Iubire cu pumnii

Povești de dragoste, cu final de dramă: bătăi, cereri de divorț și acuzații grave



Acum doi ani. O familie fericită.
Acum doi ani. O familie fericită.

Aproape în fiecare an, mii de cupluri se despart pe holurile instanțelor din Suceava, cel mai invocat motiv fiind acela al violenței intrafamiliale, al bătăilor primite, în majoritatea cazurilor, de femei de la soții lor. Pe lângă aceste cazuri, susțin specialiștii, există alte câteva mii de sucevence care preferă să îndure agresiunile fizice și verbale din partea partenerilor de viață, decât să-i dea pe mâna poliției sau să ajungă în fața judecătorilor.
Lipsa unui cadru legal care să stabilească cu exactitate măsurile ferme care trebuiesc luate de autorități în astfel de situații și codul penal mult prea permisiv față de agresori au contribuit și contribuie în continuare la înmulțirea acestor cazuri.
Din păcate, unele dintre acestea s-au sfârșit cât se poate de tragic, cu femei bătute măr, cu zeci de zile de îngrijiri medicale, mutilate pe viață sau chiar omorâte.
Grav e și faptul că multe dintre agresiunile dintre soți au loc chiar sub ochii copiilor lor, scenele violente marcându-i psihic pe cei mici și afectându-le, ulterior, comportamentul și evoluția.
Înțepată de opt ori cu cuțitul de soț
Florentina Pinticanu, în vârstă de 21 de ani, din municipiul Suceava, este una dintre victimele violenței intrafamiliale.
Căsătorită de peste doi ani, Florentina mărturisește că a trecut printr-un episod șocant al căsniciei ei, chiar cu câteva ore înainte de Revelion, fiind înțepată cu un cuțit de nu mai puțin de 8 ori de soțul ei, Marius, în vârstă de 24 de ani.
Deși a făcut plângere la poliție și a depus actele de divorț, Florentina e îngrozită în continuare de gândul că soțul ei, cercetat în stare de libertate, poate oricând să o atace din nou sau să se răzbune pe unul din membrii familiei ei.
Tânăra povestește că bărbatul, care i-a jurat iubire veșnică și cu care are o fetiță de un an și 9 luni, a plecat în Italia în luna octombrie a anului 2008.
După câteva săptămâni, cei doi soți s-au certat pe internet, cearta pornind de la un motiv cât se poate de stupid. Din acel moment, Florentina nu i-a mai răspuns la telefon, până pe data de 13 decembrie 2008.
„M-a strigat mama că îl vede de pe balcon (n.r. –pe Marius). Era în spatele blocului, stătea sub un brad. Era cu gluga pe cap și stătea mai mult cu capul în jos. La un moment dat, și-a dat seama că l-am văzut și m-a sunat. A început dintr-odată să amenințe, că te omor, că îți tai gâtul…. Am pus telefonul pe difuzor și mama l-a întrebat de ce vorbește așa și el a amenințat-o și pe mama. Vreo două-trei zile la rând m-a sunat că mă omoară, că nu știu ce… Apoi, îmi dădea mesaje că îi pare rău, că nu îi în stare să îmi facă nimic, că el e nebun, dar nu e criminal…”, povestește cu lacrimi în ochi Florentina.
„Da’ ce faci, frumoaso? N-ai murit?”
Pe data de 31 decembrie, în jurul orei 17:00, Florentina mărturisește că a ieșit în fața blocului în care locuiește să ia o fustă de la o cumătră de-a ei.
„El a apărut în fața mea și a început să-mi vorbească urât. Am vrut să mă duc în casă, dar nu m-a lăsat. M-a întrebat ’cu cine ciocnești șampania?’, și i-am spus că am cu cine… mă refeream la mama, la sora mea…. I-am spus că nu are rost să mai vorbim, pentru că eu mă gândeam că a venit să ne împăcăm, dar el îmi vorbea urât. Am fugit de la parter până la etajul II…. M-a ajuns din urmă, m-a strâns de gât și mi-a dat cu cuțitul… de opt ori, cinci lovituri la față, una la picior, una la mână și una la sân”, își reamintește tânăra cumplita întâmplare.
Mama Florentinei, Ana Condurat, a asistat la scena înjunghierii fiicei ei. „Am început să bat cu pumnii în ușă la oameni, ea era pe jos și el dădea întruna… O ieșit vecinii și atunci o fugit, o lăsat cuțitul acolo…”, mărturisește femeia, care susține că de atunci se teme și pentru siguranța celeilalte fete a ei, în vârstă de 12 ani.
Florentina a ajuns în acea seară la „Urgențele” Spitalului Județean Suceava. I-au fost cusute plăgile și nu s-a impus internarea. Pentru leziunile suferite, au stabilit medicii legiști, are nevoie între 18 și 19 zile de îngrijiri medicale. Acestea au trecut, însă rănile vizibile de pe fața Florentinei nu.
„El din moment ce o avut cuțitul la el, vă dați seama că avea de gând….De ce purta cuțitul la el? El nu purta niciodată cuțit. La poliție, mi-au spus că nu e tentativă de omor. Eu nu pot ieși din casă, ies ori cu mama, ori cu un vecin, pe care l-am rugat să mă ducă la spital, la poliție. Mai mulți vecini mi-au spus că l-au văzut prin preajma blocului… mai tot timpul beat. Mi-e frică să ies din casă. Când eram la spital, a sunat și a răspuns mama. „Da ce faci, frumoaso? N-ai murit?” Când o auzit că-i mama, i-a spus că ea e următoarea pe listă. Atâta vreau: să mă lase în pace…”, e disperată Florentina.
Cercetat și pentru amenințare și port ilegal de cuțit
Pentru că medicii legiști au stabilit că viața Florentinei nu a fost pusă în pericol și au decis că aceasta are nevoie, pentru leziunile suferite, între 18 și 19 zile de îngrijiri medicale, polițiștii au încadrat fapta la „loviri și alte violențe”, infracțiune pedepsită de legislația actuală cu un an sau doi de închisoare ori amendă.
În multe alte țări, pentru o faptă similară, autorul ar fi fost arestat imediat. La noi, însă, pentru că nu a comis o infracțiune gravă, conform certificatului medico-legal și, implicit, a Codului Penal, autorul este cercetat în stare de libertate.
„Vom extinde cercetările și sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de amenințare și port fără drept a unui cuțit în locurile publice. În paralel cu cercetarea penală, starea conflictuală este în atenția polițistului de proximitate din acea zonă, care va desfășura activități de mediere și monitorizare a conflictului între părți”, ne-a declarat șeful Secției de Poliție Burdujeni, comisarul-șef Petru Aramă.
Am încercat să luăm legătura și cu soțul Florentinei, însă nu am reușit să-l contactăm, pentru a-i lua un punct de vedere.
223 de infracțiuni intrafamiliale, în 2008
Potrivit statisticilor Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, în cursul anului trecut s-au înregistrat 223 de infracțiuni intrafamiliale.
Printre acestea s-au numărat și 5 omoruri, cu două mai puțin față de cele înregistrate în 2007, și 81 de infracțiuni de loviri și alte violențe.
Statistic, infracțiunile intrafamiliale constatate în 2008 sunt în scădere față de acum doi ani.



Florentina Pinticanu: „Mi-e frică să ies din casă”
Florentina Pinticanu: „Mi-e frică să ies din casă”
Tânăra a fost înjunghiată de opt ori
Tânăra a fost înjunghiată de opt ori
Povestea de dragoste a Florentinei s-a sfârșit la spital.
Povestea de dragoste a Florentinei s-a sfârșit la spital.
Pentru leziunile suferite, legiștii au stabilit ca are nevoie între 18 si 19 zile de îngrijiri medicale
Pentru leziunile suferite, legiștii au stabilit ca are nevoie între 18 si 19 zile de îngrijiri medicale
Florentina alături de fetița și mama ei
Florentina alături de fetița și mama ei
Acum doi ani. O familie fericită.
Acum doi ani. O familie fericită.


Recomandări

Cockteil…cu amor, umor și poezie. Invidia la români (2)

Constantin Popescu și fiica sa Eva au impresionat juriul de la „Chefi la cuțite” cu un borș de fasole cu afumătură în bol de pâine și cu clătite

Constantin Popescu și fiica sa Eva au impresionat juriul de la „Chefi la cuțite” cu un borș de fasole cu afumătură în bol de pâine și cu clătite
Constantin Popescu și fiica sa Eva au impresionat juriul de la „Chefi la cuțite” cu un borș de fasole cu afumătură în bol de pâine și cu clătite