre perechile de dansatori de la Clubul de Dans Sportiv “Boom Dance” din Suceava care au obţinut locuri fruntaşe se numără: la Open standard: Andrei Palamariu - Ancuţa Ioana Dumitrean, clasa B latino, locul II; clasa B standard, locul IV; Vlad Palamariu - Simona Geru, clasa B latino, locul I, clasa B standard, locul III; Cezar Mironescu -  Denisa Mazarache, Open basic standard, locul VII; Andrei Trocin -  Ioana Michitei - Open basic standard, locul VIII; Dan Adrobotoaiei - Alexandra Florea, clasa hobby 12-15 ani, locul I; Gabriel Patras - Denisa Iacob, clasa hobby 12-15 ani, locul IV; Robert Catargiu - Mara Iuliana Sandu, clasa E 14 - 15 ani, locul II; Adrian Necunoscutu - Corina Roncea, categoria două dansuri, locul I; Paul Grigoriciuc - Daria Zetu, categoria două dansuri, locul III.

La competiţia din weekend au participat peste 350 de perechi de dansatori din toate colţurile ţării. Concursul „Bucovina Open” a fost organizat de Clubul de Dans Sportiv “Boom Dance” din Suceava, Federaţia Română de Dans Sportiv şi Iulius Mall Suceava, cu sprijinul Primăriei şi al Consiliului Local Suceava, al Consiliului Judeţean Suceava şi al Direcţiei Judeţene pentru Tineret.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dansatori suceveni, pe podium la Concursul de dans sportiv “Bucovina Open”.
 Vizualizări articol: 3643 |