PAREREA MEA
 
14-09-2009 - Anul XIV, nr. 215 (4201)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 18°C.
La noapte: 11°C. Meteo
Anunţuri SuceavaAlbum Foto
HoroscopPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,2636 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta3,3335 lei
Arhiva    Newsletter    RSS

Alte articole din categoria Local

Printeaza articolulPrinteaza articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   3 imagini |  1 fisiere video

Urmatoarea  

Targul de adoptii de animale de companie

Târgul de adopţii de animale de companie


Mai multe...

Prieteni fără cuvinte

Sute de vizitatori la târgul de adopţii de animale de companie

Local  - Cosmin ROMEGA
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Iniţiativa Asociaţiei de Protecţie a Animalelor “Proanima”, de a aduce în faţa sucevenilor zeci de câini comunitari şi pisici fără stăpâni, în cadrul unui târg de adopţii gratuite, s-a dovedit a fi bine primită de o mulţime de oameni, care au înconjurat animalele cu multă dragoste şi simpatie.
Cei 20 de câini aduşi în faţa centrului comercial Iulius Mall au fost mângâiaţi şi alintaţi de sute de oameni, care i-au apreciat pentru încercările lor repetate de a-şi face noi prieteni printre cei care veneau să-i privească.
De o atenţie specială s-au bucurat şi cele zece pisici aduse tot de la adăpostul de câini din Lunca Sucevei, ajunse acolo tot după ce au fost abandonate pe stradă de stăpânii lor, de mici.
În special copiii le-au înconjurat cu dragostea lor, strecurându-şi mânuţele printre gratii pentru a se juca cu ele sau a le mângâia, în vreme ce unii dintre ei, sau chiar şi adulţi, au cerut să le fie date în braţe, pentru a le putea alinta mai bine.
Cu toate acestea, la prima ediţie a acestui târg, ţinută la Iulius Mall, au fost adoptate doar trei pisici şi un căţel.
Organizatorii târgului de adopţii, Proanima, s-au declarat mulţumiţi de rezultate, în special pentru că mulţi oameni au aflat astfel de existenţa lor şi a adăpostului de câini din lunca Sucevei, unde vor putea veni oricând să adopte un animal de companie.



 
 Vizualizări articol: 2136 | 
Noteaza articolul: 
 | Nota curentă: 3.7 din 6 voturi

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru continutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra va revine in exclusivitate.

1.   Animalele sunt ca si oamenii... trimis de SIMONIK  (2009-09-14, 17:06:07)
Si ei vor sa fie iubiti,alintati...si sigur iti raman prieteni chiar daca uneori te mai certi cu ei.Daca lumea s-ar gandi la animale cum se gandesc si altii din alte tari nu am mai gasi atatea animale parasite,speriate si nemancate pe strazi...Ar trebui sa le mai dam o sansa...

Timpul de 3 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Înregistrare Am uitat parola
Remember

Instalati Flash Player pentru vizualizare.

Arhiva video

Alte titluri din Local

Aliniere la stanga Aliniere stanga-dreapta Micsoreaza dimensiunea fontului Mareste dimensiunea fontului