joi, 14 apr 2016 - Anul XXI, nr. 88 (6201)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9754 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6739 lei

Minihandbal

Zilele trecute, Clubul Sportiv Universitar din Suceava, în parteneriat cu Liceul cu Program Sportiv şi AJH Suceava, a organizat faza pe Euro-Regiunea RO I la minihandbal, rezervată handbaliştilor născuţi în anul 2005 şi mai mici. Competiţia găzduită pentru prima dată de clubul universitar a fost una de o amploare destul de mare, dintre cele zece echipe, patru fiind din judeţul nostru: CSU din Suceava I, CSU din Suceava II, LPS Suceava, CSAT Vicov Bukovina, la care s-au adăugat LPS Iaşi, LPS Vaslui 06, LPS Vaslui 05, ASH-FC Paşcani, LPS Roman şi TOP Handbal Bacău.

Primele două zile au fost foarte încărcate pentru micuţii handbalişti, sala LPS Suceava găzduind nu mai puţin de 20 de meciuri în cele două grupe. La finalul primei zile, echipele de minihandbal au avut ocazia să urmărească un meci de seniori, între echipa universitară şi CSM Focşani.

La finalul zilei a doua se cunoşteau şi cele patru semifinaliste ale turneului: CSU Suceava I, LPS Suceava, LPS Vaslui 05 şi LPS Iaşi, echipe ce duminică s-au luptat pentru primul loc, deoarece erau deja calificate la turneul semifinal.

În prima semifinală, CSU Suceava I a întâlnit cealaltă reprezentantă a oraşului, LPS Suceava, antrenată de Bogdan Macovei, iar după un meci controlat în totalitate de cei de la CSU, universitarii s-au impus cu 19-10. Cea de-a doua semifinală a fost una foarte spectaculoasă, între echipele LPS Iaşi şi LPS Vaslui 05, ţi a fost câştigată de echipa vasluiană, scor 16-17. La fel ca-n grupe, LPS Iaşi a câştigat disputa cu LPS Suceava cu scorul de 16-10, obţinând locul trei în clasamentul final.

CSUa câştigat finala mare, după un meci tensionat şi spectaculos

După un joc foarte spectaculos în faza grupelor, cele două finaliste aveau să ofere un meci la fel de tensionat şi în partida care decidea câştigătoarea turneului. Universitarii au condus la pauză cu 12-8, această diferenţă şi încurajările părinţilor din tribune fiind hotărâtoare până la finalul partidei, scor final 19-17, cu care CSU câştigă faza pe EURO-REGIUNEA RO 1 la minihandbal masculin.

,,Ţin să le mulţumesc din suflet părinţilor ce au fost alături de noi pe toată durata competiţiei şi care i-au făcut pe cei mici să se simtă ca nişte adevăraţi sportivi, lucru care s-a văzut şi-n finala mare. Totodată, sunt foarte bucuros pentru copiii noştri, deoarece au făcut faţă cu brio la prima lor competiţie mai importantă, majoritatea dovedind că au calităţi reale pentru practicarea handbalului de performanţă”, a declarat antrenorul echipei de minihandbal CSU Suceava, Ionuţ Beşliu.

La festivitatea de premiere au fost prezenţi directorul CSU din Suceava, Sorin Raţă, cât şi coordonatorul secţiei de handbal, Adrian Chiruţ, ambii înmânând diplome şi medalii tuturor participanţilor.

Universitarii au câştigat şi două premii individuale, cel mai bun inter stânga şi cel mai bun coordonator

Două dintre titlurile speciale oferite la final au rămas la CSU Suceava, titlul de cel mai bun inter stânga al competiţiei a fost câştigat de Teodor Ilucă, iar titlul de cel mai bun coordonator de Codrin Dascălu.

,,Cel mai mult ne bucură faptul că după încheierea competiţiei toţi copiii participanţi au plecat bucuroşi spre casă, fiecare primind câte o diplomă de participare, iar cei mai evidenţiaţi dintre ei, tricouri şi diplome speciale. A fost o competiţie reuşită, cu foarte multe jocuri şi experienţe în urma cărora cei mici sunt cei mai câştigaţi. Sperăm să mai putem găzdui pe viitor asemenea evenimente. Vreau să mulţumesc pe această cale doamnei director de competiţie, Cătălina Loghin, pentru toată munca depusă la organizare, domnilor arbitrii şi conducerii CSU din Suceava”, a declarat antrenorul de la CSU Suceava, Vasile Boca.

CSUSuceava a abordat acest turneu cu un lot format din copiii: Codrin Dascălu, Teodor Ilucă, Cătălin Mujdei, Matei Botezat, Matei Bejinariu, Matei Mamciuc, Claudiu Zaharia, Ştefan Leonte, Claudiu Ismail, Andrei Raţă, David Cota, Teodor Moşneagu, Ilie Dubadufca, Emilian Marcan, Rareş Văcăreanu, Andrei Cozma şi Dragoş Achiţei.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Tinerii handbalişti ai Universităţii Suceava au câştigat faza pe Euro-Regiunea RO I.
 Vizualizări articol: 1680 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tinerii handbalişti ai Universităţii Suceava au câştigat faza pe Euro-Regiunea RO I5.051