O biserică din cartierul Burdujeni al municipiului Suceava a fost călcată de hoți, cel mai probabil în noaptea de luni spre marți. Hoții au spart o ușă din lemn și au intrat în biserică prin altar, furând o casetă în care se aflau documente, dar și o importantă sumă de bani, în lei și euro. Surpriza a venit când poliția a ajuns la fața locului. În spatele lăcașului de cult a fost găsită aruncată caseta, cu toți banii din interior.
Biserica cu hramul Sfinții Gheorghe și Nectarie, la care slujesc preoții Ioan Danalache și fiul său Augustin Danalache, este situată pe strada Jean Bart, în zona Gării, furtul fiind sesizat poliției ieri dimineață. Lăcașul de cult fusese închis de duminică, după slujbă, iar ieri dimineață oamenii bisericii au găsit forțată ușa din lemn din spate, care asigură accesul direct în altar.
La fața locului au ajuns criminaliștii poliției, constatându-se că atât altarul cât și interiorul bisericii erau răvășite. De asemenea, ușa de acces în biroul preotului Augustin Danalache era forțată. Acesta a declarat poliției că din birou a dispărut o casetă în care avea mai multe documente, dar și o importantă sumă de bani, mai exact 3.250 de euro și aproximativ o mie de lei. Totodată, preotul a mai reclamat că dintr-o carte bisericească a dispărut suma de 2.000 de lei, bancnote puse între pagini.
Câinele de urmă i-a dus pe polițiști la cutia cu bani
Folosindu-se de un câine de urmă, polițiștii au încercat să afle direcția în care s-au deplasat hoții după ieșirea din biserică. Surpriza a venit în scurt timp. În spatele bisericii, la aproximativ 30 de metri, pe un teren viran, câinele de urmă a găsit caseta cu bani.
Inspectorul Ionuț Epureanu, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, a precizat că în interiorul cutiei polițiștii au găsit 3.250 de euro și 1.070 de lei, preotul confirmând anchetatorilor că din interior nu lipsesc bunuri sau bani. Practic, hoții au scos caseta din biserică și apoi au abandonat-o aproape inexplicabil, deși aceasta avea doar câteva kilograme.
„Dumnezeu știe cum au rămas banii”
„Cutia au luat-o în curte… nu au știut, cred, că sunt bani, sau nu au căutat, nu au avut poate bec…. Dumnezeu știe cum au rămas banii”, se minuna la fața locului, ieri dimineață, Constantin Danalache, fratele preotului Ioan, care este dascăl și pălimar la biserică.
Preotul Augustin Danalache, care se afla și el la biserică ieri dimineață, a refuzat să discute cu reporterii prezenți la fața locului.
Anchetatorii de la Serviciul de Investigații Criminale au acum dificila misiune de a-l depista pe autor sau pe autori, fiind deschis un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat. Prejudiciul este de 2.000 de lei, adică suma care, reclamă preotul, a fost sustrasă din cartea bisericească.





