Preluarea asistenților medicali comunitari, a mediatorilor romi și a asistenței medicale școlare de către administrațiile locale decurge anevoios în județul Suceava, unde un număr de 22 de primării au refuzat să semneze protocolul. Așa a anunțat în conferință de presă purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Suceava (DSP), Adrian Popescu, care a declarat că Ministerul Sănătății a transmis în teritoriu protocolul de transfer de atribuții și competențe către autoritățile locale, iar DSP a informat primăriile despre prevederile acestuia.
Adrian Popescu a explicat că majoritatea primăriilor din județ au preluat protocoalele, însă 22 de administrații și-au exprimat nemulțumirea în acest sens și au refuzat să le semneze.
23 de asistenți comunitari și un mediator rom, în județ
„Încă nu au înțeles modalitățile de finanțare și în ce măsură finanțarea se va realiza și pe viitor. Normele prevăd finanțarea pe primul semestru de la Ministerul Sănătății și sperăm că pe viitor banii vor veni tot așa. De exemplu, Primăria Gura Humorului a solicitat discuții suplimentare pentru preluarea medicilor școlari și a asistenților comunitari. Probabil din cauza situației grele privind bugetul vor să se asigure că vor avea cu ce să-i plătească”, a spus responsabilul de relațiile cu presa al DSP.
Potrivit purtătorului de cuvânt al DSP, în afară de Gura Humorului, primăriile care nu au semnat protocolul sunt Brodina, Dărmănești, Dornești, Dolhasca, Drăgușeni, Frasin, Gălănești, Horodniceni, Ipotești, Liteni, Moldovița, Preutești, Poiana Stampei, Rădășeni, Sadova, Șcheia, Straja, Slatina, Udești, Vicovu de Jos, Ulma.
În județ activează 23 de asistenți medicali comunitari și un mediator rom .





