marţi, 17 apr 2018 - Anul XXIII, nr. 85 (6795)

Nataţie

Timp de trei zile, înotătorii Clubului Sportiv Universitar Suceava şi ai Clubului Sportiv Şcolar Suceava au luptat pentru calificarea la finalele naţionale, la etapa regională a Campionatului Naţional pentru cadeţi, concurs ce a avut loc la Bacău. Sucevenii au avut o evoluţie foarte bună, astfel că toţi cei 10 înotători din lotul condus de antrenorul Cezar Moscaliuc au reuşit să se califice mai departe, Călin Moscaliuc şi Ioan Socoliuc la categoria 14 ani, Daria Lucan, Maria Verciuc şi Teodor Plamada la 13 ani, Ioana Ursu, Ingrid Sofronea, Oana Sauciuc, Petriana Popovici şi Paul Panait la 12 ani.

Astfel, Călin Moscaliuc a ocupat patru locuri I, la 100 şi 400 metri liber, 100 metri spate şi 200 mixt, Ioana Ursu a terminat de trei ori pe locul I, la 100 şi 200 metri liber, dar şi 100 metri spate, o dată pe locul II, la 100 metri fluture, şi o dată pe locul III, la 200 metri mixt.

În acelaşi concurs, Maria Verciuc a terminat de trei ori pe prima poziţie, la 100 şi 400 liber, şi 100 metri bras, Petriana Popovici a câştigat un loc II la 100 metri bras, Ioan Socoliuc, două locuri II la 100 şi 400 metri liber, iar Oana Sauciuc a ocupat un loc III la 100 metri bras.

Foarte aproape de medalii au fost şi Daria Lucan, Paul Panait şi Ingrid Sofronea, stabilindu-şi noi recorduri personale.

„Chiar dacă nu sunt în forma sportivă maximă, înotătorii noştri au reuşit să câştige multe medalii şi să se califice la faza finală, fapt pentru care îi felicit şi le urez succes în continuare. Mulţumim celor care ne sprijină şi sunt alături de noi: conducerea Şcolii Gimnaziale Nr. 3 Suceava, conducerea LPS şi CSŞ Suceava, conducerea CSU din Suceava, domnului Cătălin Bunduc şi Victoria 21 Gym, doamnei Daniela Burac, MADO Suceava şi tuturor celorlalţi care ne sunt alături”, a declarat antrenorul Cezar Moscaliuc.

La finalul etapei regionale a naţionalelor de cadeţi, CSU Suceava s-a clasat pe locul II în clasamentul pe cluburi din zona Moldovei.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSU Suceava s-a clasat pe locul II la etapa de zonă a naţionalelor pentru cadeţi.
 Vizualizări articol: 994 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CSU Suceava s-a clasat pe locul II la etapa de zonă a naţionalelor pentru cadeţi0.05