vineri, 13 oct 2017 - Anul XXII, nr. 233 (6649)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Aseară, în etapa a 7-a din Liga Națională de Handbal, echipa Universității Suceava a terminat la egalitate, disputa de pe teren propriu cu CSM Focșani 2007, scor 19 – 19. Importanța celor trei puncte puse în joc și-a spus cuvântul în jocul din teren, într-un meci în care ambele echipe au luptat cu toate resursele pentru a se impune. Universitarii au început partida cu mai multe greșeli și ratări, pe fondul unui joc foarte dur prestat de apărarea oaspeților și după 11 minute s-au marcat doar 5 goluri, Focșaniul conducând cu 4 – 1. În partea a doua a reprizei, Suceava a revenit în joc și a egalat la 7, dar finalul de repriză le-a aparțint oaspeților, care au profitat de o bară a studenților și au marcat în ultima secundă pentru 11 – 8. Partea a doua a fost la fel de animată și săracă în goluri. Susținută de un public fantastic, echipa CSU a alergat din nou după egalare și au reușit-o în minutele 41 și 49. Finalul avea să fie unul la fel de spectaculos, cu o echipă a Sucevei care a condus cu 19 – 18, dar care a fost egalată cu un minut înainte de final. În ultimele 60 de secunde, ambele echipe pgteau să-și adjudece victoria, dar au ratat și meciul s-a terminat la egalitate, 19 – 19.

„Un punct pe teren propriu nu este mulțumitor, iar după părerea mea cred că azi am pierdut două puncte după acest egal, dar până la urmă acesta este handbalul. Atât oaspeții, cât și noi am făcut un meci frumos și cred că diferența s-a făcut la numărul de ratări, unde noi am avut mai multe. Mă bucur că vine lumea la sală și le mulțumesc din suflet suporterilor noștri pentru felul în care ne-au încurajat și sperăm ca prin jocul nostru să-i facem fericiți”, a explicat la finalul meciului cu CSM Focșani, angtrenorul echipei CSU Suceava, Adrian Chiruț.

În partida cu Focșani, pentru CSU Suceava Florin Ciubotariu a reușit 7 goluri, Adrian Târzioru (3), Gabriel Burlacu, Marius Olariu, Alin Petrea și Florin Baican au marcat câte două goluri fiecare, iar Dusan Sipka a marcat un gol.

Etapa a 7-a

AHC Dobrogea Sud – Potaissa Turda                         29 – 27 (16 – 13)
Politehnica Timişoara – CS Politehnica Iaşi                37 – 20 (16 – 11)
Minaur Baia Mare – Steaua Bucureşti                         19 – 21 (10 – 12)
CSU Suceava – CSM Focşani 2007                             19 – 19 (8 – 11)
HC Vaslui – HC Odorhei                                   19 – 31 (13 – 14)
CSM Bucureşti – Dinamo Bucureşti                            33 – 20 (16 – 13)
Dunărea Călăraşi – CSM Făgăraş (vineri, 13 octombrie – ora 18.00)

1       Dinamo București                  7       6       0       1       204   177   18
2       CSA Steaua București 7       5       1       1       174   156   16
3       HC Odorhei                  7       4       1       2       191   172   13
4       AHC Potaissa Turda     7       4       0       3       194   172   12
5       CSM București             7       4       0       3       189   183   12
6       CS Minaur Baia Mare   7       4       0       3       181   180   12
7       Politehnica Timișoara   7       3       2       2       188   159   11
8       AHC Dobrogea Sud      7       3       1       3       171   172   10
9       AHC Dunărea Călărași          6       3       1       2       150   154   10
10     HC Vaslui                    7       3       0       4       177   204   9
11     CSU Suceava                7       2       1       4       180   192   7
12     CSM Focșani 2007       7       2       1       4       157   171   7
13     CSM Făgăraș                6       1       0       5       150   176   3
14     CS Politehnica Iași        7       0       0       7       184   222   0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a reușit doar un punct, în meciul de pe teren propriu cu CSM Focșani.
 Vizualizări articol: 928 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a reușit doar un punct, în meciul de pe teren propriu cu CSM Focșani0.05