Un bărbat care transporta mere de la Fălticeni la Rădăuți a fost la un pas de moarte după ce autoturismul în care se afla a fost lovit violent de un autocar. Accidentul s-a produs sâmbătă seară, în jurul orei 19.30, pe Bulevardul Sofia Vicoveanca din municipiul Suceava, în fața magazinului METRO. Șoferul autoturismului VW a scăpat fără nici o zgârietură, marele său noroc fiind că mașina sa, înmatriculată în Anglia, era prevăzută cu volan pe partea dreaptă. În autocar se aflau 33 de turiști din Vaslui, care veneau de la Cernăuți și se îndreptau către casă. În timp ce se deplasa către ieșirea din oraș spre Fălticeni, șoferul autocarului a izbit scuarul care separă cele două benzi de mers. Scăpat de sub control, autocarul a intrat pe sensul opus de mers și a izbit violent au autoturism VW, care venea spre centrul orașului Din impact, cele două mașini au ajuns până la marginea drumului, aici VW-ul oprindu-se într-un copac și un stâlp.
Șoferul autoturismului, Petru Olaru, era în stare de șoc după accident.
„Veneam la vale, deodată am văzut foc și cum trece autocarul peste bordură. Am apucat doar să trag puțin de volan la dreapta, dacă eram cu volan pe stânga acum eram mort. Am acasă și mașină cu volan pe stânga, voiam să plec cu aia, nu eram hotărât, am avut mare noroc”, a povestit bărbatul.
Agenții Biroului pentru Siguranța Circulației din Mediul Urban, cei care au efectuat cercetări la fața locului, au stabilit că vina pentru producerea accidentului îi aparține în exclusivitate șoferului autocarului, acestuia fiindu-i reținut permisul de conducere pentru 60 de zile și primind șase puncte de penalizare. Accidentul nu s-a soldat cu răniți. Nici unul dintre cei doi conducători auto nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.
Scuarul din zonă, capcană pentru șoferi
Oamenii aflați în autocarul din Vaslui au povestit că șoferul a evitat un autobuz de pe banda I, care s-ar fi băgat în fața mașinii și a lovit scuarul dintre cele două benzi, care, au susținut ei, nu era semnalizat corespunzător. Imediat după accident, alți trei șoferi de autoturisme au încălecat respectiva bordură, avariindu-și serios mașinile. Polițiștii au susținut că elementele reflectorizante au fost distruse de autocar, iar ca soluție de moment s-a apelat la un popice reflectorizant, care să atenționeze șoferii cu privire la scuarul din zonă.





