Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Handbal

Echipa de handbal masculin a Universităţii „Ștefan cel Mare” din Suceava a reuşit joi seara performanţa de a accede în semifinalele Campionatului European Universitar, competiţie ce are loc în oraşul Malaga, din Spania. După o înfrângere în primul joc din grupă, 17 – 22 cu Universitatea  Duisburg-Essen din Germania, şi o victorie fără probleme în faţa Universităţii Marmara din Turcia, scor 36 – 24, studenţii suceveni s-au calificat de pe locul II în sferturile de finală, fază în care au întâlnit ocupanta locului I din altă grupă, chiar echipa gazdă a Universităţii din Malaga. Aşa cum era de aşteptat, meciul a fost unul foarte spectaculos şi-n acelaşi timp, unul în care nervii au fost întinşi la maxim, mai ales pe finalul jocului, atât în teren, dar mai ales pe băncile tehnice. În ciuda oboselii acumulate pe parcursul primelor trei meciuri, când au evoluat mai tot timpul în şapte jucători, titulari ce evoluează şi-n Liga Naţională, studenţii pregătiţi de Adrian Chiruţ s-au autodepăşit şi s-au impus în final cu scorul de 26 – 23. Începutul de joc a fost unul destul de echilibrat, cu o echipă gazdă ce s-a apărat avansat mai tot meciul, dar şi o echipă suceveană ce a profitat de experienţa jucătorilor săi importanţi, Burlacu, Târzioru, Baican şi Olariu fiind principalele arme ale USV-ului, atât în apărare, dar mai ales în atac.

Portarul Cristian Tcaciuc a avut multe intervenţii salvatoare din faze dificile, cu care şi-a motivat şi mai mult coechipierii

Portarul Cristian Tcaciuc a făcut din nou un meci mare, cu intervenţii excelente din situaţii unul la unul, de la 7 metri, dar şi la aruncările de afară ale spaniolilor. În minutul 12, Universitatea Suceava rămâne în superioritate şi reuşeşte patru goluri, iar la mijlocul reprizei, gazdele cer time-out la scorul de 8 – 5. Până la pauză, sucevenii îşi păstrează un avantaj de două şi trei goluri, iar la pauză conduc cu 13 – 11. În partea a doua, jocul din teren a fost mult mai încins, sucevenii făcând faţă cu brio atât spaniolilor din teren, dar mai ales corului de huiduieli din tribune. După şapte minute de joc şi două goluri consecutive ale lui Burlacu, Suceava se duce la cinci goluri, dar gazdele recuperează treptat şi egalează în minutul 45, la 18, şi mai apoi preiau conducerea la un gol. Ultimele 10 minute aveau să fie şi cele mai încordate, în minutul 51 Burlacu fiind eliminat gratuit, iar Suceava a rămas fără doi jucători, după o altă eliminare primită pentru proteste de pe bancă. Elevii lui Adi Chiruţ primesc un gol  din 7 metri şi marchează în 4 jucători, iar Târzioru aduce egalitatea, după o paradă a lui Tcaciuc. Gazdele conduc din nou la un gol, dar acelaşi Târzioru egalează, iar echipa Universităţii Suceava gestionează foarte bine ultimele cinci minute, se apără foarte bine şi reuşeşte două goluri, în ciuda apărării om la om pe tot terenul a spaniolilor. În ultimul minut, sucevenii pierd o minge, dar gazdele se grăbesc şi comit paşi, în ultima fază, Burlacu pasându-i decisiv pe extrema stângă lui Iulian Alxa, handbalist care înscrie şi stabileşte scorul final, 26 – 23.

Burlacu şi Târzioru au marcat 19 din cele 26 de goluri ale sucevenilor

Gabriel Burlacu şi Adi Târzioru au fost principalele guri de foc ale atacului sucevean, mai ales din aruncările de la 9 metri. Astfel Burlacu a reuşit 10 goluri, Târzioru, 9, Baican, 4, iar Olariu şi Alexa, câte două goluri fiecare, cei cinci, alături de coordonatorul Mihai Sandu şi portarul Cristian Tcaciuc, fiind formula cu care Suceava a jucat în majoritatea timpului.

„Băieţii noştri au făcut un meci foarte bun, în care s-au autodepăşit, iar determinarea şi dorinţa de a câştiga au fost mai presus decât oboseala avansată ce s-a instalat după primele trei meciuri. Au fost şi momente tensionate, când arbitrul a trecut peste cei 5% pentru gazde şi am vrut să ne retragem din teren, dar până la urmă îi felicit pe băieţi că au avut tăria de caracter să continue şi să gestioneze într-un mod profesionist finalul de joc. Ne aşteaptă un meci mult mai greu în semifinale, cu o echipă legată, ce joacă într-un campionat universitar puternic, în Franţa. Va fi dificil, dar nu imposibil şi trebuie să vedem cum se vor simţi băieţii în teren, deoarece au deja crampe musculare”, a declarat antrenorul Adrian Chiruţ.

Universitatea urma să întâlnească aseară, în semifinalele Campionatului Europen Universitar, echipa Universităţii Montpellier din Franţa.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Suceava s-a calificat în semifinalele Campionatului European Universitar.
 | Nota curentă: 5.0 din 2 voturi
Universitatea Suceava s-a calificat în semifinalele Campionatului European Universitar5.052