Conducerea Primăriei Suceava a lansat ieri un avertisment public tuturor partidelor politice, care riscă să fie amendate dacă vor pune afișe electorale în alte locuri decât cele permise. Primarul Sucevei, Ion Lungu, a precizat că în cursul zilei de joi va fi finalizată acțiunea de amplasare a celor 31 de panouri legale de afișaj electoral, care au fost distribuite proporțional în fiecare cartier al municipiului reședință de județ.
Informat că prin oraș au apărut deja afișe electorale, deși campania începe oficial în noaptea de 30 spre 31 octombrie, la miezul nopții, primarul Ion Lungu a declarat:
“La fiecare campanie electorală, unii vor să “fure” startul campaniei, ca soldatul sovietic.
Primăria Suceava va taxa afișarea mesajelor electorale în alte locuri decât cele legal atribuite (panouri electorale), în acest caz urmând să fie amendați cei care au pus afișe pe stâlpi, pe garduri sau pe clădiri, fără a avea o aprobare clară în acest sens. Vom veghea să fie respectată legea. Acolo unde sunt cazuri de încălcare a legii, vom aplica sancțiunile prevăzute.
Cât despre cei care au „furat” startul campaniei, asta trebuie să constate comisia electorală. Noi răspundem de afișaj. Așa, campania electorală au început-o toți, cred, de mai bine de două săptămâni”.





