luni, 11 mai 2015 - Anul XX, nr. 106 (5918)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Liga a II-a

Rapid CFR Suceava a ajuns la al 8-lea eșec în ultimele 9 etape

Pasa proastă prin care trece echipa de fotbal Rapid CFR Suceava a continuat și sâmbătă, în cea de-a șasea etapă a play-off-ului, când a pierdut disputa de pe Areni cu SC Bacău cu scorul de 1 – 3. Cu un lot măcinat de accidentări, dar și o motivație ce a dispărut de câteva etape, sucevenii au ajuns la al 8-lea rezultat negativ în ultimele nouă jocuri disputate în eșalonul secund. La mijlocul primei reprize, mai exact în minutul 24, oaspeții reușesc să deschidă scorul după o centrare a lui Suciu și un șut cu latul din 8 metri a lui Neagu, scor  0 – 1. Patru minute mai târziu, Mircea Negru este faultat în careu de portarul advers, iar Sfrijan egalează dintr-o lovitură de la 11 metri, scor la pauză 1 – 1. În partea secundă, sucevenii n-au mai avut prospețimea din prima parte și au făcut un joc mai modest, fapt de care au profitat băcăuanii. În minutul 63, Bogdan Rusu, intrat în teren de numai 8 minute, își aduce echipa în avantaj, după un șut deviat de la 18 metri. Cu 15 minute înainte de final, Sfrijan are șansa de a egala din nou, dar mingea șutată din interiorul careului lovește bara. Bogdan Rusu își trece în cont dubla în minutul 78, la capătul unei faze în care a trecut în viteză de Ferariu și l-a învins pe Pascal de la 10 metri, scor final 3 – 1 pentru SC Bacău.

Rapid CFR Suceava a început partida cu SC Bacău în formula Pascal-Bălan, Ferariu, Sava, Apostol-Vornicu, Sfrijan, Onciu, Golofca-Negru și Buziuc, pe parcursul meciului intrând în teren și Săvoaia și Marinkovic.

Antrenorul Bogdan Tudoreanu crede că accidentările și pasa proastă sunt principalele motive pentru eșec

La finalul partidei pierdute în disputa de pe Areni cu SC Bacău, antrenorul sucevenilor, Bogdan Tudoreanu, a recunoscut că oaspeții au câștigat meritat, pe fondul unui joc în care elevii săi nu au putut trece de blocajul mental apărut după eșecurile pe linie suferite în ultimul timp.

„Astăzi echipa n-a avut prospețime și, mai mult, nu a mai avut nici o motivație. Am vorbit cu jucătorii toată săptămâna și le-am cerut să fie mai motivați și să câștigăm și noi un meci. Nu cred că nu-și doresc să câștige, dar trecem printr-o pasă proastă, la care s-a adăugat și ghinionul de a nu egala la 2 – 2, mai ales că mai erau vreo 10 minute. Ne-am creat ocazii puține, în fața porții suntem lenți, iar fiecare jucător vrea să demonstreze că poate mai mult și joacă fiecare pentru el, în loc să circule mingea. Din păcate, accidentările ne-au decimat lotul și e greu să joci cu improvizații și să faci antrenamente cu 11 – 12 jucători, din care doi portari”, a explicat antrenorul Bogdan Tudoreanu.

De cealaltă parte, antrenorul oaspeților, Cristian Popovici, și-a felicitat elevii pentru succes, unul care după părerea sa putea fi la un scor mai mare.

„Consider că echipa noastră a dominat clar jocul de astăzi, mai ales că și-n prima parte ne puteam distanța la câte ocazii am avut din poziții favorabile. Felicit băieții pentru că am reușit să răzbunăm oarecum repriza a doua de la Bacău, când am fost egalați de la 3 – 0. Astăzi mi-a plăcut atitudinea lor, cu toate că am ratat câteva ocazii, dar având în vedere că am câștigat, le lăsăm în urmă. Oricum miză nu mai este, mai ales că Voluntari a câștigat la Pitești, dar încercăm în aceste patru etape să câștigăm cât mai multe puncte și să cheltuim cât mai puțin”, a declarat antrenorul celor de la SC Bacău, Cristian Popovici.

Sâmbătă, în etapa viitoare, Rapid CFR Suceava va evolua pe terenul celor de la FC Voluntari, echipă ce este ca și promovată, după succesul cu Academica Pitești.

Etapa a 6-a din play-off

Academica Argeș Pitești – FC Voluntari  0 – 1
Rapid CFR Suceava – SC Bacău               1 – 3
Gloria Buzău – CF Brăila                          4 – 1

Clasament play-off

1. FC Voluntari              28      21      4        3        71-24          67
2. Academica Argeş Piteşti    28      18      5        5        58-19          59
3. Gloria Buzău             28      14      4        10      50-43          46
4. Rapid CFR Suceava 28      11      8        9        46-41          41
5. SC Bacău                            28      11      6        11      44-38          39
6. CF Brăila                            28      8        10      10      36-40          34
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid CFR Suceava a ajuns la al 8-lea eșec în ultimele 9 etape.
 Vizualizări articol: 1201 |