După ce, în vara lui 2008, vila și pensiunea omului de afaceri Gheorghe Berbece au fost incendiate de o mână criminală, ieri dimineață, un nou incendiu în stil mafiot a fost pus la una dintre proprietățile fostului patron de la „Dolce Vita”.
E vorba despre un teren de un hectar situat la marginea DN 17, la câteva sute de metri de intrarea în comuna Ilișești, teren îngrădit cu gard de sârmă, cu stâlpi de iluminat de jur împrejur, pe care Gheorghe Berbece are de gând să construiască un restaurant și o parcare de tiruri, cu spălătorie auto, dușuri, service etc.
Ieri dimineață, în jurul orei 3:00, persoane neidentificate au sărit gardul și au dat foc unei barăci pe care afaceristul a ridicat-o pentru a depozita materiale de construcții sau alte unelte .
Incendiul a fost observat și anunțat și la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava, la fața locului fiind trimisă o autospecială de pompieri.
Baraca, construită din lemn, de circa 12 metri pătrați, a ars în întregime, iar concluzia pompierilor, care au estimat pagubele la circa 1500 de lei, a fost aceea că incendiul a fost pus intenționat.
Cercetările în acest caz au fost preluate de poliție, evenimentul fiind trecut la categoria „nu se mediatizează”.
„Am bănuiala că e altcineva, nu Coață”
Deși toate bănuielile duc la Ioan Popovici, zis „Coață”, patronul hotelului-restaurant „Casa de Piatră”, trimis în judecată pentru că ar fi comandat incendiile de la vila și pensiunea lui Gheorghe Berbece, acesta din urmă nu crede în această variantă.
„Nu exclus să fie Coață, totuși am bănuiala că e altcineva. Nu pot să dau nume, dar mă gândesc să nu fie vreun vecin de-al meu, care are și el o proprietate la Ilișești, și care ar vrea să mă intimideze”, ne-a mărturisit, aseară, fostul patron de la „Dolce Vita”.
Din discuțiile purtate, telefonic, cu Gheorghe Berbece, am înțeles că persoana pe care o bănuiește că nu ar fi străină de incendierea barăcii intenționează să-și construiască o pensiune în zonă, iar faptul că în apropiere se ridică un restaurant, cu o parcare de tiruri, ultra-modernă, cu toate utilitățile și serviciile, i-ar strica socotelile.
„E o bănuială de-a mea. Se poate să mă înșel. De ce să acuz pe nedrept?! Poliția o să stabilească cine și de ce a făcut asta, așa cum i-au prins și pe cei care mi-au incendiat casa și pensiunea”, a precizat Berbece, care e decis să-și pună camere video de supraveghere, pentru a preveni astfel de incidente, pe viitor.
I-au transformat averea în scrum
Pe 28 iulie 2008, vila din Șcheia a familiei Berbece a fost cuprinsă de flăcări. Din fericire, focul a fost stins înainte să înghită întreaga construcție, pagubele fiind estimate la circa 100.000 de lei.
În noaptea de 29/30 iulie 2008, un incendiu devastator a transformat în scrum pensiunea „Dolce Vita”. Pagube: 600.000 de euro.
În ambele cazuri, s-a stabilit ulterior, focul a fost pus de o mână criminală.
După aproximativ două luni, un recidivist arestat pentru mai multe furturi, Petrică Mândrilă, zis „Polonic”, din Broșteni, mărturisește din arestul poliției județene că el a pus cele două incendii, fiind plătit să mistuie averea lui Gheorghe Berbece chiar de către Ioan Popovici, proprietarul hotelului-restaurant „Casa de Piatră”, situat, la acea vreme, în imediata apropiere a pensiunii „Dolce Vita” (n.r.- acum „Casa Aristocrat”).
„Polonic” a mai declarat că, la comiterea ambelor fapte, a fost ajutat chiar de „Coață”, care i-a înmânat recipientele cu benzină și lac pe care le-a folosit, l-a dus cu mașina, i-a spus cum să procedeze, i-a indicat pe unde să intre în pensiune.
Pentru cele două incendii, susțin anchetatorii că le-ar fi mărturisit Mândrilă, acesta din urmă a primit de la Popovici suma de 24.900 de lei și promisiunea că îi va cumpăra un apartament în orașul Broșteni.
Anchetatorii susțin că neînțelegerile financiare dintre cei doi l-au determinat pe „Polonic” să dea totul în vileag.
„Polonic” în pușcărie, „Coață” liber
Atât Mândrilă, cât și Popovici au fost trimiși în judecată, în stare de arest preventiv, pentru distrugere calificată, respectiv instigare la această infracțiune, riscând pedepse de până la 25 de ani de închisoare.
Patronul de la „Casa de Piatră” a fost eliberat din arest, la mijlocul lunii octombrie a anului trecut, după 13 luni de detenție, în timp ce Mândrilă înfundă și astăzi pușcăria din Botoșani, așteptându-și sentințele în dosarele penale în care este inculpat, printre care și cel cu incendiile în stil mafiot.
Eliberarea lui „Coață” a fost motivată de către judecători prin faptul că procesul a bătut pasul pe loc, punând acest lucru în sarcina instituțiilor statului, fără a fi precizate acestea și gradul de contribuție.
Incredibil
Afaceristul sucevean Gheorghe Berbece, din nou victima unui incendiu în stil mafiot






